14 Οκτ 2017

Το πρώτο πράγμα που σου "βγάζει" το "Πεύκο" είναι ζεστασιά. Άνετα θα το παρομοίαζα, λόγω ατμόσφαιρας, σαν ένα ελληνικό μπιστρό με κλασικές ελληνικές γεύσεις, μαγειρεμένες εντελώς σπιτικά! Την τίμια και επαρκή γαστρονομία συμπληρώνουν επάξια το άψογο σέρβις, η οφθαλμοφανής φιλόξενη διάθεση των ιδιοκτητών και βέβαια οι καλές τιμές.

Εκ πρώτης όψεως, στον σχετικά περιορισμένο εσωτερικό χώρο (μπαίνεις από την διπλανή πόρτα της κυρίας εισόδου ) σε κερδίζει η γιορτινή ατμόσφαιρα ( φως- καλοστρωμένα τραπέζια - ασπρόμαυρες προσωπογραφίες γνωστών καλλιτεχνων), η οποία αν και δεν είναι πολυτελής, με μερικά έξυπνα και λειτουργικά tips γίνεται άκρως θελκτική.

Για να γίνω περισσότερο κατανοητή, το εντελώς απλό χάρτινο κάλυμμα των τραπεζιών δεν είναι ολόλευκο αλλά διακοσμείται από κάποιο γουδί και καρπούς ελιάς, πολλά από τα συνηθισμένα ξύλινα καθίσματα είναι βαμμένα με διάφορα ελκυστικά χρώματα ή το μπουκάλι με το νερό διακοσμείται από μια μικρή εικόνα από τον πύργο το Άιφελ και μια παλιά Citroen βάτραχο! Λεπτομέρειες που χωρίς ιδιαίτερα έξοδα προσθέτουν στυλ αλλά δείχνουν και την αγάπη των ιδιοκτητών για αυτό που κάνουν. Μέσα στον χώρο ξεχωρίζει και ο ογκώδης κορμός ενός πεύκου που εναρμονίζεται με τους πέτρινους τοίχους (τουβλάκια), τους αναπαυτικούς καναπέδες (σε ορισμένα τραπέζια), αλλά και τους ζωηρά βαμμένους πίνακες των δένδρων σε τμήμα του μέσα χώρου. Η σχεδόν πράσινη αυλή με τις πολυάριθμες γλαστρούλες είναι άμεσα ορατή από τις τζαμαρίες, γεγονός που ενισχύει τον ρομαντισμό και την χουχουλιάρικη εικόνα του όλου εγχειρήματος.

Σε κάποιο σημείο του χώρου ( απέναντι από την είσοδο ) είναι τοποθετημένη μια μικρή ορχήστρα. Μας πληροφόρησαν ότι από τον Νοέμβριο, μόνα Σαββατόβραδα, ξεκινάει η ζωντανή μουσική. Φαντάζομαι ότι ιδιάιτερα τις κρύες νύχτες του χειμώνα η περίφημη εσωτερική αύρα του χώρου, το εξαιρετικό φαγητό και οι υπέροχοι ήχοι θα δημιουργούν ένα σφοδρό παρεϊστικο κλίμα! Ήδη, Κυριακή μεσημέρι, η περίφημη ελληνική μουσική που ακουγόταν από τα μεγάφωνα συνόδευε πολύ ευχάριστα το γεύμα μας!!

Σχεδόν σε όλους τους χώρους, τόσο στα δύο επίπεδα των εσωτερικών αιθουσών όσο και στην αυλή, τα τραπέζια, χρώματος κρεμ, θυμίζουν παλιές ραπτομηχανές. Εξωτερικά, είναι σαφώς μικρότερα, καθώς ο χώρος αυτός είναι μεν περιορισμένος, ωστόσο πολύ περιποιημένος!
Ακόμη ο μικρός προθάλαμος των απλών WC ( η αντρική τουαλέτα ιδιαίτερα στενή ) αποκτά στυλ με την κομψή πέτρινη γούρνα και τα προσεγμένα διακοσμητικά μικροαντικείμενα.

Το μενού περιλαμβάνει αξιόλογα ορεκτικά, μπόλικες σαλάτες και τα κλασικά κρατικά πιάτα.
Πέρα από τα φαγητά που εμείς επιλέξαμε, διάφορα θελκτικά πιάτα πηγαινοέρχονταν στον χώρο. Προσωπικά ξεχώρισα το στρογγυλό και αφράτο τηγανόψωμο και την τηγανιά, σερβιρισμένη σε όμορφο νίκελ τηγανάκι!!

Παραγγείλαμε:
Ντοματοσαλάτα (5,00) που περιλαμβάνονταν ΟΛΑ τα υλικά που έγραφε ο κατάλογος: ντομάτα, μικρές φέτες αγγουριού, κρεμμύδι, πιπεριά, κάππαρη και ελιές. Ένα μεγάλο κομμάτι τυρί φέτα, με χαριτωμένο τρόπο πασπαλισμένο με λάδι και ελίτσες, συμπλήρωνε την φρεσκότατη αυτή σαλάτα.

Μανιτάρι γεμιστό (5,00), μοναδικής γεύσης και γέμισης έδεσμα. Σερβίρονται δυο μεγάλα μανιτάρια πορτομπέλλο με εκπληκτική και πλούσια γέμιση από φέτα, ελιά, ντοματίνια και κίτρινο - λιωμένο- τυρί!! Το πιάτο συνοδεύεται από γαρνιτούρα πράσινης σαλάτας και σαφώς κλέβει τις εντυπώσεις!!

Συκωταριά αρνίσια (6,00), σπάνιας γεύσης πιάτο από τρυφερότατο κρέας και λίγα καραμελωμένα κρεμμύδια. Συνοδεύεται από αρκετή ποσότητα πατάτας τηγανητής. Μου άρεσε που η οσμή του κρέατος ήταν ήπια παρόλο που το πιάτο ήταν πλήρες και καλοψημένο!!

Παϊδάκια αρνίσια, 600γρ., ΕΥΡΩ 17,00, με τις πατατούλες τους και τα λεμονάκια τους, ζουμερά και ψημένα όπως τα θέλαμε!!

Το νερό βρύσης φθάνει στο τραπέζι μέσα σε φινετσάτο μπουκάλι (βλ. παραπάνω).

Στην αρχή έρχεται περίφημο και ζεστό δικό τους ζυμωμένο κίτρινο ψωμί (καρβελάκι )!! Χρεώνεται ΕΥΡΩ 3,00 αλλά δεν μας ξύνισε..... Αλλού μας χρεώνουν το απλό και κοινό ψωμί ένα και δύο ευρώ.

Αφήστε που ακολούθησε γενναιόδωρο κέρασμα:
Στο τέλος μας πρόσφεραν με γαλαντομία και χαμόγελο κάνα μισόκιλο λουκουμάδες (για τρία άτομα)!!!
Λουκουμάδες (γνήσιοι) με όλη την ζεστασιά και το μελάκι τους!!!
Φιλόξενο κέρασμα που συμπλήρωσε πανηγυρικά το πνεύμα, το γεύμα αλλά και τις ήδη θετικές εντυπώσεις μας!!

ΥΓ Για να βρείτε το " Πεύκο" θα πάρετε τη Λεωφ. Δημοκρατίας προς Μελίσσια και λίγο πριν τα φανάρια που οδηγούν σε Kozi's, Sasi's κ. λ. π, θα στρίψετε δεξιά στο μικρό στενάκι της οδού Λιοδήμου που στη συνέχεια γίνεται Τήνου. Το parking είναι σχετικά δύσκολο.

14 Οκτ 2017

PP_TINA