19 Οκτ 2017

Με αφορμή επέτειο γενεθλίων και μετά από αρκετό καιρό, αποφασίσαμε από κοινού με την σύζυγο να περιπλανηθούμε και πάλι στα γαστριμαργικά μονοπάτια της πόλης. Αυτή την φορά επιλέξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί μας εξυπηρετούσε όσον αφορά την μετακίνηση, μιας και η προσέγγιση του με αυτοκίνητο είναι αδύνατη.
Στην συγκεκριμένη γειτονιά κυριολεκτικά στοιβάζονται αμέτρητα ταχυφαγεία, μπαρς αλλά και καταστήματα σουβενίρ, προφανώς εξυπηρετώντας τις ανάγκες των θαμώνων, περαστικών και τουριστών, που καθημερινά και κατά εκατοντάδες επισκέπτονται αυτή την κλασσική γειτονιά της Αθήνας λόγω του μουσείου της Ακρόπολης.

Το δε συγκεκριμένο εστιατόριο είναι καλά κρυμμένο σε ένα στενάκι, εκεί που κάποτε βρίσκονταν μονοκατοικίες με αυλές, υπήρχαν συνεργεία αυτοκινήτων και αποθήκες και μικρές βιοτεχνίες. Τίποτε περιττό, τίποτε ιδιαίτερο μολαταύτα καλαίσθητο, λειτουργικό και συνάμα ιδιαιτέρως φιλικό, το χωροταξικό περιβάλλον μας αυθυπόβαλλε σ ένα κλίμα χαλαρότητας "χωρίς άγχος" όπως ήταν γραμμένο και στον ένα τοίχο του εστιατόριου.

Το καλωσόρισμα άμεσο μαζί με την καράφα νερού, αν και ζητήσαμε να μας τον αντικαταστήσουν με εμφιαλωμένο, η κυρία που ήρθε για την ενημέρωση ήταν φιλική και γρήγορη, μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας και πήρε την παραγγελία μας. Το σέρβις ήταν γρήγορο για ένα εστιατόριο αυτής της κατηγορίας και κυρίως της δυναμικότητας, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενες κριτικές που ούτε λίγο ούτε πολύ "έθαβαν" την επιχείρηση εξαιτίας των χρόνων εξυπηρέτησης. Ελπίζω πως δεν ήταν κακοπροαίρετες αλλά και αν είχαν βάση, υποθέτω πως οι υπεύθυνοι τις έλαβαν υπόψη τους και η κατάσταση διορθώθηκε, με αποτέλεσμα εμείς να απολαύσουμε γρήγορα το φαγητό μας.
Εν κατακλείδι θεωρώ πως είναι ένα εστιατόριο με μικρό μενού, αλλά με φρέσκα υλικά και μεράκι, πράγμα που βγαίνει και στα πιάτα του. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για κάθε πιάτο, αλλά θα τονίσω πως αποτελεί μια τίμια και αρκετά ραφινάτη επιλογή για μια έξοδο για φαγητό.

-Οι λίγες επιλογές του μενού αν και αυτό από μόνο του δεν είναι αρνητικό

Πληρώσαμε 85 ευρώ με 1 σαλάτα (ρόκα, μαρούλι, παρμεζάνα, ρόδι) και 1 ορεκτικό (μπρουσκέτα μανιταριών), 2 μπουκάλια κρασί (εμφιαλωσέως του καταστήματος το ένα, εμφιαλωμένο του εμπορίου το άλλο, τιμώντας αρκούντως τον θεό Βάκχο) 2 κυρίως πιάτα (πένες με σάλτσα βότκας-μακρονάδια με λάδι και σκόρδο), 2 επιδόρπια (γκανάς σοκολάτας με καραμελωμένα φουντούκια-κρέμα λεμονιού) και 2 καφέδες (εσπρέσο) και θεωρούμε πως όλα θα ήταν τέλεια αν μας άφηναν να ατμίσουμε και το ηλεκτρονικό μας τσιγάρο εντός του καταστήματος, κάτι που δεν στάθηκε όμως ικανό να μειώσει την ευχαρίστηση που μας άφησε η επίσκεψη μας στον συγκεκριμένο χώρο. Σίγουρα θα το επιλέγαμε και πάλι, για να απολαυσουμε μια κυριακάτικη έξοδο στην σκιά της Ακρόπολης.

19 Οκτ 2017

classic2012