26 Οκτ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι μεσημερι Κυριακης αργουτσικα, τεσσερα ατομα, εκ των οποιων μια εγκυμονουσα, με οτι αυτο συνεπαγεται για τους περιορισμους στις επιλογες μας.

Για τον χωρο δεν θα μακρυγορησω, ομορφος αλλα οριακα φιλοξενος μιας και ειναι αρκετα και ενοχλητικα στριμωγμενος, ειχαμε και καποια θεματακια με τον ηλιο.
Οι τουαλετες καθαρες.

Το σερβις γρηγορο και ευγενικο, αλλα σε καποιες ιδιαιτεροτητες της παραγγελιας μας δεν ανταποκριθηκε, ουτε υπηρξε κατι να θυμασαι, δηλαδη σωστα διεκπεραιωτικο -κι αυτο το εννοω θετικα-, εξου και η βαθμολογια. Στα συν παντως το μικρο εξτρα σκαμπο/τραπεζι που εφεραν για να ειμαστε πιο ανετα.

Στο φαγητο τωρα. Παραγγειλαμε λιγα πραγματα, τα ακολουθα:

-Πουγκια κολοκυθιου, πολυ πετυχημενα, χωρις ιχνος λαδιλας, σαν χοντροκομμενοι κολοκυθοκεφτεδες σε φυλλο, με ωραια σως φετας, φαγωθηκαν ευχαριστα.

-Μια ελληνικη σαλατα, λιγο τσιγκουνικη μου φανηκε στην ποσοτητα και στο λαδι, επισης ολα τα λαχανικα (οι ντοματες ειδικα! ) ζεστα, κατι που με ξενερωνει παντα στη σαλατα.

-Μια τηγανητες πατατες, μια χαρα, αν μη τι αλλο φρεσκες και καθολου λαδοπιωμενες, ακριβως οπως πρεπει.

-Μπιφτεκακια γεμιστα με κασερι, με κοκκινη σαλτσα ντοματας, συνολικα, λογω σαλτσας, πολυ νοστιμα, αλλα καπως σφιχτα.

-Χοιρινα μπριζολακια λαιμου, σωστα ψημενα, καλα στο λιπακι τους, ταιριαστη η μαριναδα, πολυ καλα.

-Συκωτι μοσχαρισιο, κατ'απαιτηση μου, βασικα σχεδον μονος μου το εφαγα τελικα, ψημενο οπως θελαμε κατοπιν ερωτησης του σερβιτορου, αλλα αρκετα μετρια κομματια ποιοτικα με ινες και τα τοιαυτα, και μια σαλτσα που κατα τα δικα μου γουστα θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, ή ακομα καλυτερα, σε εντελως διαφορετικη κατευθυνση

-Μπακαλιαρο σκορδαλια, το μονο που δεν δοκιμασα, αλλα η φιλη που ελπιζουμε να πανε ολα καλα οποτε και soon to be mother, τον τσακισε.

Συνοδεψαμε με νερο, ενα αναψυκτικο και μια μπυρα Ζεος, με τον λογαριασμο να ανερχεται στα 51 ευρω.

Προφανως και φαγαμε και ηπιαμε συντηρητικα για ευνοητους λογους, διαφορετικα το ποσο θα ανεβαινε, παρολαυτα οι τιμες του μαγαζιου ειναι απολυτα λογικες, και σιγουρα δεν φυγαμε πεινασμενοι.

Δεδομενου οτι το φαγητο τεινει προς το 2 και το vfm στο 3.5, πιστευω οτι η βαθμολογια ειναι δικαιη, με μια μικρη αβαντα για το μαγαζι.

Για οποιον το σκεφτεται ακομα, το μαγαζι ανηκει στην κατηγορια "και γιατι οχι?". Τουτεστιν, αν ειστε περιοικοι ή κυκλοφορειτε εκει γυρω, ειναι μια πολυ τιμια και κυριως ασφαλης προταση που λογικα δεν θα απογοητευσει κανεναν. Αν ειστε μακρυα, σιγουρα θα βρειτε κατι αναλογο ή και καλυτερο στην ευρυτερη γειτονια σας, οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια της μετακινησης.

Το "προβλημα" ειναι οτι φαγαμε οντως σωστα μαγειρεμενο φαγητο, αλλα οι γευστικες εντασεις του αγγιζαν το ουδετερο, ειναι απο τα λιγα φαγαδικα που δεν μου προκληθηκε η περιεργεια να το ξαναεπισκεφτω για να δοκιμασω κι αλλες γευσεις, γιατι απο τωρα νιωθω πως θα ειναι, σωστες κι αδιαφορες, υπο την εννοια της απουσιας οποιασδηποτε εκπληξης.

Να βγαλω και το αχτι μου τωρα.
ΥΓ1. Πηγα λιγες μερες διακοπες στο Πηλιο. Τρωγαμε καθε μερα εξω, τα παντα, απο μαγειρευτα μεχρι κρεατα και ψαρικα, απο σχαρα και τηγανι μεχρι κατσαρολα. Εαν μπρορουσα να γραψω κριτικη για ολα τα εστιατορια και ταβερνες που επισκεφθηκαμε, η χειροτερη βαθμολογια στο φαγητο θα ηταν 3 γεματες και ολοψυχες ντοματουλες. Οχι οι 3 που εδωσα στη "Φ".
ΥΓ2. Με το που γυρισα βρηκα προσκληση -ως επιλαχων αποσο καταλαβαινω- για την εβδομαδα καλοφαγαδων, στην οποια δυστυχως δεν μπορεσω να ανταποκριθω. Κριμα, ηθελα να γνωρισω καποιους απο εσας.
ΥΓ3. Το ξερω οτι γραφω λιγο (και ποιος ενδιαφερεται που λεει ο λογος, αλλα ειπαμε, βγαζω το αχτι μου! ), να ξερετε οτι σας παρακολουθω ομως! Τοσο τα οικονομικα, οσο ο χρονος και η διαθεση, οδηγουν στο να επιμενουμε σε δοκιμασμενες επιλογες, ε, και εκ των πραγματων, ποσες φορες να γραψω κριτικη για το ιδιο μαγαζι?

26 Οκτ 2017

Kostas7