09 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι εθνικής εορτής και γνωρίζοντας ότι η μέρα μας θα εξελιχθεί γύρω από την περιοχή του Χαλανδρίου θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι σε ένα από τα μεζεδοπωλεία. Έπεσε η πρόταση για τον Ιορδάνη, και ενώ τον είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου λόγω προσφορών σε γνωστό ιστότοπο, αμέσως μπήκα και στον δικό μας γιατί η γνώμη σας πάντα μετράει. Από τις κριτικές είχα κάποιους ενδοιασμούς ωστόσο μία δοκιμή θα μας έπειθε περισσότερο, όπως και έγινε.
Μία παρέα 12 ατόμων, απαρτιζόμενη από 5 παιδιά και με μεγάλη όρεξη ανηφόρισε την Αγ. Παρασκευής. Πάρκινγκ όχι και τόσο εύκολο ωστόσο.
Εξωτερικά ωραίος και καθαρός χώρος, όπως και εσωτερικά. Οχλαγωγία μεγάλη, ίσως και λόγω της μέρας. Αρνητικό στοιχείο που πιστεύω ότι αν είχαμε επιλέξει και τον πάνω χώρο, θα ήταν πιο ήρεμα. Το εστιατόριο απαρτίζεται από 3 επίπεδα, αυτόνομα το καθένα, με τουαλέτες πολύ καθαρές και ειδικό χώρο για αλλαγή πάνας μωρού (βασικό στοιχείο για οικογένειες).

Τα τραπέζια είναι άνετα μεταξύ τους, παιδικά καθισματάκια πολλά και σερβιτόροι νέοι, σβέλτοι και εξυπηρετικότατοι, χωρίς κάτι παραπάνω.
Με το που καθίσαμε, μας έφεραν νερό βρύσης και ψωμί (χωρίς να ερωτηθούμε), μαζί και τον κατάλογο. Στη συνέχεια, μας έδωσαν μία επιπλέον κόλλα χαρτιού, παραγγελίας, ώστε να συμπληρώσουμε μόνοι μας την παραγγελία μας.

Τα ορεκτικά ήρθαν αμεσότατα και τα κυρίως σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πήραμε συγκεκριμένα:
- 2 μερίδες τυροπιτάκια, από τα καλύτερα που έχω φάει και σε επίπεδο γεύσης-γέμισης και σε ότι αφορά στεγνά από λάδι.
- 2 μερίδες σπανακόπιτα, που όμως ναι μεν χειροποίητο φύλλο, όμως στεγνή πολύ η γέμιση.
- 1 μερίδα μπουρεκάκια με ανάμεικτα λαχανικά, εξίσου νόστιμη και στεγνή από λάδι με τη γεύση πιπεριάς και κολοκυθιού να υπερτερούν των υπολοίπων λαχανικών.
- 2 μερίδες τζατζίκι, κυρίως για τα μικρά της παρέας. Πραγματικά πολύ νόστιμο, σπιτικό, με τον παραπάνο άνιθο να δίνει ιδιαίτερο χαρακτήρα στο συγκεκριμένο ορεκτικό.
- 1 μερίδα μελιτζανοσαλάτα, μακρά από τις καλύτερες, για τις δικές μου γεύσεις. Όχι έντονο κάπνισμα μελιτζάνας, με προσθήκη κουκουναριού και λιαστής ντομάτας (τουρσί πιθανά), που απογείωναν το πιάτο. Και μόνο για αυτό θα ήθελα να ξαναπάω.
- 1 χωριάτικη, με όλα τα υλικά πολύ λεπτά και μικρά κομμένα. Κανονική προς μεγάλη μερίδα.
- 1 ντάκο, που αποτελείται από 2 μεγάλα κριθαροκούλουρα με επιπλέον κάπαρη και χοντρά τριμμένη μυζύθρα. Πολύ νόστιμη σαλάτα, με επιπλέον ένα μυρωδικό που έδινε και χαρακτηριστική γεύση.
- 3 μερίδες πατάτες, χειροποίητες, φρέσκιες, χωρίς επίγευση λαδίλας.
- 1 μερίδα σαλάτα με φακές, που όπως μας είπαν δεν βγήκε κανονική η μερίδα τους, οπότε και δεν μας τη χρέωσαν. Δροσιστική, γλυκιά και γλυκόξινη ταυτόχρονα σαλάτα. Ιδανικό συνοδευτικό με τα κρεατικά μας.
- 2 μερίδες μπιφτέκι, που πραγματικά ο κιμάς και φαινόταν και μπορούσες να τον γευτείς φρέσκο. Μαμαδίστικη γεύση, καλά ψημένα 2 μεγάλα μπιφτέκια, ζουμερά και νόστιμα. Μικροί και μεγάλοι τα λατρέψαμε.
- 2 μερίδες μοσχαρίσιες μπριζόλες, μέτρια ψημένες όπως ζητήθηκαν. Ωστόσο η μία εκ των δύο ήταν και άνοστη, και σκληρή με αποτέλεσμα να μείνει και η μισή στο πιάτο. Η άλλη ωστόσο ήθελε απλά λίγο αλάτι παραπάνω για τις δικές μου προτιμήσεις.
- 1 μερίδα χοιρινή καπνιστή, σε κανονικό μέγεθος, τίποτα το ιδιαίτερο σαν πιάτα, καλή και τίμια εκδοχή ωστόσο.
- 1 μερίδα χοιρινή πανσέτα. Το μοναδικό πιάτο που μου φάνηκε μικρή σχετικά μερίδα, αλλά γευστικά πολύ καλό.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ρακόμελα των 200ml, 2 μπύρες και μισό λίτρο λευκό κρασί πληρώσαμε 165,00 Ευρώ.
Δεν είναι και λίγα, αντίστοιχα όμως του τι πήραμε συνολικά.
Στο τέλος μας ήρθε και κέρασμα. Δύο πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες γλυκά. Σιροπιαστό τσουρέκι με παγωτό βανίλια και φυστίκι αιγίνης ως επικάλυψη και σοκολατένια σουδάκια με παγωτό και κομμάτια σοκολάτας. Οι φαν της παρέας απλά τα λάτρεψαν.

09 Νοε 2017

Jeanne