07 Νοε 2017

Αρχές Σεπτεμβρίου και βραδάκι καθημερινής θέλαμε δύο ζευγάρια να γευτούμε θαλασσινές γεύσεις χωρίς όμως να χρειαστεί να κατέβουμε στα Νότια. Βλέποντας συχνά για το συγκεκριμένο εστιατόριο θετικές κριτικές, το είχα προσθέσει στη λίστα προς επίσκεψη οπότε και το πρότεινα.
Εύκολο πάρκινγκ, σε στενό ήσυχης γειτονιάς που πραγματικά δεν το είχα ποτέ παρατηρήσει, ή καλύτερα δεν θα το παρατηρούσα εάν δεν διάβαζα κριτικές.
Στο καλωσόρισμα μια ευγενική κοπέλα, η οποία με χαμόγελο και θετική αύρα μας υπέδειξε το τραπέζι που μας είχαν κρατήσει. Στη συνέχεια μας ρώτησε για τα ποτά μας, που κινηθήκαμε σε κλασσικό ουζάκι και λευκό κρασί χύμα. Με το καλωσόρισμα μας ήρθαν φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού, καψαλισμένες με λάδι και ρίγανη (μεγάλη ποσότητα, μήπως κατάλαβαν ότι ήμασταν λάτρεις;) καθώς και παστουρμάς τόνου προς δοκιμή. Εξαιρετικότατο μεζεδάκι. Τόσο μάλιστα που το επαναλάβαμε στην παραγγελία μας, η οποία στη συνέχεια απαρτίστηκε από τα εξής:
- Τη γνωστή σαλάτα τους με λεπτές ξεφλουδισμένες φέτες ντομάτας, κρίταμο, και χοντρό αλάτι. Δροσιστικότατη, νόστιμη και μεγάλη ποσότητα.
- Ριζότο με μελάνι σουπιάς και μικρές σουπιές. Πάρα πολύ νόστιμο πιάτο, ψιλοκομμένη ντοματούλα και μαϊντανός για το γαρνίρισμα, εθιστικό πιάτο θα έλεγα.
- Λακέρδα σπιτική, που αν και πολύ μαλακή, από γεύση εξαιρετική. Ο τέλειος συνδυασμός μαζί με τον παστουρμά τόνου για το ουζάκι της παρέας.
- Ψητό χταπόδι με ειδικό μαρινάρισμα, του Νώντα όπως το αποκαλούν, συνταγή παλιού ναυτικού μας είπαν. Ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο της βραδιάς. Μαλακό μεν, όμως χωρίς ιδιαίτερη γεύση. Δεν ήταν διακριτό το μαρινάρισμα. Ποσότητα κανονική προς μεγάλη.
- Ρεγγοσαλάτα, εξαιρετική, πικάντικη και καπνιστή, από τα αγαπημένα μου της βραδιάς.
- Γόνο καλαμαράκια, που ναι μεν μαλακά και χωρίς λαδίλα, όμως όχι τόσο νόστιμα, τους έλειπε αλάτι κατά τη γνώμη μου.
- Σκουμπρί καπνιστό, με άψογο κάπνισμα πραγματικά. Αλμυρό όσο έπρεπε και με φέτες ωμού κρεμμυδιού που αποτελούσαν και τον καλύτερο συνδυασμό. Απαραίτητη επιλογή για όλους, θα έλεγα.
- Γαύρο με σάλτσα μουστάρδας. Φιλεταρισμένος γαύρος, με απόλυτη αρμονιά σάλτσας μουστάρδας-λεμονιού. Αν και είχαμε σκάσει, μιας και το έφεραν από τα τελευταία πιάτα, μας άρεσε τόσο πολύ που κάναμε τα πάντα για να το φάμε όλο.
Οι τιμές ήταν φυσιολογικές για τα ορεκτικά και τα μεζεδάκια, ίσως λίγο τσιμπημένες για τα ψάρια και το καβούρι, που κοίταξα γενικά τον κατάλογο.
Θα επανέλθουμε σύντομα είπαμε για το πιάτο με το καβούρι, που όλοι το μελετούσαν και υμνούσαν από τα διπλανά τραπέζια.
Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρξε, μας κέρασε ωστόσο ο ιδιοκτήτης το ένα από τα 2 καραφάκια.
Τιμή κατά άτομο, 26 Ευρώ περίπου, που δεν είναι και λίγα, αλλά και η γεύση και η ποσότητα, σε αποζημιώνουν.

07 Νοε 2017

Jeanne