09 Νοε 2017

Πήγαμε προχθές με δύο φίλες στα Άνω Πατήσια και επηρεασμένες από τις πολύ καλές κριτικές του ask4food διαλέξαμε από τις ταβέρνες – μεζεδοπωλεία της γύρω περιοχής το ΕΠΙ ΤΩ ΛΑΪΚΟΤΕΡΟΝ, το οποίο για δύο δεκαετίες, όπως μάθαμε, προσφέρει ό, τι καλύτερο και γι’ αυτό είναι συνήθως τίγκα από κόσμο. Φυσικά σταθήκαμε τυχερές, αφού χωρίς κράτηση βρήκαμε τελικά τραπέζι και μάλιστα σε όμορφη γωνίτσα της μίας από τις δύο αίθουσες (η μια έχει και πατάρι, ενώ για το καλοκαίρι υπάρχει η ωραία αυλή σχήματος γάμα).

Η ταβέρνα αυτή στεγάζεται σε μια παλιά αλλά καλοδιατηρημένη διπλοκατοικία στην Αγίας Λαύρας, που έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς φίλους χρήστες. Εμείς εντυπωσιαστήκαμε απ’ τον ζεστό συνδυασμό των ξύλινων επιφανειών με τις πέτρινες επενδύσεις στους τοίχους, τους εντυπωσιακούς για μια ταβέρνα πολυέλαιους, καθώς και τα φροντισμένα γύψινα της οροφής.
Το μεγάλο μαγαζί εξυπηρετείται από δύο καθαρά WC στο ισόγειο, και δύο ακόμη στο πατάρι, ενώ από τα μεγάφωνα ακούγαμε λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης είναι πολύ μερακλής! Και αυτό το λέω, επειδή τόσο το σέρβις είναι άψογο, ευγενικό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό, όσο και το μενού απίστευτα ενημερωμένο σε ορεκτικά, σαλάτες, αλλά και κυρίως πιάτα, κρεατικά και θαλασσινά!

-Μία μερίδα κεφτεδάκια, ζεστά και πολύ αφράτα, στα 6 €.
-Ένα λουκάνικο Καρδίτσας (μάθαμε πως είναι από την πατρίδα του ιδιοκτήτη κ. Δημήτρη), με πράσο, στα 7.30 €.

-Και φυσικά, κρατήσαμε για το τέλος τη μεγάλη τους σπεσιαλιτέ, τη μαγκιά του μάγειρα, που είναι χοιρινός λαιμός με μουστάρδα, που τη βάλαμε βέβαια στη μέση. Τιμή 14 €.

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασί δικό τους χύμα ροζέ, στα 4 €, που ήταν εντάξει.

Μας κέρασαν αξιοπρεπέστατη πανακότα, για να ολοκληρώσουμε την ωραία μας βραδινή έξοδο.

Πληρώσαμε 45 €, ποσό λογικό για όλα αυτά τα καλούδια, αφού μας αναλογεί 15 € στην καθεμία μας!

Σας το συνιστώ για να περάσετε όμορφα με τις παρέες σας, προτιμώντας τέλος της εβδομάδας, όπου διαθέτουν ζωντανή μουσική, έντεχνη λαϊκορεμπέτικη, αλλά εφόσον δεν πάτε καθημερινή όπως εμείς, φροντίστε για τηλεφωνική κράτηση, ώστε να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων στον δίκαια πολυσύχναστο αυτό χώρο!

2017-11-09 15:02:36

Εισαι πολύ καλή και αισθάνομαι την ανάγκη να απαντήσω για νε σε ευχαριστήσω για την επίσκεψη στο χώρο μας και για τα καλά σου λόγια. Θα προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο. Ελπίζω να σας ξαναδούμε...

09 Νοε 2017

Thankful