11 Νοε 2017

Επισκεφθήκαμε το 7 Sins, Κυριακή βράδυ 2 άτομα ύστερα από κράτηση που είχε προηγηθεί μια μέρα νωρίτερα.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα νεοκλασικό στην Πλάκα και αποτελείται απο μικρά δωματιάκια που έχουν απο 2-3 τραπέζια το καθένα.

Μας υποδέχθηκε ο υπεύθυνος και μας οδήγησε σε ένα τραπέζι των 4 ατόμων που ήταν αρκετά μεγάλο για 2 άτομα, σχετικά οριακό για 4. Τα τραπέζια στο χώρο που κάτσαμε ήταν σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Ενα μικρό πρόβλημα ήταν ο φωτισμός, που ΟΚ, αντιλαμβάνομαι την ατμόσφαιρα που θέλουν να δημιουργήσουν, αλλα ήταν αρκετά δύσκολο στο φαγητό καθώς δεν είχαμε κανένα φως απο πάνω μας ή στον τοίχο. Η πιο κοντινή πηγή φωτός ήταν πάνω απο το διπλανό τραπέζι.

Καθ'ολη τη διάρκεια της παραμονής μας και τα 2 άτομα που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατα και διαθέσιμα να απαντήσουν σε απορίες σχετικά με το μενού.

Αρχικά μας ρώτησαν αν θέλουμε ανθρακούχο η απλό νερό και αν θα πάρουμε ψωμί το οποίο και θέλαμε. Το ψωμί ήρθε σε μικρό τελάρο και είχε 2 κριτσίνια, 2 μικρά κομμάτια focaccia και 4 φέτες ζυμωτό ψωμι. 2 με ελιά και κάποια μυρωδικά και άλλες 2 με κύμινο και κάτι που μου διαφεύγει. Επίσης, έφεραν μαζί ελαιόλαδο και αλάτι

Κάποιο καλοσώρισμα δε μας ήρθε, δεν ξέρω αν συνηθίζεται ή όχι. Επιλέξαμε 2 ορεκτικά, 2 κυρίως και ένα μπουκάλι κρασί.

Crunchy mussaka και chicken lοukοuma για ορεκτικά. Πάρα πολυ ωραία και τα 2, ειδικά το κοτόπουλο ίσως ήταν το πιο μαλακό και ζουμερό που έχω φάει ποτέ. Ωραία και η παραλλαγή του μουσακά που οπτικά θύμιζε μια λουκανικόπιτα. Αν διακρίναμε σωστά, ήταν παναρισμένα στο εξωτερικό μέρος η πατάτα με τα λαχανικά και στο εσωτερικό ο κιμάς μαγειρεμένος με διάφορα μυρωδικά. Το κοτόπουλο ηταν σε tempura με σάλτσα απο γλυκό τσίλι.

Για κυρίως πήραμε ταλιατέλες με ραγού κόκορα και αρωματικό γιαούρτι, και ένα Black Angus Tri-Tip με άγρια μανιτάρια, τερίνα πατάτας και μια σάλτσα που γλύκιζε. Οι ταλιατέλες ήταν τρομερό πιάτο. Απίστευτη γεύση. Το κρέας ήρθε κομμένο σε λεπτές φέτες, ήταν ψημένο ζουμερό αλλά δε μπορώ να πω οτι θα μου μείνει και αξέχαστο. Τα άλλα πιάτα πάντως ήταν πραγματικά πεντανόστιμα.

Συνοδεύσαμε το δείπνο με ένα ροζε Amethystos Λαζαρίδη και για επιδόρπιο πήραμε μια πορτοκαλόπιτα με παγωτο βανίλια Μαδαγασκάρης. Σερβιρίστηκε σε ένα μικρό κλειστό βαζάκι, με την πίτα σε μορφή crumble στη βάση και το παγωτό επάνω. Ωραίο το αποτέλεσμα αλλά όχι κατι φοβερό.

Συνολικά χωρίς το κρασί που κοστολογούταν στα 28 ευρώ, ο λογαριασμός ήταν στα 65 ευρώ. Νομίζω γενικά για αυτά που δοκιμάσαμε ήταν μια αναμενόμενη τιμή.

Σε γενικές γραμμές θα επέλεγα να ξαναπάω στο 7 Sins και το προτείνω, απλά ίσως την επόμενη φορά να επιλέξω μια μεσημεριανή ώρα.

11 Νοε 2017

tevatron