13 Νοε 2017

Κάλλιο αργά παρά ποτέ και συγχωρέστε με που δεν μπορώ να ακολουθήσω τη συνήθη ροή των κριτικών μου, αλλά εκείνη η βραδιά της Δευτέρας 4ης Οκτωβρίου ήταν ονειρική και θα ξεκινήσω με τις εντυπώσεις που μου άφησε.

Σαφώς δεν ήταν το πρώτο ask4foodικό δείπνο που παρευρέθηκα όσον καιρό γράφω στο αγαπημένο μας site, αλλά ομολογώ πως ήταν το καλύτερο! Από πού να αρχίσω; Η υποδοχή, η φιλοξενία, το πλουσιοπάροχο φαγητό, οι γεύσεις, η παρέα, όλα άψογα!

Μεξικάνικη κουζίνα... Μετρημένες στα δάχτυλα οι επισκέψεις μου σε μεξικάνικα εστιατόρια και μέχρι πρότινος τέτοιες προτάσεις εξόδου με άφηναν αδιάφορη. Δε φταίω κύριε Δικαστά, δεν είχα δοκιμάσει ούτε ένα πιάτο που να με ενθουσιάσει και γενικά στο μυαλό μου μεξικάνικο=πολύ βαριά κουζίνα.

Πάμε να δούμε όμως πόσο εύκολα αλλάζουν οι εντυπώσεις.
Καταρχάς, όσο γελοία φάνηκε η υπόθεση parking νωρίς το βράδυ Δευτέρας τόσο εμπόδιο είμαι σίγουρη ότι θα φανεί ένα βράδυ Σαββάτου ή ακόμα χειρότερα Παρασκευής που είναι και ανοιχτά τα καταστήματα, μη σας πτοήσει όμως! Η γεμάτη πλατιά χαμόγελα και άκρα ευγένεια υποδοχή σε έναν ποικιλόχρωμο έθνικ χώρο, η εξαιρετική αυλή, φροντισμένη μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια με το πορτραίτο της Frida Kahlo να δεσπόζει στο βάθος και τα όμορφα latin ακούσματα στην κατάλληλη ένταση, προδιέθεταν για την εξέλιξη της βραδιάς...

Στη συνέχεια μας πρόσφεραν frozen margaritas σε πολλές γεύσεις, προσωπική μου επιλογή η passion fruit, η τελειότερη που έχω πιει ever. Δοκίμασα και από άλλους φίλους, ήταν όλες πολύ καλές.
Δοκιμάσαμε τριών ειδών τεκίλες Don Julio (blanco, reposado & anejo), αλλά δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη, διότι η τεκίλα με έχει στιγματίσει από κάτι ξενύχτια των νεανικών μου χρόνων και δεν την πολυσυμπαθώ. Για τον ίδιο λόγο δε μου άρεσε και το cocktail Paloma, το οποίο δώρισα με συνοπτικές διαδικασίες στον jim που γνώριζα ότι θα το εκτιμούσε περισσότερο.

Τα πιάτα που παρήλαυναν στο τραπέζι μας άφηναν πίσω τους μουγκρητά απόλαυσης… Τα αναφέρω παρακάτω αναλυτικά.

Ορεκτικά – Σαλάτες

- Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, συνοδευόμενα με καυτερή sauce από ποικιλία chili πιπεριών.
Πολύ νόστιμα nachos και πραγματικά καυτερή η sauce.

- Guacamole φτιαγμένο από ώριμα avocado, ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, lime και μεξικάνικα μπαχαρικά.
Δεν είμαι φίλη του guacamole, με αυτό όμως γίναμε κολλητοί... Σε συνδυασμό με τα nachos ζωγράφιζαν.

- Σαλάτα Μάνγκο με μαρούλι, μάνγκο, αβοκάντο, cranberries, μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια ψαρονέφρι & γλυκιά mango sauce.
Γλυκούλα η συγκεκριμένη σαλάτα για το γούστο μου, κάποιος που αρέσκεται στις γλυκές γεύσεις θα τη λατρέψει.

- Σαλάτα Tortilla με ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, ροδέλες πορτοκαλιού, λωρίδες από τραγανή καλαμποκένια tortilla, τριμμένο τυρί & parmesan balsamic vinaigrette sauce.
Αυτή η σαλάτα κυρίες και κύριοι ήταν ένα όνειρο!

- Taquitos κοτόπουλο: από τραγανή σταρένια tortilla σε σχήμα φλογέρας, με γέμιση από κοτόπουλο ψημένο σε μαντεμένιο φούρνο.

Κυρίως πιάτα

- Quesadillas με κοτόπουλο: ψητή σταρένια tortilla με γέμιση από μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια κοτόπουλου, guacamole & τυρί.
- Chimichanga με κιμά: πικάντικος μοσχαρίσιος κιμάς τυλιγμένος σε τραγανή σταρένια tortilla με topping sour cream.
- Enchilada με κοτόπουλο: καλαμποκένια tortilla, μαγειρεμένη σε chili sauce, με γέμιση από ψιλικομμένο μαγειρευτό κοτόπουλο. Γαρνίρεται με τυρί, ψήνεται στο φούρνο και σερβίρεται με topping enchiladas sauce & sour cream.
- Burrito με φασόλια & κιμά: σταρένια μαλακή tortilla με γέμιση από πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά, σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια, γαρνίρεται με τυρί και ψήνεται στο φούρνο. Συνοδεύεται με pico de gallo.
- Fajitas mix: μοσχαρίσια φιλετίνια από skirt steak, φιλετίνια από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένα σε chili και ψημένα στη σχάρα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τρίχρωμες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Σερβίρεται σε καυτό μαντεμένιο σκεύος και συνοδεύεται από ζεστές σταρένιες tortillas, guacamole, sour cream & μεξικάνικο ρύζι.

Όλα τα παραπάνω κυρίως πιάτα ήταν εξαιρετικά και δε μου θύμισαν σε τίποτε όποιο συνονόματο πιάτο είχα δοκιμάσει ως εκείνη τη στιγμή σε άλλα μεξικάνικα. Μπράβο και πάλι μπράβο!

- Mexican Mango: μαριναρισμένο ψαρονέφρι στη σχάρα με mango & chipotle sauce. Συνοδεύεται με μεξικάνικο ρύζι.
Ειδική μνεία σε αυτό το πιάτο. Ομολογώ. Αν πήγαινα να δειπνήσω στο Dos Hermanos, δεν υπήρχε ούτε 1/1.000.000 πιθανότητα να το παραγγείλω. Εκλιπαρώ να μη διαπράξετε αυτό το σφάλμα και δεν το παραγγείλετε. Μαλακό χοιρινό λουσμένο με γλυκιά και συνάμα καυτερή σαλτσούλα... Τρέχει σαλάκι, οπότε το σταματάω εδώ.

- Home made σουφλέ σοκολάτας
Από τα πιο πετυχημένα σουφλέ που είχαν τη χαρά να γευθούν οι ταπεινοί μου γευστικοί κάλυκες.

- Τηγανητό παγωτό
Η μάχη του Μαραθώνα πάνω από αυτό το γλυκό. Εκεί που ακροβατείς ανάμεσα στην ευγένεια που επιβάλει το savoir vivre σου και στην τρελή επιθυμία να βουτήξεις το τελευταίο κομμάτι. Δε θα σας πω ποιος νίκησε, αν και δεν είναι δύσκολο να μαντέψετε.

- Home made oreo cookies cheesecake
Πολύ καλό, αλλά τα άλλα δύο ήταν τόσο εντυπωσιακά γευστικά που το καημενούλι δεν έλαβε την αποδοχή που του άξιζε...

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική. Με μια φράση θα τη χαρακτήριζα "πριν από εσάς για εσάς".

Συμπερασματικά, θεωρώ πως το Dos Hermanos έβαλε τη μεξικάνικη κουζίνα στη θέση που της αξίζει μέσα στην καρδιά μου. Το κακό είναι ότι ανέβασε τον πήχυ τόσο ψηλά, που αμφιβάλλω αν θα πατήσω το ποδαράκι μου σε άλλο μεξικάνικο στην Αθήνα. Ενδόμυχα θα νιώθω ότι το απατώ.

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ τους υπεύθυνους του εστιατορίου για την υπέροχη βραδιά, καθώς και τους υπεύθυνους του ask4food που τη διοργάνωσαν. Ήταν κατά κοινή ομολογία καθ' όλα επιτυχημένη!

13 Νοε 2017

indulge