04 Δεκ 2017

Black Friday σε εστιατόριο? Κι όμως ναι! Δεν το διαφήμισαν, το ανέφεραν μόνο στην ιστοσελίδα τους και θεώρησα ότι θα ήταν too good to be true... Και όμως ήταν εξαιρετική ευκαιρία! 60% σε όλη την παραγγελία, χωρίς περιορισμούς, ό, τι ήθελες από τον κατάλογο, και φαγητό και κρασί!

Κάναμε κράτηση μέρες πριν για να έχουμε τραπέζι για δύο στην άκρη με θέα Ακρόπολη. Το εστιατόριο είναι μεγάλο και γέμισε φυσικά! Μόνο αρνητικό ήταν η αργή εξυπηρέτηση, αναμενόμενη για το φαγητό (η κουζίνα είχε μαζεμένο όγκο δουλειάς), αλλά μάς δυσαρέστησε η καθυστέρηση στο να φέρουν καταλόγους (αδικαιολόγητη, αφού οι σερβιτόροι ήταν πολλοί και περιφέρονταν στην αίθουσα χωρίς να είναι πάντα απασχολημένοι), θεωρήσαμε ότι μας ξέχασαν!

Από εκεί και πέρα όλα καλά! Η πιατέλα με ψωμί και κριτσίνια (ροζ, με παντζάρι και μαυροκούκι) ήρθε με σφηνάκι ελαιόλαδο με ροζ πιπέρι και ντιπ ελιάς-τυριού. Χρεώνεται 3,50€/άτομο. Το εμφ. νερό κοστίζει 3,50€ (ΟΚ για 5*, αλλού είναι έως και διπλή η τιμή).

Επιλέξαμε ένα μπουκάλι Όβηλο λευκό (41€ κανονική τιμή στη λίστα κρασιών). Κρασί και νερό σερβιριζόταν σωστά, χωρίς να αναζητούμε εμείς κάποιον.

Το ορεκτικό μας ήταν στη μέση: ταρτάρ καπνιστού σολομού με πέρλες λεμονιού και αγριοράπανου (είχε και μελάνι σουπιάς στο κέντρο), αρκετή ποσότητα και φίνα γεύση, 15€! Τέλειο ταίριασμα με το κρασί!
Τα κύρια πιάτα ήταν σφυρίδα (με χόρτα, σπαράγγια, καρότα baby, μωβ πατατούλες Περού, 34€) και λαυράκι φιλέτο με παντζάρι, σπαράγγια, καρότα και κρέμα λεμονιού (29€), ζουμερά και νόστιμα και τα δυο!
Μοιραστήκαμε κι ένα φοντάν σοκολάτας με σορμπέ μανταρίνι και σάλτσα καραμέλας (13€), καλό και αυτό.

Άνευ "Black Friday" ο λογαριασμός μας θα ήταν 142,50€, αλλά με την έκπτωση πληρώσαμε 57€, bargain για τέτοιο εστιατόριο (η βαθμολογία μου στο vfm προκύπτει σε συνάρτηση με τις κανονικές τιμές, γιατί με τη "Black Friday" θα έβαζα 8 με άριστα το 4!!! ).

04 Δεκ 2017

ekatn