14 Δεκ 2017

Η κριτική μου για το JUICY GRILL απλώς θα επιβεβαιώσει όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο site, καθώς και η γνώμη που εγώ σχημάτισα ήταν εξαιρετική. Πολύ προσεγμένα και νόστιμα burger, άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι μια σχετικά όχι και τόσο δημοφιλή ημέρα και ώρα (Τρίτη κατά τις 5.30 το απόγευμα), το μαγαζί είχε πολύ κόσμο.

Το JUICY GRILL λοιπόν το είχα βάλει στο μάτι, οπότε η απογευματινή μου επίσκεψη στο Χολαργό για κάποια άλλη υποχρέωση αποτέλεσε την ιδανική αφορμή. Το παρκάρισμα μου φάνηκε εύκολο, καθώς βρήκα θέση ακριβώς απέξω. Λόγω ώρας και ημέρας, όπως προανέφερα, περίμενα τα πράγματα να ήταν χαλαρά, ωστόσο το JUICY GRILL ήταν σχεδόν γεμάτο, ένας τελευταίος χώρος υπήρχε ευτυχώς και για εμάς, οπότε όλα καλά.

Για το είδος του μαγαζιού, ο χώρος είναι μια χαρά. Εξωτερικά υπάρχει μια αυλίτσα με καμιά δεκαριά το πολύ τραπέζια, που προφυλάσσεται τους χειμερινούς μήνες, ενώ εξωτερικές θερμάστρες βοηθούν και αυτές με τη σειρά τους την όλη κατάσταση. Εμείς καθήσαμε σε έναν από τους 3-4 πάγκους που βρίσκονται εσωτερικά και έχουν άμεση οπτική πρόσβαση με την κουζίνα. Όλα καλά λοιπόν στον τομέα αυτό, ούτως ή άλλως μπορείς να καθίσεις να απολαύσεις άνετα το burger σου (καθώς και αυτό θέλει και το χρόνο του να ετοιμαστεί), ενώ παράλληλα υπάρχει και μια συνεχής ροή πελατείας, για να καλύπτεται κατά το δυνατόν η ζήτηση.

Η εξυπηρέτηση από το πολυπληθές προσωπικό ό, τι ακριβώς θα περίμενες. Όλοι χαμογελαστοί και φιλικοί που σε κάνουν να νιώθεις ευπρόσδεκτος. Όλο και κάποιος θα σε υποδεχτεί στην αρχή, θα έρθει να σε ρωτήσει τις εντυπώσεις σου για το φαγητό, ενώ θα σε ξεπροβοδίσει και με χαμόγελο στο τέλος. Όλα αυτά συμπληρώνεται από την εικόνα της ανοιχτής κουζίνας, στην οποία επικρατεί το ίδιο χαλαρό και χαμογελαστό ύφος και όλα δείχνουν, παρά την πολυκοσμία, να λειτουργούν στην εντέλεια.

Ο κατάλογος βρίσκεται αναρτημένος στο site του, οπότε μπορείτε να ανατρέξετε. Οι επιλογές πάντως είναι πολλές τόσο σε ορεκτικά και σαλάτες όσο και σε burgers και λοιπά κρέατα, ενώ ακόμα και στις μπύρες υπάρχει μια σεβαστή ποικιλία.
Εμείς παραγγείλαμε:
- Πικάντικη σαλάτα coleslaw με λάχανο, καρότο, μαγιονέζα και dijon μουστάρδα (5,50 €), νοστιμότατη και σε μεγάλη ποσότητα, καταναλώθηκε εξ ολοκλήρου όση ώρα περιμέναμε τα burgers.
- Ένα juicy burger για τη σύζυγο, δηλαδή μπιφτέκι μοσχάρι με cheddar, bacon, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα και homemade BBQ sauce, με συνοδευτικό ψητή πατάτα (8,50 €) και ένα ari gold burger για μένα με μπιφτέκι μοσχάρι, σοταρισμένα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, iceberg, ντομάτα, κατσικίσιο τυρί και rosemary aioli mayo (9,50 €). Για συνοδευτικό εγώ επέλεξα τηγανητές πατάτες.
Τα μπιφτέκια πολύ νόστιμα και τα λοιπά υλικά εξίσου ποιοτικά και προσεγμένα. Πραγματικά τα απολαύσαμε και οι δυο. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατάτες (σε επαρκέστατη ποσότητα) ήταν τραγανές και νόστιμες εξίσου. Η ψητή πατάτα από την άλλη πιστεύω δεν πολυταιριάζει, αλλά γούστα είναι αυτά.

Για τα παραπάνω συν δύο μπύρες draft μύθος 500 ml. (3,80 € έκαστη) ο λογαριασμός με απόδειξη και δυνατότητα πληρωμής με κάρτα ήρθε στα 31,10 €. Οι τιμές σίγουρα δεν είναι οι χαμηλότερες δυνατές, δικαιολογούνται ωστόσο σε μεγάλο βαθμό από την ποιότητα και τη γεύση που προσφέρει το JUICY GRILL.
Τελειώνοντας, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο για το JUICY GRILL, όσοι το έχετε επισκεφθεί, μάλλον θα έχετε ξαναπάει πολλές φορές, οι υπόλοιποι βάλτε το στα άμεσα πλάνα σας. Τώρα, αν θέλετε να αποφύγετε, όπως και εγώ, τις ουρές και τις αναμονές, προτιμήστε μια πιο χαλαρή μέρα και ώρα.

14 Δεκ 2017

ALEX80