Ταξιδεύοντας....
Τι όμορφη λέξη -που μακάρι να μπορούσε να ενταχθεί στην καθημερινότητά μας και όχι σαν εξαίρεση 1-2 φορές το χρόνο.
Ε, ναι την πετάω τη σκούφια μου για ταξίδια, και πριν μπώ για τα καλά στο μύλο της "ζωής" που τα αλέθει όλα (το χρόνο μας, τη φαντασία μας, τη διάθεσή μας και λοιπά καλούδια που έχουν αξία), την είχα πετάξει πάμπολες φορές η αλήθεια είναι.,,,

Αντί αυτού λοιπόν και για παρηγοριά, Ταξιδέψαμε Παρασκευή βράδυ -κατόπιν κρατήσεως από την προηγούμενη-σε αυτό το ψαρομάγαζο του Κερατσινίου που τόσα διαβάζω στο site και τόσο ήθελα να το δοκιμάσω.

Περιοχή γνωστή σε μένα από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ και το ΜΗΠΩΣ, παρόλα αυτά έδωσα την αντρέσα στον καλό μου και δεν ασχολήθηκα καθόλου για το πως θα φτάσουμε.
Όπως απεδείχθη, είναι πολύ εύκολο να πας και σχεδόν το ίδιο εύκολο να παρκάρεις (ή μήπως ήμασταν τόοοσο τυχεροί?)
3 ζευγάρια παρκάραμε σχεδόν απέξω (δεν πρέπει να είναι τυχαίο τελικά), στην αρχή η εικόνα του εξωτερικού τμήματος του μαγαζιού, αυτό το περιτυλιγμένο με το προστατευτικό κατά των καιρικών συνθηκών δε με ενθουσίασε, μου χτύπησε κάπως στο μάτι βρε παιδί μου -μη με ρωτάτε γιατί, δεν έχω εξήγηση-αλλά αυτό κράτησε δευτερόλεπτα, μέχρι να μπω μέσα, όπου η θερμή υποδοχή και η υπόδειξη του τραπεζιού μας έσβησε μονομιάς την αρχική εντύπωση.

Μα τι ησυχία! τι αθόρυβο service, τι αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων που τρώνε στον ίδιο χώρο και χαίρονται να επικοινωνούν, χωρίς να φωνάζουν για να ακουστούν, τι ωραίες αποστάσεις μεταξύ τραπεζιών, τι καλοστρωμένα τραπέζια....
Η περιγραφή του χώρου όπως αναλύεται από τους χρήστες του a4f με καλύπτει απόλυτα και δε θα επεκταθώ περισσότερο.
Η ατμόσφαιρα -για μένα- έχει μεγαλύτερη σημασία. Στο Ταξιδεύοντας την ατμόσφαιρα λοιπόν την κάνουν οι γεύσεις και οι άνθρωποι που τις δημιουργούν/σερβίρουν και το κάνουν με μεγάλη επιτυχία!

Ας προχωρήσω όμως στο θέμα μας: φαγητο!

Μόλις συγκεντρώθηκε όλη η παρέα, έφτασε στο τραπέζι μας ψωμάκι φρυγανισμένο (άσπρο και μαύρο) μαζί με πράσινες ελίτσες.

Επιλέχθηκε τσίπουρο Αποστολάκη για τους περισσότερους της παρέας και λευκό χύμα γλυκόπιοτο κρασάκι για τους υπόλοιπους.

Στην επιλογή των φαγητών δούλεψε κανονικό ¨σκονάκι" μιας και το τεράστιο σε μέγεθος και βαρύτατο βασικό menu με τρόμαξε τόσο, ώστε αρνήθηκα να το ανοίξω. Αντίθετα το μικρό "ένθετο" menu το μελέτησα με πολύ προσοχή και δεδομένου ότι είμασταν 6 άτομα, ο καθένας έλεγε και από ένα φαγητό με αποτέλεσμα να χάσουμε την μπάλα.

Θα επικαλεστώ την -αδύνατη μετά την κρασοποσία- μνήμη μου για να αναφέρω ό, τι πέρασε από μπροστά μας, έχοντας τη βεβαιότητα ότι δε θυμάμαι τα πάντα μιας και τα περισσότερα πιάτα άδειαζαν εν ριπή οφθαλμού..

Σαλάτα Ταξιδεύοντας (ντομάτα ροδέλα και κάπαρη) φρέσκα υλικά, σωστό αλάτι
Ριζότο με μαύρο μελάνι σουπιάς, τόσο τέλειο σε γεύση που η πιατέλα επέστρεψε στην κουζίνα χωρίς τίποτε να μαρτυρά ότι πριν λίγο στο βυθό της υπήρχε μαύρο μελάνι (ναι αγαπητοί μου έγινε καθαρισμός της πιατέλας με ψωμάκι!!! )
Φιλεταρισμένη σαρδέλα κα-τα-πλη-κτι-κή

Μανέστρα με όστρακα, εξαιρετικά χυλωμένη, νοστιμότατη (δεν είμαι σίγουρη αλλά μάλλον και αυτό το πιάτο οι άντρες το ¨καθάρισαν" με ψωμάκι (όχι βρε παιδιά δεν πρόκειται για λιγούρια, είναι απλώς καλοφαγάδες τα χρυσά μου! )

Χέλι καπνιστό (τόσο απρόσμενα θεικό που πήραμε και 2ο πιάτο)
Γαύρος σκορδάτος- τι να πω για αυτό το ψάρι που αντιπαθώ βαθιά και εδώ άλλαξα γνώμη?
Χταπόδι του Νώντα, τα λόγια είναι περιττά, τα λέει όλα το χταπόδι από μόνο του
Γαρίδες ψητές, ζουμερές, φρεσκότατες με συνοδεία σαλτσούλας, έρχονται έτοιμες καθαρισμένες φορώντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα (κεφάλι & ουρά).
Τα υπόλοιπα πιάτα (πρέπει να μου διαφεύγουν 2-3) ίσα που πρόλαβαν να αγγίξουν το τραπέζι μας, πιθανόν να μην πρόλαβα να δοκιμάσω κάν.

Δε βαριέσαι, δε χανόμαστε, τέτοιο μαγαζί το βάζεις στη λίστα των αγαπημένων και επαναλαμβάνεις τις επισκέψεις για να δοκιμάσεις όσα περισσότερα και ακόμη καλύτερα.
Θέλω να (ξανα)πω για την τέλεια εξυπηρέτηση (τύφλα να έχουν τα famous restaurants). Τα παιδιά του service δούλευαν σαν αερικά τριγύρω μας, προσγειώνοντας τα πιάτα, ποτήρια, ανεφοδιάζοντας την κανάτα μας με νερό -χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε εμείς- να φέρουν επιπλέον χαρτοπετσέτες -όταν έμειναν μόνο 2-3 στη θήκη!! - και πάλι χωρίς να το ζητήσουμε...

Ένα μεγάλο Μπράβο στο ήθος του Ταξιδεύοντας που σέβεται τόσο πολύ τον καθένα μας ξεχωριστά!

Ένα βλέμμα μας ήταν αρκετό για να έρθουν να μαζέψουν τα άδεια μας πιάτα.
Ακολούθησε η γνωστή ιεροτελεστία πρώτα το σορμπέ limoncino, 2 πιατέλες με γλυκά και στο τέλος τσιχλίτσες!

Για όλα αυτά που αναφέρω (αλλά και για αυτά που δε θυμάμαι) ο λογαριασμός έφτασε στα euro 152,00 με κανονικότατη απόδειξη.

Φύγαμε όλοι μας χαμογελαστοί και ικανοποιημένοι μασώντας τις τσιχλίτσες μας (για δροσερή αναπνοή, ώστε τίποτε να μη μαρτυρά που ήμασταν και τι κάναμε).

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Τετάρτη 23 Ιανουαρίου