21 Δεκ 2017

Η Μαρία η Σιφνιά είναι μια σχετικά νέα άφιξη στην Καλλιθέα, στην οδό Δημητρακοπούλου λίγο αυτή καταλήξει στην Συγγρού. Είναι ένα καφενείο, το οποίο έχει μεταμορφωθεί όσο καλύτερα μπορεί (κουρτινάκια στις τζαμαρίες κλπ) ώστε να γίνει ένα όσο το δυνατόν πιο ευχάριστο και ζεστό συνοικιακό μαγαζί.

Το είχαμε δει περπατώντας και ένα τελείως άκυρο Σάββατο μεσημεροαπόγευμα αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε αν και πριν είχαμε φάει ένα πλήρες πρωινό οπότε δεν πεινούσαμε και τρομερά. Στο μαγαζί εκείνη την ώρα ήταν δύο ακόμα παρέες που είχαν ψιλοτελειώσει το γεύμα τους. Ο χώρος είναι απλός, λοιπόν, αλλά ευχάριστος και καθαρός. Μας υποδέχθηκε με ευγένεια ένας κύριος, ο οποίος μας είπε να κάτσουμε σε όποιο τραπέζι θέλουμε, μας έφερε τον κατάλογο και μας είπε ποια από τα ψαρικά του καταλόγου διέθεταν εκείνη την ημέρα.

Εμείς δεν θέλαμε ψαρικά και κινηθήκαμε σε πιο safe επιλογές, δηλαδή μια φάβα με το κρεμμυδάκι της στα 3 ευρώ (πολύ νόστιμη και σπιτική γεύση), μια χοιρινή τηγανιά νόστιμη αλλά πολύ μικρή (δεν ήταν ακριβή, είχε πέντε ευρώ αλλά ήταν πολύ λίγη, ας ανεβάσουν λίγο την τιμή και την ποσότητα), μια πατάτες τηγανιτές πολύ νόστιμες στα 2,50 ευρώ, μια ντοματοκεφτέδες στα 3,50 ευρώ (πολύ νόστιμοι αν και πολύ διαφορετικοί από τους συνηθισμένους με μεγάλα κομμάτια ντομάτας και μπόλικο νόστιμο τυράκι) και 1/4 κρασί για τον καλό μου γιατί εγώ λόγω αντιβίωσης δεν έπινα στα 2 ευρώ (μας είπε ότι είναι βιολογικό και ήταν ευκολόπιοτο). Μαζί μας έφερε νόστιμο ψωμάκι που δεν χρεώθηκε και όταν ζητήσαμε νερό μας έφερε μπουκάλι αλλά ζητήσαμε κανάτα και δεν δυσανασχέτησε καθόλου αλλά πολύ ευγενικά μας το αντικατέστησε.

Γενικά όλα τα πιάτα ήταν καλομαγειρεμένα, ενώ μετά από λίγο βγήκε η μαγείρισσα (μάλλον η Μαρία η Σιφνιά), η οποία μας ρώτησε ευγενικά αν μας άρεσε το φαγητό μας. Στο τέλος μαζί με το λογαριασμό (16 ευρώ με απόδειξη) μας έφεραν και δύο κομμάτια ενός είδους χαλβά που αν και δεν μπορώ να τον προσδιορίσω γευστικά ήταν νοστιμότατος. Γενικά, είναι ένα μαγαζί που νομίζω ότι θα ξανατιμήσω γιατί μου φάνηκε τίμιο. Επιπλέον, είδα ότι έχει και κάποιες νοστιμιές από την Σίφνο (μαστέλο κλπ) που τις περισσότερες τις διαθέτει, όμως, μόνο Κυριακή. Κυριακή έχει και ζωντανή μουσική και νομίζω ότι είναι η κατάλληλη μέρα για να το επισκεφτώ ξανά. Και, εννοείται, θα επανέλθω...

21 Δεκ 2017

nemo