16 Ιαν 2018

Διαβαζοντας λοιπον καποιες καλες και καποιες λιγοτερο καλες κριτικες μου δημιουργηθηκε η απορια να δοκιμασω κι εγω την κουζινα του μαγαζιου για να μπορω να εχω ιδια αποψη.
Το οτι ηταν και κοντα στην περιοχη μου οποτε θα μπορουσα να πεταχτω ανα πασα στιγμη χωρις να κανω προγραμμα κλπ με βοηθησε ακομα περισσοτερο στο να αποφασισω.

Παρασκευη βραδυ λοιπον και ξεκινησα να γευματισω στο "ΤΙΡΜΠΟΥΣΟΝ " Κατεβαινωντας την Ιερα οδο στριβεις το φαναρι πριν την Κωσταντινουπολεως και σε 500 μετρα εισαι στο μαγαζι. Η περιοχη εχει αρχισει και προσπαθει, και τονιζω το προσπαθει, τα τελευταια χρονια να κλεψει λιγο απο την λαμψη της περιοχης Γκαζι και δειλα δειλα εχουν κανει την εμφανιση τους και την προσπαθεια τους καποια αξιολογα μαγαζια και καποια αλλα οχι και τοσο σε επιπεδο φαγητου ποτου και καφε.

Ενα τεραστειο συν του μαγαζιου ειναι ο απλετος χωρος σταθμευσης που υπαρχει σε ολο το μηνος της σιδηροδρομικης γραμμης που σε πολλα μαγαζια ειναι και λογος αποτρεπτικος για να επισκευτεις το μαγαζι και να κατσεις.
Εγω ειχα την τυχη να παρκαρω απ εξω ακριβως.

Μπαινοντας στο μαγαζι διαπιστωνεις την σαφη εννοια του βιομηχανικου χωρου που εχει στηθει σαν μαγαζι και που νομιζω οτι ακολουθουν αρκετα απο τα μαγαζια που στηνοντε στην περιοχη. Ενας πολυελαιος απο μπουκαλια κοσμει το ταβανι και δινει ενα πολυ ωραιο χρωμα καθως και τα φωτιστικα σαν ντουζιερες που κοσμουν τον ενα τοιχο στην μια ακρη του μαγαζιου. Η κουρτινα ενεκα των ημερων διακοσμημενη με κουταλια και πιρουνια δεμενα με κοκκινους φιογκους εδινε ενα ομορφο γιορτινο χρωμα. Στο βαθος του μαγαζιου οπως μπαινεις η υποδοχη και η κουζινα κατι σε παλαιο μπακαλοεστιατοριο αλλα στο πολυ πιο εκλεπτισμενο του.
Τα τραπεζια ομορφα βαλμενα οχι αποπνικτικα και ο χωρος επιτρεπει καθε παρεα να μπορει να μιλαει χωρις να ενοχλει ιδιαιτερα το υπολοιπο μαγαζι.

Η υποδοχη απο τον μοναδικο υπαλληλο του σερβις αψογη ευχαριστη και χαμογελαστη. Προθυμος καθε στιγμη να εξηγησει να προτεινει και να ειναι παρων σε καθε πιθανη επιθυμια. Το χαμογελο του προσωπικου παντα κερδιζει εναν πιθανο πελατη.

Και ας παμε τωρα στο φαγητο που σερβιρει το μαγαζι

Πρωτο πιατο που επιλεξαμε η φετα σαγανακι ηταν ενα υπεροχο πιατο που ακομα κι εγω που δεν ειμαι φαν του συγκεκριμενου πιατου μπορω να πω οτι την απολαυσα. Η αληθεια ειναι οτι αν ειχα τοποθετηθει καποια μαρμελαδα διπλα στο πιατο θα ηταν μια πανδαισια γευστικη για τον ουρανισκο. Παρ ολα αυτα το πιατο ηταν αριστο ψημενο τελεια με πολυ τραγανη κρουστα.

Δευτερο πιατο ηταν μια μεριδα πιτακια Καισαριας που θα μπορουσαν να εχουν λιγο παστουρμα περισσοτερο. Δεν ξερω αν ηταν κατι ετοιμο που απλα το ριχνουν στο τηγανι κατεψυγμενο η αν ασχολειται καποιος να τα κατασκευασει παντως σιγουρα επιδεχοντε βελτιωση στην ποσοτητα γεμισης που μπορει να μπει μεσα απο το φυλο.

Τριτο πιατο μια χορτοπιτα που ηταν η αρχη της πανδαισιας γευσεων και απολαυσεων. Το φυλο υπεροχο η γεμιση φανταστικη η ποσοτητα υπεραρκετη. Τοσο χοντρη σαν γεμιση ωστε να απολαμβανεις καθε μπουκια. Νομιζω η καλυτερη πιτα που εχω φαει σε μαγαζι. Η αληθεια ειναι οτι για τετοιο υπεροχο πιατο κλασσικης κουζινας δεν του το ειχα του μαγαζιου.

Επομενο πιατο μια τηγανια που σαφως επιανε τα στανταρτ του πιατου αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πας στο μαγαζι ξανα για να φας μονο το συγκεκριμενο πιατο οπως στην περιπτωση της πιτας. Καποια κομματια μαλιστα μπορεις να τα πεις και σκληρα.

Επομενο πιατο το quevos rancheros. Επεξηγηση.... το γρήγορο πιάτο που έφτιαχναν οι καου μπους για να κολατσισουν κατι γρηγορο και νοστιμο. Το πιατο αποτελείτο από μια πιτα κατω και πανω ειχε αυτα ματια τελεια μαγειρεμενα διαφορα λαχανικα και μια αρκετα πικαντικη σαλτσα που εμενα με ενθουσιασε. Ευκολο πιατο που μπορει καλιστα να σε κερδισει με την απλοτητα την γευση τοιυ και την εφευρετικοτητα του δημιουργου.

Και αφησα το τελευταιο πιατο για να πλεξω το εγκωμιο του μαγειρα. Εντελως τυχαια στα πιατα ημερας ειχαμε την τυχη να υπαρχει μια ταρτα μπροκολου που σαν λαχανικο μας αρεσει παρα πολυ και ετσι ειπαμε να το δοκιμασουμε και σε ταρτα. Εκπληκτικο.... λιγα λεω.... θα μπορουσα να πω υπεροχο. Μονο και μονο για αυτο το τελειο πιατο το μαγαζι θα επρενε αριστα στην γευση ουτως η αλλως. Προτεινεται ανεπιφυλακτα οποτε το πετυχετε στον καταλογο.

Φυσικα στο τελος μας κερασε και γλυκακι το οποιο επειδη εγω δεν εφαγα δεν θυμαμαι τι ηταν. Η κινηση μετραει παντα.

Μαζι με το φαγητο πηραμε ενα υπεροχο ροζε χυμα κρασι που συμπληρωσε την παρα πολυ καλη εικονα που ειχα για το μαγαζι. Ελαφρυ ευγευστο και χωρις προσμιξεις. Τελειο συνοδευτικο.

Για ολη την παραπανω καταναλωση τροφων και αλκοολουχων πληρωσαμε κατι πιο λιγο απο 45 € τιμη που πιστευω δεν την βρισκεις σε μαγαζια τετοιας ποιοτητας.

Σαφώς και προτείνω σαφώς και θα ξαναπάω για να μην πω θα γινω και θαμώνας του μαγαζιού.

16 Ιαν 2018

makis67