09 Ιαν 2018

Εσύ, πόσο Λεύκες είσαι τελικά ;;

( βάλτε λικέρ, φτιάξτε αφέψημα, επίκειται δοκίμιο. Το πρώτο της χρονιάς, έτσι βρε για το καλό! )

Σε αυτό το φιλοσοφικό ερώτημα του Τάσου, οφείλεις μια ειλικρινή απάντηση στον εαυτό σου, που να αιτιολογεί το πώς ακριβώς κατάφερες βρε θηρίο μέσα σε ένα και μόνο απόγευμα να γευματίσεις στις Lefkes και back to back στις Λεύκες...

Και να λοιπόν που ήρθε και αυτή η μαγική η ώρα, στις στολισμένες Λεύκες των Χριστουγέννων.
Ό, τι έχεις ακούσει ή διαβάσει εδώ αγαπητέ μου, ισχύει, και ό, τι δεν μπορείς να φανταστείς, διπλασίασέ το και θα ζωντανέψει μπροστά σου, μόλις διαβείς το μονοπάτι με τις κολοκύθες.
Καμία λογοτεχνική περιγραφή και καμία καλλιτεχνική φωτογραφία δεν θα μπορέσει να αποτυπώσει το μοναδικό feeling αυτού του υπέροχου κουκλόσπιτου για ανθρώπους όπου η μαγεία είναι εντελώς αληθινή!!
Ξέρω τί θα μου πεις. Είναι βαρυφορτωμένο, είναι στριμόκωλο, θα φέρεις άπειρες σβούρες για να το παρκάρεις το ρημάδι, θέλει κράτηση μια βδομάδα πριν και βάλε, είναι ακριβό, ο Τάσος είναι κάπως, χρεώνει το ψωμοσάκουλο χρυσάφι και η λέξη κέρασμα είναι error 404 file not found. Θα συμφωνήσω.
Αλλά μόλις χαιρετηθείς με το λευκό αρκουδάκι ανεβαίνοντας προς το εσωτερικό, όλαααα αυτά αγαπητέ θα τα έχεις ήδη ξεχάσει.

Μέσα στον εορταστικό Δεκέμβρη, που ευτυχώς μόνο ευχάριστες γευστικές εκπλήξεις επεφύλαξε στη γράφουσα και το σύνηθες ύποπτο παρεάκι της, οι Λεύκες έμελλαν να γίνουν το πρώτο και το τελευταίο εστιατορικό "παρών", που άνοιξε και έκλεισε το μήνα, με τις καλύτερες των εντυπώσεων.
Κι αν η 2η επίσκεψη μένει προς το παρόν ένα μικρό αίνιγμα που θα λυθεί στην επόμενη κριτική, η 1η πανηγυρική ( και θηριώδης αν μη τί άλλο ), έγινε στις 8/12/17 ( άντε γειά '17 και δε θα μας λείψεις ) με την απαρτία των 6 σε τρελά γελαστά πεινασμένα κέφια. Οι σεσημασμένοι, με το λάβαρο του αρχηγού συντόνισαν παραγγελία και οι υπόλοιποι απλά αφέθηκαν στο γευστικό όργιο, έεε συγνώμη στην γαστριμαργική ιεροτελεστία. Η live μουσική έντυσε λίγο πιο ανάλαφρα την βραδιά, δίνοντας και το στίγμα των εορτών που έρχονταν.

Φυσικά και δεν μου άρεσαν όλα στον ίδιο βαθμό, φυσικά και υπήρξαν μικροαστοχίες. Όμως, το πολύ υψηλό συνολικό επίπεδο δεν με αφήνει με καμία δυσαρέσκεια που να μου κλονίζει το σχεδόν άριστο αποτέλεσμα που αποκόμισα και στις 2 επισκέψεις μου.

Το μενού παίζει μαζί σου, όπως και τα παιχνίδια γύρω σου. Εμείς, ως συνήθως, απλώς τσιμπήσαμε, με μια συγκρατημένη παραγγελία 13 πιάτων και 2 γλυκών. Δεν ξέρω τί φαντάζεσαι για εμάς, αλλά δεν είμαστε παλαιστές του σούμο και επίσης δεν τα καταφέραμε όλα και κάποια τυχερή πήρε πακέτο για το σπίτι ( guess who ).

Πολύ σωστό βρήκα το ερώτημα περί εμφιαλωμένου ή κανάτας ( άλλο σχέδιο κάθε φορά ), όχι σωστό το 1,60 / άτομο για ψωμί ( 6 χ 1,60 = 9,60 e, δαγκώνει... ). Όμως, το 1,5 κιλό χειροποίητου δικού τους ψωμιού, σε 3 διαφορετικές παραλλαγές, απλώς τα σπάει γευστικά, και η συνοδεία του ( πάστα πανσέτας με καυτερό τσίλι και δροσερό αλειφωτό τσοπανοτύρι ) είναι η εισαγωγή που σε βάζει στο κλίμα. Ωστόσο μην φας πολύ, εγώ παρασύρθηκα και μετά το μετάνιωσα. Πάντως στο θέμα ψωμί παίζουν πολύ καλά - κράτα το στα υπόψιν.

Ξεκινήσαμε με τη σαλάτα Λεύκες ( 8,90 e ) με φρέσκια ανάμικτη πρασινάδα, καρέ ντομάτας, καλαμπόκι, τριμμένο τυρί, μίνι δικό τους ρολό κοτόπουλο κομμένο ροδέλες, πούδρα από τριμμένο φυστίκι Αιγίνης και τραγανά στικς πατάτας για κριτσανιστή αίσθηση. Ωραία και η σως. Πλήρης και χορταστική σαλάτα, και για τα 6 άτομα, ποσότητα και γεύση δικαιολογούν την τιμή της. Ένστασή μας εδώ, το προπολεμικό σχέδιο της γαβάθας που τη σερβίρουν, την αδικεί οπτικά!

Κατόπιν, ένα υπέροχο αέρινο χούμους. Λείο, καλοδουλεμένο, ανεπαίσθητα σκορδάτο, δροσερό, πάρα πολύ καλό. Καλή ποσότητα, με τραγανή αραβική σε τριγωνάκια στο πλάι, εδώ ήταν που εγώ ξεγελάστηκα με το ψωμί, αλλά ας όψεται. Τιμή 6,20 e.

Ύστερα βγήκαν τα άρματα μάχης από τον ξυλόφουρνο. Η Φωλιά κανταιφιού, με γέμιση κιμά κοτόπουλο, πικάντικη γραβιέρα Αμφιλοχίας ( αγαπημένη ) και σπιτική μπεσαμέλ. Είναι 1 τεμάχιο μικρό, συνοδεύεται από λίγη πρασινάδα. Είναι ορεκτικό οκ, είναι μικρό οκ, η τιμή όμως των 6 e θα μπορούσε να δικαιολογήσει 2 τεμάχια στη μερίδα. Αγωνιστήκαμε να σταυρώσουμε μια πλήρη μπουκιά ο κάθε ένας μας, όμως θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ.

Η Φουρνιστή 2 πάλι, αποδείχτηκε πολύ χορταστική, και στο μάτι και γενικώς. Η μακρόστενη σαν φοκάτσια ζύμη της, λεπτή και πολύ τραγανή, φορτωμένη με γλυκιά μελιτζάνα και ντοματίνια, τρίματα φέτας, λίγη πρασινάδα, μπουκιές χοιρινού και ελαφριά μαγιονέζα, είναι μια ωραιότατη εκδοχή μεσογειακής πίτσας με γεμάτη γεύση. Γενικώς άρεσε και σε εμένα άρεσε πάρα πολύ ( 9,50 e ).

Ιαχές και αλαλαγμοί ακούστηκαν μόλις ξεπρόβαλε το μαντεμένιο σκεύος με τα τσιτσιριστά χοιρινά φιλετάκια στην εθιστική γλυκοκαυτερή τους σάλτσα, που μας θύμισε έντονα, και όχι άδικα, το ψαρονέφρι μάνγκο λίγο καιρό πριν στο Dos Hermanos. Είχε από πάνω και κάτι λευκό ( τυρί; σως; δεν το πρόσεξα. ) Πάντως καταγγέλλω ότι εθίστηκε στη γεύση τους ακόμα και αυτή που δεν πλησιάζει στη ζωή της τα καυτερά. Ιδιαίτερος μεζές, τον ζητάτε συνθηματικά ως "σούφρα του πασά" ( 8,30 e ).

Το συκώτι γάλακτος, ψημένο στα κάρβουνα, μου άρεσε αρκετά, αν και το ήθελα ένα κλικ πιο ζουμερό. Η μαρμελάδα καραμελωμένων κρεμμυδιών δεν επαρκεί ενώ ένα είδος σπογγώδους μπομπότας ( ό, τι κοντινότερο έχω σε περιγραφή ) στο οποίο επάνω ήταν τοποθετημένο, το έκανε πιο ενδιαφέρον. Πάντως φαγώθηκε ευχάριστα, και ίνες δεν βρέθηκαν ( 8,30 e ).

To κοντοσούβλι Μετσόβου ( 8,90 e, σερβίρεται χαριτωμένα σε μινιόν πάγκο ) ήταν για μένα το πρώτο αδύναμο πιάτο. Ασυναίσθητα μου ήρθε στο μυαλό το much ado about nothing και τελικά, μάλλον, έχω άλλο στάνταρ κοντοσούβλι στο μυαλό μου, πιο χωριάτικο και πιο ρουστίκ σε ψήσιμο και γεύση. Το δοκίμασα, το ξέχασα γρήγορα και αυτή είναι η δική μου υποκειμενική άποψη. Θεωρείται εμβληματικό τους πιάτο και είναι μαριναρισμένο σε ντοματόξυδο, λάδι, κύμινο και κόλιανδρο.

Το δεύτερο αδύναμο πιάτο ήταν τα μίνι κανελόνια με κιμά, πάνω σε κρέμα τυριού και ντίξελ μανιταριού. Αυτό το τελευταίο, ακατανόητο γευστικά πράγμα, μου / μας κατέστρεψε ένα αρκετά συμπαθητικό πιάτο. Καλοί μου άνθρωποι, αφαιρέστε το ντίξελ που θυμίζει χαλασμένο χώμα και βάλτε κάτι άλλο σαν χαλί. Ή μην βάλετε τίποτα. Τα κανελόνια από μόνα τους είναι πολύ καλά ως έχουν! ( 9,10 e ).

Διάλειμμα για διαφημίσεις. Απώλεια 1 ντομάτας.
Μοσχαρίσια μάγουλα, μαγειρεμένα σε μαύρη μπύρα. Με κρέμα πατάτας ( πες το νερουλό πουρέ ) και μαρμελάδα ντομάτας ( πες το νερουλή σάλτσα που δεν έδεσε ). Είναι στα ορεκτικά, έχει τιμή κυρίως πιάτου ( 10,50 e ) και αστεία ποσότητα για προνήπιο. Βρε πού είναι τα μάγουλα; πού κρύφτηκαν βρε τα μάγουλα; Πουθενά. Απλά, μην το πάρετε. Delete.

Aκολουθεί το βαρύ πυροβολικό, ή αλλιώς, αυτά αν δεν τα δοκιμάσετε, χάσατε.
Καπελάκια, ριζότο, κριθαρότο, καπελάκια ( ε ναι, δις ). Με αυτή τη σειρά. Εδώ θα πρωτοτυπήσω, δεν έχω περιγραφές. Μπορείτε να τις διαβάσετε σε προηγούμενες κριτικές. Εδώ υπάρχει συναίσθημα, ερωτισμός, ένταση, γευστική κορύφωση, χαλάρωση, και πάλι από την αρχή.
Οι 2 μερίδες καπελάκια μοιράστηκαν ευλαβικώς και καταναλώθηκαν με ιερή κατάνυξη. Το ριζότο μανιταριών με το τρουφόλαδο που τρελαίνει κόσμο και το απίστευτο κριθαρότο με τις μελωμένες μπουκιές μοσχαριού, ήρθαν τελευταία στο τραπέζι και αδικήθηκαν κατάφωρα, λόγω πλήρους κορεσμού στα όρια του Big Bang. Η τυχερή c'est moi πήρε το πακέτο.
( τιμές 2χ 9,30 τα καπελάκια, 12 το ριζότο, 13 το κριθαρότο. Απόλυτο vfm σε γεύσεις και ποσότητες ).

Στα γλυκά, τους βρήκαμε σε άτυχη μέρα. Σημαντικές ελλείψεις, και στο πινακάκι τους υπήρχαν μόλις 7 επιλογές, εκ των οποίων καταλήξαμε σε:
- Γεμιστό Oreo ( 6,50 e )
Αμφότερα πολύ καλά, μεγάλες ποσότητες, ωραίες γεύσεις. Προσωπικά λάτρεψα το δεύτερο ως λάτρης του καφέ, για την έντονη espresso γεύση του και φυσικά γιατί περιέχει παγωτό!

Ήπιαμε 4 coca zero, 1 coca light, 1/2 kg βιολογικό ροζέ πολύ ωραίο, 1 ξυνόνερο και 6 σφηνάκια sorbet λεμονιού κερασμένα ανάμεσα σε αλμυρό και γλυκό.
Εκτοξευθήκαμε στα 160 ευρώ σύνολο ( 27 e / άτομο ), ποσό που το θεωρώ λογικό για όλα αυτά και που θα μπορούσε ίσως να είναι ελάχιστα παρακάτω.

Η έλλειψη κεράσματος, σε τέτοιο λογαριασμό, σίγουρα ξενίζει τον κάθε ένα και εμένα μαζί. Όχι μόνο για τις Λεύκες, αλλά και για το δικό μου λατρεμένο στέκι που έχει την ίδια λάθος τακτική ( αν και πρόσφατα έκανε μια θεαματική κίνηση ματ και μας έστειλε αδιάβαστους ).
Όμως... οι Λεύκες είναι οι Λεύκες. Δεν πας για το κέρασμα. Σκοπίμως δεν αναφέρομαι στη δεύτερη επίσκεψη, καθώς το μόνο νέο πιάτο αυτής της φοράς ήταν η τεράστια χοιρινή που μου άρεσε πάρα πολύ. Τη φορά αυτή, δεν ήρθε ούτε και το σορμπέ. Και λοιπόν;

Οι Λεύκες για μένα κατατάσσονται σε εκείνη την κατηγορία εστιατορίου, που δεν μπορείς εύκολα να γκρινιάξεις γιατί νιώθεις ότι θα είσαι άδικος. Η συνολική παροχή υπηρεσιών, το ανεβάζει σε μια ξεχωριστή εμπειρία που δεν απαιτείς να είναι πάντα τέλεια, αλλά που θα σου αφήσει κάθε φορά την προσμονή να επιστρέψεις. Σωστή επιλογή πιάτων, θετική διάθεση, καλή παρέα... Αρκούν!! Και χαίρομαι που το έζησα όχι μία αλλά δύο φορές και τόσο σύντομα.

Και επιστρέφω στο αρχικό ερώτημα: εσύ, πόσο Λεύκες είσαι τελικά ;

Εύχομαι θερμά Καλή Χρονιά στην κοινότητα των καλοφαγάδων μας, ψηφοφόρων, αναγνωστών και συγγραφέων!! Εις υγείαν των νέων γευστικών συγκινήσεων του 2018!!

09 Ιαν 2018

Ucook