Όταν προκύπτει ξαφνική πρόταση για ένα κρασάκι παρέα με νόστιμο φαγάκι ανατρέχω νοερά στη wish list μου και ανασύρω διάφορες κριτικές που μου έχουν εντυπωθεί.
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει χρόνος προετοιμασίας και ιδιαίτερου ψαξίματος, ούτε επιβεβαίωση της παρέας. Δίνω το όνομα και τη διεύθυνση και βουρ!

Ως συνετό κορίτσι που είμαι -βεβαίως, βεβαίως-έκανα και ένα τηλέφωνο για να είμαι σίγουρη ότι δε θα τρέχω στην Καλλιθέα τζάμπα, η θετική απάντηση ήρθε από μία ευγενική-αγχωμένη φωνή που φανερώνει ότι μεσημέρι Σαββάτου και το μαγαζί "τρέχει" και μου ζήτησαν όνομα για να κρατήσουν ένα τραπεζάκι για 2.

Η moto είναι το καλύτερό μου το καλοκαίρι και το χειρότερό μου το χειμώνα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.... Εδώ επιλέγω την ταχύτητα κίνησης και την άνεση στο parking και αφήνω στην άκρη την άνεση και τη ζέστη του αυτοκινήτου που πάει παρέα με την κοκεταρία στην εμφάνιση.

Σε χρόνο dt φτάνουμε στο Mandragoras μια μικρούλα cosy γωνίτσα, ζωσμένη ολόκληρη με τα γιορτινά φωτάκια, σου δίνει την αίσθηση ενός παραμυθόσπιτου γεμάτο κόσμο.

Μικρό πολύ μικρό σε τετραγωνικά, η κουζίνα ανοιχτή μεν στριμωγμένη δε, στην ατμόσφαιρα σέρνεται μία εσάνς τσίκνας φαγητού -ανάμεικτα καλή-ίσως και όχι τόσο ευχάριστη- η οποία σε "χτυπάει" μόλις μπεις και φυσικά η μύτη τη συνηθίζει αμέσως, οπότε και σταματάει να σε ενοχλεί.
Ατμοσφαιρική διακόσμιση, τραπεζάκια τόοοοσο πολύ στριμωγμένα (μα πάρα πολύ) που μόνο η Τουίγκι χωράει να καθίσει ή και να διασχίσει τμήμα του Mandragoras για να φτάσει στο τραπέζι, φυσικό επακόλουθο του περιορισμένου χώρου.
Στα πλην λοιπόν το υπερβολικό στρίμωγμα που δε σου επιτρέπει ούτε να αναπνεύσεις!
Στα συν η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος (εξ΄ου και δεν το είχαμε επισκεφθεί τόσο καιρό που το έχω στο μάτι- γιατί δεν μπορώ τις γκρίνιες των θεριακλίδων της παρέας).

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2 άτομα τα οποία ελίσσονται περίτεχνα ανάμεσα στα στριμωγμένα τραπέζια, με ευγένεια μεν άγχος δε ζωγραφισμένο στα πρόσωπά τους, να προλάβουν (και να χωρέσουν) να εξυπηρετήσουν. Σημειώνω όμως ότι αυτό οφείλεται στον περιορισμένο χώρο που δυσκολεύει πολύ το service.

Λίγα λεπτά αφού καθίσαμε έφτασε νερό κανάτας στο τραπέζι μας, δώσαμε την παραγγελία μας (μετά σύντομης μελέτης του menu) και αναμέναμε τα καλούδια.
Το menu είναι τόσο όσο. Με περιορισμένο αριθμό επιλογών που το θεωρώ πολύ καλό γιατί δεν πελαγώνεις, ούτε δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα να αποφασίσεις, χωρίς να υστερεί σε ποικιλία φαγητών και γεύσεων.

Ήρθε η Vergina weiss που παραγγείλαμε (σε προσπάθεια αποτοξίνωσης από το πολύ κρασί των ημερών... και δε θέλω κανένα σχόλιο επ' αυτού πχ. αγαπητή μου η αποτοξίνωση γίνεται με νερό.. ) μαζί με ψημένο ψωμάκι με λαδάκι συνοδεία ντιπ γιαουρτιού (εδώ επιβεβαιώθηκε η πίεση χρόνου της κουζίνας, αφού το ψωμάκι ήταν περισσότερο σαν ζεσταμένο παρά ψημένο) όμως απέπνεε τη φροντίδα προς τον πελάτη, οπότε δε στοιχίζει καμία ντοματούλα....

Σαλάτα με λαχανικά στον ατμό (με μουσταρδοσως). Περιέχει καρότο, μπρόκολο και κουνουπίδι, εντέχνως λουσμένα με χοντρο αλάτι και μία σως μουστάρδας, πεντανόστιμο και πρωτότυπο πιάτο.
Πιιτάκια Καισαρείας (αναμενόμενη επιλογή του καλού μου) αφράτη ζύμη, πολύ καλό τηγάνι, πεντανόστιμη γέμιση.
Ρολλά μελιτζάνας στο φούρνο. Επίσης τέλεια γεύση, η μελιτζάνα αγκαλιασμένη με σάλτσα ντοματούλας και τυράκι, προέβαλε αντίσταση στο να την αποσπάσουμε από το πήλινο σκεύος που σερβίρεται, αφού το λιωμένο τυρί την ¨κρατούσε" πολύ δυνατά.
Κοντοσούβλι κοτόπουλου. Αυτό το πιάτο καθυστέρησε πολύ να έρθει, έκανα μία υπενθύμιση και αμέσως τότε σερβιρίστηκε. Η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ζήτησε 2-3 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, η αλήθεια είναι ότι η γεύση μας αποζημίωσε, ωστόσο θα επιθυμούσα λίγο μεγαλύτερη μερίδα για το κόστος του πιάτου.
Τόσο ζουμερό, με πικάντικη μαρινάδα κοτόπουλο χωρίς κανένα λίπος, σερβίρεται ξαπλωμένο πάνω σε πουρέ πατάτας. Μπορώ να πω ότι ίσως ήταν η πιο γευστική εκδοχή κοτόπουλου που έχω φάει (και δεν το συμπαθώ το άτιμο καθόλου).
Ακολούθησε ακόμη μία Weiss για να ευχαριστηθεί περισσότερο τις γεύσεις ο καλός μου.

Check please στα euro 30,50 με απόδειξη. Κέρασμα λικεράκι αρμπαρόριζας σερβίρεται σε υπέροχο μπουκαλάκι με δύο εξίσου υπέροχα ποτηράκια λικέρ -αυτά με το πόδι που είχαν οι μανάδες μας στο σερβάν στο σαλόνι- ήπια 2-3 και εάν δεν είχα και βραδυνή baroτσαρκα ακόμη εκεί θα ήμουν και θα έπινα αυτό το νέκταρ λικέρ.

Ναι θα ξαναπάω, από τώρα σκέφτομαι με τι επιχειρήματα θα φέρω τους καπνιστές φίλους εδώ -ώστε να μη διαμαρτύρονται για την απαγόρευση τσιγάρου- και μάλλον το καλύτερο επιχείρημα είναι οι απίθανες γεύσεις Μandragoras!

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Σάββατο 20 Οκτωβρίου