Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Δε γίνεται να διαβάσεις τη λυρική κριτική της Tzia (καθώς και των υπόλοιπων στελεχών του a4f) και να μη σου δημιουργηθεί έντονα η επιθυμία να γνωρίσεις από κοντά, να μυρίσεις να γευτείς τα πιάτα του Oroscopo.

Η απαγόρευση του καπνισματος μου δημιουργεί κάποιες δυσκολίες -αναγκάζομαι να εξαιρώ κάποια εστιατόρια λόγω άρνησης των καπνιστών της παρέας να παρευρεθούν σε χώρους που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα- ή να αναβάλω την επίσκεψή μου σε αυτά αναμένοντας την κατάλληλη παρέα.
Για να μην παρεξηγηθώ όσον αφορά την απαγόρευση καπνίσματος, είμαι απόλυτα σύμφωνη -αλλά ως πρώην θεριακλού κατανοώ και την άλλη πλευρά, η οποία απλώς δεν ευχαριστιέται ούτε το καλύτερο φαγητό/ποτό εάν δεν έχει παρέα ένα τσιγάρο. Από την άλλη όμως, τι ωραία που είναι να γευματίζεις σε ένα καθαρό περιβάλλον, χωρίς να μυρίζεις ολόκληρος σαν ένα τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα...

To the point λοιπόν: Oroscopo -αποφασίζω και το προτείνω στην παρέα -γίνεται άμεσα αποδεκτή η πρόταση (γιατί ως γνωστόν η παρέα γνωρίζει ότι τους πάω στα καλύτερα και εμπιστεύεται τις επιλογές μου), κάνω και την τηλεφωνική κράτηση για 6 άτομα και έχω μία ανυπομονησία έως το βράδυ, όπως τα παιδάκια που περιμένουν τα δώρα του Αι Βασίλη.

Η τύχη είναι με το μέρος μας, βρίσκουμε να παρκάρουμε σε απόσταση αναπνοής από το Oroscopo!
Μας καλωσορίζουν ευγενικά και μας οδηγούν στο τραπέζι μας.
Το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο (οι περισσότεροι πελάτες είναι ξένοι), η διάταξη των τραπεζιών σοφή, οι καρέκλες αναπαυτικότατες, πλανάται μία ευγένια, μία ηρεμία στην ατμόσφαιρα, οι συζητήσεις όλων μας είναι σε χαμηλούς τόνους, η μουσική τόσο μα τόσο χαμηλά σε ένταση όσο πρέπει, οι ήχοι που ακούγονται περισσότερο είναι τα μαχαιροπήρουνα που ακουμπούν στα πιάτα και τα ποτήρια που τσουγκρίζουν οι πελάτες (μα δεν είναι αυτή η καλύτερη μουσική σε ένα εστιατόριο?) ο χριστουγεννιάτικος στολισμός διακριτικά ωραίος, το πολυάριθμο προσωπικό διακριτικό, άμεσο και με σωστή δόση οικειότητας (όχι για να μην παίρνεις θάρρος, αλλά για να νιώθεις ξεχωριστός πελάτης, η συμπεριφορά τους σου λέει: αφήσου να σε ευχαριστήσουμε).
Συνειδητοποιώ ότι περιγράφω τι λαμβάνεις από το χώρο και όχι τι βλέπουν τα μάτια, δηλαδή το design που ίσως δεν έχει ανανεωθεί/εκμοντερινστεί τελευταίως, αλλά αυτό δε με απασχολεί. Η ατμόσφαιρα μετράει και αυτό εδώ το βρίσκεις 100%

Περιμένοντας τους άλλους 4 (που τελικά μειώθηκαν σε άλλους 2 λόγω έκτακτου κωλύματος) παραγγείλαμε λευκό κρασί Μαλαγουζιά, ενημερώνοντας τον υπεύθυνο ότι η παρέα μας μειώθηκε σε αριθμό, ζητώντας συγνώμη για αυτό. "Ούτε λόγος! Μην ανησυχείτε δεν μας δημιουργεί κανένα πρόβλημα, απολαύστε το δείπνο σας! "

Μόλις συμπληρώθηκε το καρέ, προχωρήσαμε με την παραγγελία μας.
Το έτερο ζεύγος επέλεξε κρασάκι merlot και έτσι συνεχίσαμε όλο το βράδυ:3 μισόλιτρα Μαλαγουζιά και 3 μισότριλα Merlot το κάθε ζευγάρι) Οφείλω να αναφέρω ότι το χύμα κρασί τους είναι από τα καλύτερα μη εμφιαλωμένα κρασιά που έχω πιει (και έχω πιει πολλά ως γνωστή επώνυμη βαρελοφρόνος).

Το ψωμάκι που ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με 2 ντιπ δοκιμάστηκε και εγκρίθηκε με απόλυτη πλειοψηφία (υπό μορφή μουγκριτών). Νεράκι βρύσης επίσης στο τραπέζι μας-το εκτιμώ και δε θα βαρεθώ να το αναφέρω.

Δε θα κρύψω ότι με περηφάνεια ανακοίνωσα στην παρέα πως υπάρχουν εκπλήξεις στο Oroscopo (πάντα απολαμβάνω το ερωτηματικό/θαυμαστικό στα μάτια τους όταν προ-γνωρίζω συμπεριφορές και καταστάσεις των μαγαζιών που τους πάω) και φυσικά εκ του αποτελέσματος βγαίνω σωστή!

Ήρθαν οι πρασόσουπες κέρασμα, υπέροχα γευστικές, ότι έπρεπε για έναρξη γεύματος.
Ακολούθησαν τακάκια με γέμιση τυριού φιλαδέλφεια -επόμενο κέρασμα- ηδονή στον ουρανίσκο.

Το ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει - μπρόκολο στον ατμό με τυρί μετσοβόνε, πρωτότυπη και ελαφριά γεύση- το μπρόκολο αλλιώς! (να ένας τρόπος που δε σκέφτηκα ποτέ για να δελεάσω το βενιαμίν της οικογένειας μήπως και δοκιμάσει αυτό το τόσο οφέλιμο λαχανικό).

Μοσχαρίσιο συκώτι στο γκριλ που συνοδεύεται με εξαιρετικό χειροποίητο πουρέ. Κι εδώ έπεσαν χαμηλόφωνα μουγκριτά δηλώνοντας την απόλαυση της γεύσης.
Ταλιατέλες με σπαράγκια - τι να πεις για αυτό το πιάτο... το πήραμε εργολαβία οι γυναίκες, τι εκπληκτικά θεική γεύση...
Μοσχαρίζια μπριζόλα γάλακτος, που έρχεται παρέα με έτερο πιάτο το οποίο έχει τα συνοδευτικά (λαχανικά και ρύζι). Ακόμη και αυτό το συνοδευτικό λαχανικών-ρύζι ήταν υψηλής ποιότητας, με σωστό βράσιμο, ώστε να ¨κρατάνε". Και εδώ έγινε η επίθεση των γυναικών της παρέας (ναι είμαστε κάποιες φορές μίζερα και περίεργα πλάσματα- για να μην πω πάντα!, αλλά με τόση κατανάλωση κρέατος αυτές τις γιορτινές ημέρες ο οργανισμός έχει και μία άρνηση στην υπερ-κρεατοφαγία -φυσικά ο ανδρικός οργανισμός δεν καταλαβαίνει από τέτοια).

Και αφού φάγαμε και σκάσαμε, γευτήκαμε και ικανοποιήσαμε τις περισσότερες αισθήσεις μας, ζητήσαμε και μία ποικιλία τυριών για να πιούμε το υπόλοιπο κρασί μας.
Έφτασε ένα πλατό με μεγάλη ποικιλία σε τυριά παρέα με φρεσκότατα αγγουράκια ξαπλωμένα πάνω σε φύλλα δροσερού μαρουλιού.

Στο τέλος του γεύματος, κεραστήκαμε τα πάντα όλα (από λικέρ μαστίχα, limoncino και γλυκά)

Πήρε θέση στο TOP της λίστας με τα αγαπημένα!

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά, με υγεία & ειρήνη και πάντα να ανταμώνουμε πάνω από στρωμμένα τραπέζια με τους αγαπημένους μας και να μοιραζόμαστε γεύσεις και αρώματα φαγητών και οίνων!

2018-01-18 18:06:02

Αγαπητή ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ, σας ευχαριστούμε πολύ για την θετική σας κριτική στο Ask4food, μετά την πρόσφατη επίσκεψή σας στο εστιατόριο μας. Είμαστε ευχαριστημένοι γιατί το φαγητό και η εξυπηρέτηση μας ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες σας και άφησε θετικές εντυπώσεις σε εσάς και την παρέα σας. Θα είναι μεγάλη μας χαρά να μας δοθεί η ευκαιρία να σας καλωσορίσουμε ξανά στο OROSCOPO.