09 Ιαν 2018

Για αρχη θα διευκρινησω οτι ολες οι κατηγοριες αξιολογησης πλην της γευσης ειναι υποκειμενικες στην συγκεκριμενη κριτικη γιατι βρεθηκα στο μαγαζι παραμονη Χριστουγεννων σε ενα υπο τυπου ρεβεγιον οποτε ειναι περιεργη μερα για να βαλεις καποια αξιολογησε σε σερβις και τιμη κατ ατομο.

Ξεκιναω λοιπον με το συγκεκριμενο μαγαζι που ουτε καν το ειχα ακουσει στην ζωη μου και που δεν θα το εβλεπα και ποτε αν δεν γινοτανε εκεινη η συναξη της παραμονης Χριστουγεννων.

Παραμονη λοιπον και τιποτα δεν ειχε κανονιστει και ολα δειχνανε οτι μαλλον θα την βγαλουμε στο στυλ τζακι κρασακι και πλατω τυριων. Τηλεφωνο φιλος προταση.... παλια ιστορια χολαργο λεει.... Για μενα Χολαργος = ακτη Ελεφαντοστουν τουτ' εστιν οτι δεν ξερω καν που πεφτει η περιοχη αν εξαιρεσεις το υπουργειο μεταφορων.

Τελος παντων μην πλατιαζουμε πηραμε τον δρομο με gps με τις οδηγιες και την οδο που μας ειχαν δωσει και φτασαμε στον κεντρικοτατο δρομο που ειναι το μαγαζι..... μαγαζι πουθενα ( τουλαχιστον με τις δικες μου προσδοκιες ). Καποια στιγμη ω του θαυματος η παρεα μου ειδε μια ταμπελα και ανακαλυψαμε οτι το μαγαζι ειναι ενα υπογειακι πανω στον δρομο.
Τιποτα φαντασμαγορικο τιποτα ιδιαιτερο και σαφως τιποτα που να θυμιζει ρεβεγιον.

Παρκαραμε σχετικα δυσκολα μετα απο αρκετους γυρους στην περιοχη και ξεκινησαμε για το μαγαζι. Μια σκαλα παλια μια πορτα ακομα πιο παλια σιδερενια με τζαμαρια και ενα μαγαζι που δεν εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση. Ειναι το κλασικο κουτουκι που ανοιγε καποτε ο μπαρμπα Αριστος για να βαλει τα βαρελια του και να σερβιρει το κρασι του και κανενα προχειρο μεζε στου θαμωνες της γειτονιας.

Το μαγαζι κλασσικο κουτουκι σε διακοσμηση με διαφορα καφασια κρεμασμενα στους τοιχους με λουλουδια ζωγραφικη με τον κλασσικο μεθυσμενο μουστακαλη σε αλλον τοιχο τα τραπεζια βαλμενα σχετικα κοντα το ενα στο αλλο και γενικα η εικονα μιας παρειστικης ατμοσφαιρας που δεν σε χαλαει σε καμια περιπτωση. Το μονο που σαφως ειναι λιγο καπως ειναι η βαβουρα στο μαγαζι οταν αυτο ειναι γεματο οπως εκεινη την μερα.

Η ευγενεια και η εξυπηρετηση του προσωπικου ξεχυλιζαν την συγκεκριμενη μερα και απο τα δυο παιδια που ειχαν την ευθηνη του σερβις και σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα καποια δυστροπια σε καποιο τραπεζι για καποια καθυστερηση η καποια δυσλειτουργια.
Γενικα ολα δουλευαν σαν καλοκουρδισμενο ρολοι και αν αυτο συμβαινει μια τετοια μερα θεωρω οτι τις πιο χαλαρες μερες δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Ας παμε τωρα στο φαγητο που τρωεςι κανεις σε αυτο το ανηλιαγο υπογειο που λεγεται κουτουκι παλια ιστορια

Αναλυτικα

Μια τυροκαυτερη με υφη απιστευτη και πικαντικη τοσο οσο να μην ενοχλει και να μην ειναι αδιαφορη τυροσαλατα

Ενα λουκανικο ( ολα αυτα που γραφω βεβαια σε ποσοτητες παραπανω απο ενα ) που ηταν οτι πιο ωραιο σε κρεας τετοιου ειδους εχω δοκιμασει με μαγαζι. Σαφως η επιτομη του χωριατικου λουκανικου ψημενο τελεια και ποσοτητα ευμεγεθης.

Πατατες τηγανητες οπως αρμοζει σε ενα κουτουκι κομενες φρεσκιες και οχι προτηγανισμενες τραγανες αψογες

Μοσχαρι στο πηλινο με τυρια που σαφως ξεφευγε απο καθε τι συνηθισμενο και εδινε την τελεια νοτα στο ηδη αψογο μενου του τραπεζιου. Τα τυρια λιωμενα μεσα στο πηλινο να τυλιγουν αψογα το τελεια μαγειρεμενο μοσχαρι και ολα αυτα να παραμενουν ζεστα για πολυ ωρα μεσα στο πηλινο.

Γαρδουμπακια. Μεζες στον οποιο δεν ειμαι συνηθισμενος και δεν ειμαι και φαν. Προτιμαω παντα το κοκορετσι που ειναι ψητο και οχι τα αντερα σε βρασμενη μορφη. Αυτα ομως τα λιανισα. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. Πολυ καλα μαγειρεμενα και με γευση που να μην βγαζει καμια ασχημη μυρωδια οπως τα συνηθη γαρδουμπακια σε αλλα μαγαζια

Δυο σαλατες πολυ καλες απλα κομενες φρεσκιες η μια, και αψογη συνταγη η αλλη Η μια που ειναι αξιοσημειωτη ειναι η ονομασια του μαγαζιου " παλια ιστορια " και η αλλη νομιζω ηταν πολιτικη πολυ γευστικη και πολυ πικαντικη που ειναι για συγκεκριμενα γουστα σαν το δικο μου. Αλλα το να σχολιαζεις σαλατες οταν εχεις την πανδαισια γευσεων στα υπολοιπα ειναι υπερβολη.

Και φτανω στο τελος.... ενα τελος που το αφησα επιτηδες για να το εξυμνησω.
Προς το τελος και εκει που εχουμε ολοι φαει και πιει αρκετα ερχοντε δυο καραμελες λαδοκολας. Γκιούλμπασι. Εδω παμε παλι στο επιπεδο του EURO 2004 Απλα δεν σχολιαζω αλλο οπως φωναζε και ο εκφωνητης. Απλα υπεροχο.... απλα ανεπαναληπτο.... Απλα γευστικοτατο. Ολοι κανανε τραγικη προσπαθεια να φανε παρα το τραγικα γεματο στομαχι αλλα αυτον τον μεζε απλα δεν τον αφηνεις. Διακινδυνευεις ακομα και το εμφραγμα προκειμενου να φας μια ακομα μπουκια. Για αυτο το πιατο η ομαδα του ask4food δεν εχει επινοησει ακομα βαθμολογια.

Το ποσα πληρωσαμε ειναι επουσιωδες γιατι λογω της ημερας αλλα και λογω της ποσοτητας του αλκοολ που καταναλωθηκε δεν ειναι απολυτα ευκρινες.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το μαγαζι θα ξαναδεχτει επισκεψη μου παρα το μακρυνο της αποστασης

09 Ιαν 2018

makis67