10 Ιαν 2018

Η επίσκεψη (τρία άτομα) έγινε ανήμερα πρωτοχρονιάς 2018.

Ο χώρος είναι αρκετά καλός, και οι πελάτες αξιοπρεπείς χωρίς φωνασκίες και θορύβους μαχαιροπίρουνου, καλός εξαερισμός και θέρμανση καλή με θέση στο παταράκι.

Η ορχήστρα φιλότιμη, ερασιτεχνική με δύο μπουζούκια που δεν ακούγονταν γιατί τα σκέπαζε η κιθάρα, (κρίμα), θετικό ότι δεν χρεώνεται εξτρά και οι απαιτήσεις πέφτουν, θετικό επίσης ότι ήταν χαμηλά και συζητούσαμε σαν να ακούγαμε κάποιο CD ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση σε ταχύτητα, συμπεριφορά για τα Ελληνικά δεδομένα πολύ καλή.
Στο φαγητό τώρα, εδώ έγινε η μεγάλη γκέλα και εξηγούμαι, παράγγειλα ένα ψητό χταπόδι και μου έφεραν σε δέκα λεπτά ένα βραστό ξυδάτο λιωμένο κυριολεκτικά με γεύση οτιδήποτε άλλο εκτός χταποδιού. Το έδωσα πίσω και η ευγενική σερβιτόρα επέστρεψε και ζητώντας συγνώμη μου εξήγησε ότι το βράζουν και μετά το βάζουν για λίγο στην ψησταριά.

Για να μην θεωρηθούμε ΄΄παράξενοι΄΄ ( η Ελληνική βλακεία μας) και με καλή διάθεση ο ένας από την παρέα είπε δεν πειράζει φέρτε άλλη μερίδα αλλά να είναι πιο πολύ ψημένο στην ψησταριά, έτσι και έγινε για να έρθει το άλλο ΣΟΚ, το χταπόδι μύριζε χοιρινό καμένο, προφανώς το έβαλε εκεί που ψήνει κρέατα. Πέραν αυτού του γεγονότος επειδή οι δύο δεν τρώμε κρέας επί δεκαετία και το σιχαινόμαστε καθώς το δοκιμάσαμε και μας ήρθε η κρεατίλα του καμένου λίπους και ήταν ευτύχημα που δεν κάναμε εξαγωγή επί τόπου. Εδώ θύμωσα πολύ αλλά μου πέρασε με μερικές πλύσεις και κρασάκι.

Το άλλο πιάτο γαριδομακαρονάδα, ενώ είχε πολλές γαρίδες και μεγάλες είχαν μαυρισμένα κεφάλια ήταν ξαναζεσταμένες ίσως μπαγιάτικες και άσχετες με τα μακαρόνια.

Το αποτέλεσμα ο ένας εξ ημών έφαγε το μισό χταπόδι τις μισές γαρίδες και τα καφτεδάκια του ( είπε ότι ήταν καλά), εγώ έμεινα σχεδόν νηστικός με λίγα μακαρόνια και η άλλη έφαγε μία σαλάτα λίγο πριν φύγουμε έτσι για να πει ότι κάτι έφαγε.

Επιβεβαιώθηκε μία σκέψη που έκανα πάντα δεν μπορεί μία ταβέρνα να κάνει τα πάντα καλά και στην ώρα τους, ή πρέπει να κάνει θαλασσινά με μάγειρα γνώστη ή κρεατικά ομοίως με ειδικό μάγειρα.

ΟΙ τιμές θα ήταν καλές αν είχαμε φάει.

Επίσης θεωρώ αντιαισθητικό - αντιτουριστικό, το γραφείο των πληρωμών του ταμείου να βρίσκεται μπροστά ακριβώς από τις τουαλέτες στην κεντρική αίθουσα του καταστήματος, με ένα ΄΄λογιστή΄΄ να καπνίζει ατμό στην μόστρα της αίθουσας.
Παρά τα όσα αναφέρω θα ξαναπάω γιατί με ευνοεί το περιβάλλον για συζήτηση με την παρέα μου και λιγότερο με απασχολεί το φαγητό. Θα παραγγείλω βέβαια με πολύ προσοχή πλέον και μόνο χορτοφαγικά με κρασάκι που είναι συμπαθέστατο.
Δεν θα έκανα το (δυσάρεστο) σχόλιο δημόσια αν η ευγενική καθ΄όλα σερβιτόρα δεν ξεχνούσε ότι της είπα, ΄΄πριν φύγω θέλω να σου πω κάτι΄΄.

10 Ιαν 2018

filadelfi