13 Ιαν 2018

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Οι κριτικές μου για το 2018 θα ξεκινήσουν με το MAMA ROUX.

Απογευματινή βόλτα λοιπόν στο κέντρο της Αθήνας λίγες ημέρες πριν από την Πρωτοχρονιά. Μετά από μια βόλτα στο μοναστηράκι, είπαμε να ανηφορίσουμε για να σταθούμε κάπου να τσιμπήσουμε κάτι. Φθάνοντας στην Αιόλου, κάποιος από την παρέα ρίχνει την πρόταση για το MAMA ROUX. Αν και πρόκειται για μέρος που λειτουργεί ήδη αρκετά χρόνια και πάντα είναι γεμάτο με κόσμο, η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ και η μόνη μου επαφή μαζί του περιοριζόταν σε κάτι νοστιμότατα ψωμάκια bao που είχα δοκιμάσει στο πρόσφατο Athens Street Food Festival, στο οποίο το MAMA ROUX συμμετείχε.

Ο εξωτερικός χώρος, λόγω καλοκαιρίας, ήταν ήδη γεμάτος, οπότε κατευθυνθήκαμε εσωτερικά, όπου ευτυχώς υπήρχε ένα ελεύθερο τραπέζι 4 ατόμων απέναντι από το μπαρ. Ο χώρος δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Καμιά δεκαριά ξύλινα τραπεζάκια και 2-3 απέναντι από το μπαρ όπου και καθίσαμε. Μουσική σε σχετικά δυνατή ένταση, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί (περισσότερο ενοχλητική ήταν η βαβούρα από την πολυκοσμία), στα συν οι πεντακάθαρες τουαλέτες παρά την μεγάλη κίνηση. Με λίγα λόγια ο χώρος, δεν θα σας απογοητεύσει, δεν πρόκειται ωστόσο και να σας κερδίσει.

Η ίδια παρατήρηση ισχύει πάνω κάτω και για το service. Ευγενικά και χαμογελαστά τα παιδιά
που μας εξυπηρέτησαν, αλλά ως εκεί. Κέρασμα δεν προσφέρεται ούτε στην αρχή ούτε στο τέλος (δεν θα περίμενα και κάτι διαφορετικό), νεράκι ωστόσο ήρθε σε κανατούλα, ενώ και η απόδειξη ήταν κομμένη από την αρχή και ασφαλώς υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα.

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές και χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: 6-7 σαλάτες (προσφερόμενες και σε μισή μερίδα), άλλα τόσα ορεκτικά (όπως φαλάφελ, χούμους, tostadas, enchiladas, bao ψωμάκια), tortillas, δηλ. burritos, tacos ή quesadillas, σερβιριζόμενα με διάφορες γεμίσεις, 4-5 πιάτα grill, άλλα τόσα pasta-noodles και 4-5 burger.
Εμείς, τέσσερα άτομα, παραγγείλαμε 1 σαλάτα και από ένα κυρίως ο καθένας. Από σαλάτα επιλέξαμε την σουμ σουμ, και από κυρίως quesadillas με κοτόπουλο, burritos με κοτόπουλο και 2 κλασικά burgers με μοσχαρίσιο κιμά. Η σαλάτα περιείχε σπανάκι, λόλα, σουσάμι, ρόδι, κουκουνάρια, αμύγδαλα, φρέσκο κρεμμυδάκι (που η αλήθεια είναι δεν εντόπισα μέσα στο πιάτο), ελαιόλαδο και σιρόπι από ρόδι. Η σαλάτα ήταν νόστιμη με φρέσκα υλικά, αλλά η ποσότητα πολύ μικρή (για τα 7,5 € που νομίζω ότι κόστιζε). Από μια κουταλιά ο καθένας και αυτό ήταν. Στα κυρίως η ποσότητα ήταν αρκετά πιο χορταστική. Εγώ προσωπικά πήρα quesadillas με κοτόπουλο και ήταν πολύ νόστιμο πιάτο. Η γέμιση πλούσια, καλομαγειρεμένη και γευστική. Τα συνοδευτικά δηλ. τα nachos, το γιαούρτι και μία σάλτσα με κόλιανδρο, ντομάτα, κρεμμυδάκι, lime και chili, εξίσου νόστιμα και ταιριαστά μεταξύ τους. Το burritos, σερβιρισμένο με τον ίδιο τρόπο, άφησε εξίσου θετικές εντυπώσεις, ενώ απόλυτα ικανοποιημένοι έμειναν και οι δύο της παρέας που πήραν burgers, τα οποία σερβιρίζονταν με πατάτες τηγανητές και ατομική σαλάτα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ακριβείς τιμές δεν συγκράτησα, ενώ και ο κατάλογος που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν παλαιότερος και οι τιμές σίγουρα πλέον είναι πιο ανεβασμένες. Σε γενικές γραμμές ωστόσο τα κυρίως κόστισαν περίπου 10 € η μερίδα (αν και υπήρχαν και ακριβότερα πιάτα κοντά στα 14 με 15 €), ενώ για τα ορεκτικά και τις σαλάτες το κόστος ήταν κοντά στα 7 € ανά πιάτο. Για 4 λοιπόν κυρίως, 1 σαλάτα, 3 μπύρες draft fischer και ένα ποτήρι κρασί, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 16 € ανά άτομο, ποσό που το θεωρώ αρκετά ανεβασμένο για αυτά που πήραμε.

Συμπερασματικά, παρά τα θεματάκια που προανέφερα, ιδίως ως προς τις τιμές, και την όχι και τόσο υψηλή βαθμολογία μου, το MAMA ROUX δεν με απογοήτευσε και θα ήθελα να το ξαναεπισκεπτώ. Οι γεύσεις ήταν νόστιμες, το μαγαζί ζωντανό και γεμάτο κόσμο, ενώ και αρκετά κοκτέιλ μου κίνησαν το ενδιαφέρον για δοκιμή σε μελλοντική επίσκεψη.

13 Ιαν 2018

ALEX80