28 Ιαν 2018

Το Γελαστό κρεμμύδι δύο χρόνια μετά την πρώτη και μοναδική μου επίσκεψη… μετακόμισε τελικά στα Βόρεια προάστια.

Από έμπιστη φίλη έμαθα ότι για καιρό ήταν τοποθετημένη η ταμπέλα και προφανώς οι εργασίες προχωρούσαν πυρετωδώς και από άλλη έμπιστη μετά από κάμποσες μέρες ότι τελικά άνοιξε. Καλά τα νέα για μας αφού τώρα ήρθε ακόμα πιο κοντά μας.

Έτσι έπεσε η πρόταση και χωρίς δεύτερη σκέψη 3 άτομα Σάββατο 20/01/2018 ανηφορίσαμε κατά Βριλήσσια μεριά. Πολύ εύκολη η διαδρομή, από Λεωφ. Πεντέλης περνάτε το ύψος της Αττικής οδού, μετά το Dominos pizza κάνετε δεξιά και μετά την στρογγυλή πλατεία πάλι δεξιά και φτάσατε. Για όσους ξέρουν το Barbara que … είναι σχεδόν απέναντι.

Προσοχή μόνο σε μια λεπτομέρεια ως προς την τοποθεσία του εστιατορίου το οποίο βρίσκεται δίπλα σε μια πλακόστρωτη πλατεία (πλατεία Αναλήψεως) όπου εκεί ακριβώς τελειώνει και ο δρόμος, ο οποίος σημειωτέων είναι και μονόδρομος. Καλό θα ήταν λοιπόν να μην κάνετε το λάθος να μπείτε στην Εθν. Αντιστάσεως γιατί είναι δύσκολο ειδικά Σάββατο βράδυ να κάνετε αναστροφή.

Ο χώρος δεν είναι το δυνατό του σημείο. Όχι γιατί είναι άσχημος, απλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και άξιο σχολιασμού εκτός από το ότι τα τραπέζια έχουν άνετη διάταξη μεταξύ τους κι αυτό βέβαια είναι πολύ θετικό. Από εκεί και πέρα όμως οι καπνιστές από τους μη, οριοθετούνται νοητά, πράγμα που δεν σας κρύβω ότι θεωρώ γελοίο σε έναν ενιαίο χώρο. Για να είμαι ειλικρινής όμως, δεν αισθάνθηκα επιστρέφοντας στο σπίτι πως είχαν μυρίσει τα ρούχα μου, ούτε και κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί μ’ ενόχλησε φοβερά.

Η πρόσοψη αποτελείται όλη από τζαμαρία ανοιγόμενη και στο βάθος φαίνεται η υπερυψωμένη κουζίνα. Τα ωραία φωτιστικά προς το εσωτερικό –μάλλον το ωραιότερο στοιχείο του χώρου- δεν κατάφεραν να δέσουν με την υπόλοιπη λιτή πλην αδιάφορη διακόσμηση… κι εδώ που τα λέμε… από μόνα τους τι να σου κάνουν;; Κάτι που επίσης θεωρώ πως θέλει βελτίωση είναι οι μουσικές επιλογές, πράγμα που το επεσήμανα και κατ’ ιδίαν στον ιδιοκτήτη. Κινείται σε ελληνικά ακούσματα αλλά θα προτιμούσα μια πιο “ήσυχη” ομοιομορφία.

Η εξυπηρέτηση ήταν υπέρ του δέοντος καλή. Σωστοί χρόνοι, ευγένεια, χαμόγελο και προθυμία είναι τα χαρακτηριστικά που διαπιστώσαμε εμείς εκείνο το βράδυ. Και ο σεφ (και ιδιοκτήτης), όταν σερβιριστούν τα τραπέζια περνάει και συνομιλεί με τους πελάτες για το φαγητό. Ενδιαφέρεται.

Ξεκινήσαμε με πιτάκια αντί για ψωμί χ 0,40/άτομο.

Τα ίδια που ξέρατε όσοι είχατε πάει και στο Φάληρο. Κατά τη γνώμη μου είναι εκπληκτικά, 4 μπαμπάτσικα πιτάκια με μυρωδικά, πάπρικα και λαδάκι που τα προτιμώ χίλιες φορές από το ψωμί. Θα ήθελα βέβαια μιας και δεν ερωτόμαστε γι’ αυτά αλλά χρεώνονται να έχουν κι ένα συνοδευτικό ντιπάκι ή έστω ελίτσες.

- Ντάκος Βασιλικός χ 7,50€

Γαλοτύρι Ηπείρου, ψιλοκομμένη ντομάτα, χειροποίητη σάλτσα πέστο, ροδέλες ελιάς και άγρια ρόκα. Πειραγμένη συνταγή, πρωτότυπη και πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν θα την ξαναπάρω.

Αθέτησα τον λόγο μου για χατίρι της φίλης που το ήθελε πολύ και όλων αυτών που τον έχουν υμνήσει τόσο πολύ στο παρελθόν. Και δεν θα το ξανακάνω. Και θα γράψω αυτολεξεί αυτό που είχα αναφέρει και τότε στην πρώτη κριτική χωρίς να το έχω δοκιμάσει… Αρνούμαι να πληρώσω 7,50€ για παξιμάδι… ό, τι κι αν έχει αυτό επάνω.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,10€

Φρέσκιες, χρυσαφένιες με ριγανοθύμαρο από πάνω… η απλή συνταγή της επιτυχίας μιας τηγανιτής πατάτας.

- Τυροκαυτερή χ 4,20€

Χειροποίητη, κοκκινωπή και μέτρια καυτερή κατόπιν δικής μας παραγγελίας αφού ερωτηθήκαμε προηγουμένως (σπάνιο φαινόμενο) για τον βαθμό κάψας που την θέλαμε. Πάρα πολύ καλή συνοδεία για τις πατατούλες και τα υπέροχα πιτάκια μας.

- Μανιτάρια πλευρώτους στα κάρβουνα χ 6,90€

Πολύ καλή μερίδα, χωρίς αλλαγή στην τιμή από παλαιότερα και εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι ασύγκριτης νοστιμιάς, σε σχέση με όποιο μανιτάρι πλευρώτους έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Η γεύση του σε κάνει να πιστεύεις πως τρως φιλέτο κρέατος, με μάλλον μοναδικό μυστικό το ψήσιμό τους. Κατά τα άλλα, μπαλσάμικο και μαϊντανός όπως συνήθως (αυτά κατάλαβα εγώ κι ας λέει στον κατάλογο “συνταγή του σεφ” αφήνοντας πολλά υποσχόμενα υπονοούμενα), παρόλα αυτά καμία σχέση με τα συνηθισμένα. Δοκιμάστε τα.

Σουφλέ μελιτζάνας χ 6,80€

Ουσιαστικά δεν είναι άλλο από την παλιά συνταγή με τα ρολάκια μελιτζάνας με ανθότυρο, μπουκίτσες από κοτόπουλο, σάλτσα να πολιτών και χειροποίητο πέστο που έχουν σκεπαστεί με τυρί γκούντα κι έχουν γκραντιναριστεί σε πήλινο στο φούρνο. Μας άρεσε πάρα πολύ.

- Λαχματζούν διαφορετικό και πειραγμένο χ 7,50€

Πίτα λεπτή αναφέρει ο κατάλογος αλλά εμένα μου θύμισε πίτα από σουβλάκι που δεν τη λες και λεπτή. Μοσχαρίσιος κιμάς, φρέσκια σάλτσα ντομάτας, κασέρι και σουτζούκι στο φούρνο.

Προσωπικά προτιμώ την πιο παραδοσιακή εκδοχή. Δεν το βρήκα κακό, αλλά είναι τόσο πειραγμένο που δεν θυμίζει λαχματζούν οπότε πιστεύω πως έπρεπε να έχει άλλη ονομασία. Το ένα άτομο της παρέας βέβαια ξετρελάθηκε. Γούστα είναι αυτά. Το σουτζούκι δεν το αντιλήφθηκα και θεωρώ πως μάλλον υπερίσχυσε το τυρί που υπερκάλυψε όλα τα υπόλοιπα υλικά και αυτά με τη σειρά τους την πίτα που είχε παπαριάσει. Όσο το περιγράφω και το βλέπω και στη photo μου, καταλήγω πως τελικά μάλλον μ’ ενόχλησε περισσότερο η ονομασία που με αποπροσανατόλισε παρά αυτό καθεαυτό το πιάτο.

- Κόκορας κρασάτος χ 9,50€

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ο πιάτο!!! Επιλογή ανάμεσα σε πατάτες και μακαρόνια και θα ήταν ιεροσυλία να μην επιλέξουμε τα μακαρόνια. Αν δε, ήταν με χοντρό μακαρόνι, θεωρώ πως θ’ απογειωνόταν. Η σαλτσούλα τέλεια, πολύ καλή μερίδα και το μακαρόνι τύπου λιγκουίνι σωστά βρασμένο με μπόλικο τυράκι από πάνω. Δεν έχω λόγια.

- Κότσι χοιρινό μελωμένο χ 12,50€

Λοιπόν. Με φόβο Θεού – γιατί γνωρίζετε τους ενδοιασμούς μου περί του θέματος μην τα ξαναλέω- ομόφωνα αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε μιας και ο κύριος που μας το πρότεινε (αν δεν κάνω λάθος και συνιδιοκτήτης), ήταν ποοολύ σίγουρος ότι δεν έχουμε φάει καλύτερο…!

Σιγοψημένο στο φούρνο (χωρίς την πέτσα του) για 5μιση ώρες όπως αναγράφει ο κατάλογος, με μπύρα και συγκεκριμένα μαύρη μπύρα όπως μας ενημέρωσε ο σεφ Θάνος, δεντρολίβανο σάλτσα μουστάρδας και ρίγανη.

Ήταν εξαιρετικό λοιπόν και αυτό, παρότι δεν ακουγόταν ο δεντρολίβανος που του πηγαίνει τόσο, είχε όμως έστω αρκετή ρίγανη, μια νόστιμη σκουρόχρωμη σαλτσούλα που είχε όντως μελώσει από το πολύωρο ψήσιμο και είχε μια ιδιαίτερη ανεπαίσθητη αψάδα από τη μαύρη μπύρα με μοναδικό ψεγάδι του κατά τη γνώμη μου ότι ήταν πάαααρα πολύ αλμυρό!

Το ένα άτομο της παρέας μάλλον δεν ενθουσιάστηκε όσο οι υπόλοιποι, όμως εγώ πιστεύω πως αν δεν υπήρχε η αστοχία με το αλάτι θα ήταν άψογο. Δεν θα το συγκρίνω με το γνωστό… ξέρετε! Απλά θα πω ότι ήταν πάρα πολύ καλό και η τιμή του πολύ τίμια σε σχέση με τη νοστιμιά αλλά και την ποσότητα του. Συνοδεύτηκε με πατατούλες τηγανιτές κι εδώ θα ήθελα μια διαφορετική εκδοχή πατάτας, με τη φλούδα της ας πούμε. Δοκιμάστε το.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλες χ 2€ (η μια δεν χρεώθηκε απ’ ότι βλέπω στην απόδειξη) και μια σόδα χ 1,80€ για το τσακίρ κέφι. Μας κέρασαν μια αξιοπρεπέστατη μους σοκολάτα με παγωτό (ήθελαν να μας προσφέρουν τρεις αλλά θα πεθαίναμε εκειδά) και πληρώσαμε 65€ ήτοι 21,66€/άτομο.

Συμπερασματικά, το Γελαστό Κρεμμύδι -παρά τις δυσκολίες- άλλαξε χώρο αλλά δεν άλλαξε πρόσωπο, ύφος, ούτε νοοτροπία. Εξακολουθεί να προσφέρει εξαιρετικές γεύσεις, καλής ποιότητας πρώτες ύλες, τιμιότατες μερίδες σε αντίστοιχα καλές τιμές. Αυτό που θα ήθελα να δω -κι αυτό ήταν ομόφωνη άποψη- είναι μια ανανέωση στον κατάλογο με νέες συνταγές, γιατί τουλάχιστον το 80% του καταλόγου διαπιστώσαμε ότι εξακολουθεί να είναι ίδιο με το παλιό. Πιστεύω πάντως πως σίγουρα θα γίνουν βελτιώσεις σε όλους τους τομείς γιατί οι ιδιοκτήτες φαίνεται ότι αγαπάνε αυτό που κάνουν και ενδιαφέρονται και για την επιχείρησή τους αλλά και για τους πελάτες που τους στηρίζουν. Εμείς πάντως θα ξαναπάμε.

2018-01-31 02:33:01

Σας ευχαριστούμε πολυ για την παρουσία σας στο εστιατόριο μας και για την κριτική σας. Κάθε μέρα δινουμε τον καλύτερο μας εαυτό και έχουμε όλους εσάς να βλέπουμε τις παραλείψεις μας, να ενημερωνόμαστε γι αυτές και να βελτιωνόμαστε. Το Γελαστό Κρεμμύδι είστε όλοι εσείς. Σας ευχαριστούμε θερμά!!

2018-02-05 16:12:49

Σας ευχαριστούμε κι εμείς με τη σειρά μας για την φιλόξενη και όμορφη βραδιά που μας προσφέρατε. Είμαι σίγουρη πως με την πάροδο του χρόνου, θ'ανεβάσετε τον πήχη ακόμα υψηλότερα.

28 Ιαν 2018

PONTIKI