09 Φεβ 2018

Πρώτη κριτική λοιπόν στο site για το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ και χαίρομαι που θα ξεκινήσουμε καλά. Το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ είναι ένας all-day χώρος, που λειτουργεί από το πρωί για καφέ, πρωινό και brunch, προσφέρει και ορισμένα πιάτα, ενώ μπορείς να απολαύσεις και κάποιο από τα πολύ ενδιαφέροντα cocktails του (με βασικά υλικά ελληνικά ποτά). Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Δράκου στο Κουκάκι, λίγα βήματα παραπάνω από το σταθμό μετρό Συγγρού-Φιξ.
Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε τέλη Ιανουαρίου, Κυριακή κατά τις 12.00, ύστερα από ηλεκτρονική κράτηση (απολύτως αναγκαία, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και πολύς κόσμος ερχόταν και έφευγε άπραγος).

Ο χώρος όμορφος και περιποιημένος με αρκετά διακοσμητικά να σου δημιουργούν ευχάριστη διάθεση. 4-5 τραπέζια μπροστά στην τζαμαρία που βλέπει στον πεζόδρομο της Δράκου, ένα μεγάλο bar στη μία γωνία, ενώ στο βάθος βρίσκονται και κάποια stands και τραπέζια, και όπου η ατμόσφαιρα είναι κάπως πιο σκοτεινή. Ωραία η εικόνα του πάγκου, όπου ετοιμάζονται μπροστά στα μάτια (κυριολεκτικά) των θαμώνων τα πιάτα του brunch. Να αναφέρω επίσης ότι στον πεζόδρομο υπάρχουν καμιά δεκαριά τραπέζια τους ζεστούς μήνες (αν και κάποιοι θαρραλέοι κάθονταν και τώρα έξω). Κατά τα λοιπά, οι τουαλέτες πεντακάθαρες, παρά την πολυκοσμία, η μουσική ευχάριστη, όλα καλά. Μοναδική ένσταση, το αρκετό στριμωξίδι, καθώς τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Τους περισσότερους ενδεχομένους πελάτες δεν θα τους ενοχλούσε, λόγω ηλικίας, εμένα ωστόσο δεν ήταν και το καλύτερο μου.

Η εξυπηρέτηση, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ευγενέστατα και εξυπηρετικά όλα το παιδιά στο service. Άργησαν αρκετά παραπάνω από το σύνηθες να φέρουν το λογαριασμό, αυτή όμως ήταν και η μοναδική τους καθυστέρηση.

Ως προς το φαγητό, ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτεταμένος, οπότε αποφασίσαμε γρήγορα. 2 άτομα λοιπόν πήραμε:
- 1 σάντουιτς με ζυμωτό ψωμί, ομελέτα με μπέικον, γραβιέρα, ντομάτα και πέστο βασιλικού (νομίζω). Πεντανόστιμο, με φρέσκα και προσεγμένα υλικά, ωραία ψωμάκι, μας ικανοποίησε, ήταν δε και αρκετά χορταστικό. Η τιμή του στα 5.20 €.
- 1 κλασικό μοσχαρίσιο burger, με ψωμάκι μπριός, τσένταρ, μπέικον, ντομάτα το οποίο συνοδευόταν από μια σαλατούλα με γιαούρτι, παντζάρι, λάχανο και καρότο. Καλοψημένο το μπιφτέκι, όπως ζητήθηκε, δεν ήταν σίγουρα κάτι ξεχωριστό, ήταν ωστόσο νόστιμο. Η μοναδική του ιδιαιτερότητα ήταν ότι είχε αρκετά δυόσμο. Εμένα μου άρεσε, ενδεχομένως κάποιους να τους ξενίσει. Τα λοιπά υλικά επίσης προσεγμένα, ωραίο και το ψωμάκι, ενώ και η σαλάτα ήταν συμπαθητική. Την τιμή του (9.90 €), ωστόσο, την βρήκα αρκετά ανεβασμένη, δεδομένου ότι και το μέγεθος ήταν σχετικά μικρό.
- Στο τέλος είπαμε να πάρουμε και κάτι γλυκό, οπότε παραγγείλαμε pancakes με σιρόπι σφένδαμου και διάφορους ξηρούς καρπούς (υπάρχουν και άλλες επιλογές, με πραλίνες, σοκολάτες κλπ. ). Λοιπόν τρία μεγαλούτσικα pancakes, περιχυμένα με σιρόπι (ίσως και λίγο περισσότερο να μην πείραζε) και αρκετούς ξηρούς καρπούς (αμύγδαλο, καρύδι, σταφίδες, cranberries κλπ. ) ήταν πολύ αφράτα, καλοψημένα και νόστιμα. Η τιμή τους στα 5,50 €.

Για τα παραπάνω, συν δύο καφέδες (περίπου 3 € έκαστος) πληρώσαμε 27 € με απόδειξη. Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι και λίγο χαμηλότερες (ιδίως στο burger που όπως προανέφερα ήταν κάπως ακριβότερο από τα υπόλοιπα πιάτα).

Σε κάθε περίπτωση, παρά το σχετικό στριμωξίδι, σίγουρα θα ξαναεπέλεγα το ΡΙΖΑ-ΡΙΖΑ για έξοδο, ενδεχομένως ένα μεσημεράκι για να δοκιμάσω και κάποιο άλλο από τα πιάτα του (τις μεσημεριανές ώρες μάλιστα προσφέρεται και έκπτωση 10% μέσω e-table) ή και για ποτό το βράδυ.

09 Φεβ 2018

ALEX80