09 Φεβ 2018

Και τι να ξαναγράψεις όταν έχεις κάνει τόσες επισκέψεις πλέον! Να πω ότι και η πλειοψηφία των προηγούμενων χρηστών;Να πω πως έχω πάει με εντελώς διαφορετικές παρέες (φίλους από το Ask4food, συμπαίκτες από την ομάδα, οικογένεια);Να πω πως όλο και κάποιο νέο πιάτο θα έχουν να προσθέσουν στον κατάλογο;

Θα πω απλώς... Να μην πάρετε την ποικιλία κρεατικών! Ναι, να μην την πάρετε γιατί θα δοκιμάσετε τυποποιημένες γεύσεις... Η Φυσαρμόνικα δεν είναι φτιαγμένη γι'αυτό!

Μου θυμίζει την επιτυχία που έχουν οι Λεύκες, τη φρεσκάδα των ιδιοκτητών που το ψάχνουν και έχουν βρει το κλειδί της επιτυχίας. Στέκι, αυτή είναι η σωστή λέξη! Όταν αναγκάζεται ολόκληρη Κιουρία να κλείσει τραπέζι από την αρχή της εβδομάδος, ενώ έχει φάει "χυλόπιτα" μια βδομάδα νωρίτερα (και γω σε αγαπώ μανάρα μου), τότε κάτι γίνεται σωστά.

Για τα παιδιά δεν έχω να πω πολλά. Νέα, φρέσκα και με υπομονή. Γνωρίζουν τι προσφέρουν, είναι συμπαίκτες των ιδιοκτητών. Καμιά φορά δείχνουν και υπερβολικό ζήλο και φέρνουν τα πιάτα πιο γρήγορα από όσο περιμένουμε. Το κάνουν για να μην μας αφήσουν νηστικούς!

Δεν είμαι ειδικός στη διακόσμηση, έχω κάνει αναφορές σε προηγούμενη κριτική μου, δεν έχουν αλλάξει και πολλά. Ίσως και τίποτα. Στα πολύ θετικά είναι πως ο χώρος είναι ζεστός (σκάσαμε! ), αν και μικρός όπως αποδεικνύεται με το πέρασμα των χρόνων. Παίζουν όλες οι ηλικιακές κατηγορίες, καλό στέκι για το ηλικιακό κοινό 25-35. Η καθαριότητα είναι άριστη, όλα βαίνουν καλώς για να έχετε μια άψογη έξοδο!

Πάρτε παρέα άνω των 4 ατόμων για να δοκιμάσετε και να παίξετε με τις γεύσεις. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τις τιμές και εδώ υπάρχει ένα φαουλάκι, μιας και ο ιντερνετικός τους κατάλογος είναι ενημερωμένος... αλλά δεν έχει τις τιμές! Μου δημιουργείται ένας ευχάριστος πονοκέφαλος για το τι πρέπει να πρωτοαναφέρω...

Στανταράκι στην παραγγελία είναι τα παστουρμαδοπιτάκια. Εξαιρετικό φύλλο, άψογη γέμιση που επικρατεί το τυράκι, και μια διακριτική μαρμελάδα τομάτας που δίνει αυτό το κάτι παραπάνω!

Χρυσό μετάλλιο: Χοιρινό ψαρονέφρι πανέ, σκεπασμένο με αυγά μάτια. Συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές και σάλτσα μουστάρδας (11.5 ευρώ αν θυμάμαι σωστά). Χορταστικό, ζουμερό! Απίστευτη κρούστα και χορταστική μερίδα. Πρώτα χορταίνει το μάτι και μετά το στομάχι!

Λουκάνικο Σφακίων και λουκάνικο Καρπενησίου (γεμιστό με τραχανά και φέτα). Νοστιμότατα και ελαφριά, ικανοποιούν τους λάτρεις, ενώ δεν δυσαρεστούν σε καμία περίπτωση και αυτούς που τα αποφεύγουν. Διατηρούν τους χυμούς τους και είναι ευκολοχώνευτα.

Οι πατατόφλουδες είναι κλασικό πιάτο που το θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη. Για να έχει "επιβιώσει", σημαίνει πως έχει fans. Το μόνο που με χαλάει είναι το κρεμμύδι. Θα προτιμούσα κάτι άλλο, πιο ελαφρύ.

Ασημένιο μετάλλιο: Τραγανός βουβαλίσιος καβουρμάς Σερρών με κρέμα μουστάρδας. Μπισκοτένια κρούστα, διατηρεί ζουμερό τον καβουρμά. Έγινε επική μάχη στο τραπέζι.

Τα κρασάτα μανιτάρια στο τηγάνι, με ρίγανη και πεκορίνο, έπεισαν και τους haters να τα δοκιμάσουν. Ζουμερά και ούτε ένα κακοφτιαγμένο.

Το τηγανιτό μοσχαρίσιο συκώτι, σβησμένο με ρετσίνα και λεμόνι, διατηρήθηκε αφράτο και νόστιμο.3 αξιοπρεπέστατα τεμάχια με ελαφρώς brutal γεύση.

Τα πουγκιά κολοκυθιού γεμιστά με φέτα και δυόσμο, παρουσιάστηκαν χρυσαφένια και λαχταριστά. Το κολοκύθι συμπλήρωνε ιδανικά τη φέτα. Σα να κάνει pick n' roll ένα πράγμα.

Η καπνιστή μελιτζάνα αν και παρουσιάστηκε καρβουνιάρικη, έκρυβε μέσα της όλη την ψύχα της, που ακόμα και εγώ την αποφεύγω. Ήταν ανάλαφρη και καθόλου σκορδάτη. Συνδυάστε τη με την τομάτα και τη φέτα.

Η πράσινη σαλάτα τύπου σίζαρς, έκρυβε μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου και ήταν όσο φρέσκια περιμένει κάποιος.

Το καπνιστό ψαρονέφρι το δοκίμασα με καθυστέρηση και δυστυχώς δεν μπορώ να το αξιολογήσω σωστά, μια και έχασε τη σπιρτάδα του. Σαν συμπληρωματικός μεζές πάντως είναι μια χαρά. Είχαμε σκάσει τόσο πολύ που τα χοιρινά δεντρολιβανομουσταρδάτα μπριζολάκια δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω.

Τέλος, το πιάτο που δεν μου έκανε εντύπωση σαν κυρίως, ήταν βουβαλίσια κεμπαπάκια. Δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο, αισθάνθηκα πως ήταν και λιγάκι παραπάνω λιπαρά. Ίσως γι'αυτο υπήρξε το πλιγούρι σαν συνοδευτικό.

Θα πουλήσω τρέλα και το χάλκινο μετάλλιο θα το δώσω στο πραγματικά εξαιρετικό τους ημίγλυκο κρασί. Να μην τολμήσουν να το αλλάξουν!

Για τα γλυκά τι να πω;Δοκιμάστε τα για να αλλάξετε γεύση, είναι αρκετά πληθωρικά (και καθόλου δεν με χαλάει! ). Μηλόφι με τρομερή καραμέλα, θα προτιμούσα όμως να μην υπάρχει η σαντιγί. Εξαιρετικό μπισκότο, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν την προσθήκη κάποιου ξηρού καρπού στην κορυφή.

Cookies Oreo, Αμερικανιά. Ωραία Αμερικανιά όμως. Χρειάζονται 2-3 άτομα για να μη μπουχτίσουν.

Μους σοκολάτας γάλακτος Lacta. Όντως η βάση πραλίνας ήταν παιχνιδιάρικη και νόστιμη, ανάλαφρη η μους. Αρκετά ρομαντικό επιδόρπιο (λόγω και Lacta).

Πραγματικά παραγγείλαμε πάρα πολλά πιάτα, ίσως 2-3 δεν χρειαζόντουσαν (8 άτομα πήγαμε). Σίγουρα θα παίχτηκαν κάποια κεράσματα από το μαγαζί, ενώ το τελικό αντίτιμο ανήλθε σε 45 ευρώ το ζευγάρι. Εξαιρετική τιμή για την Αρμένικη βίζιτα που κάναμε (ως τις 3 το πρωί)!

Και ενώ έχουμε φάει ωραία και καλά, είχαμε και την επίσκεψη μιας γοητευτικής κυρίας που τυχαίνει να γνωρίζει την παρέα μας. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Εγώ θα πω τίποτα! Ίσως αυτή η κυρία θα έπρεπε να κανονίσει να μυήσει και άλλους χρήστες του Ask4food...

Όπως και να'χει, πολλοί ζηλεύουν τη Φυσαρμόνικα. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να το ψάχνει και να μην επαναπαυθεί. Γιατί και τα λεφτά στην τράπεζα, κάποια στιγμή χάνουν την αξία τους.

Σύντομα θα ξαναπάμε! Και ίσως αυτή τη φορά μετά το δείπνο... (τα υπόλοιπα τα ξέρει η Κιουρία)... Viva America!!!

09 Φεβ 2018

VAGELIS