13 Φεβ 2018

Πόσα μεζεδάκια μπορείς να γευτείς σε μια πιάτσα;;
Πολλά και διαφορετικά, κάθε φορά, μιας και αυτό το στέκι αλλάζει συνεχώς το μενού του.

Λέω συνεχώς στον εαυτό μου, να μην κάνω κριτικές μόνο για τα αγαπημένα μου μαγαζιά...
Φύσει αδύνατον... μιας και σ'αυτά, ξαναγυρνώ άφοβα για χαλάρωση, κουβέντα και γευστικές διαδρομές.
Το "πιάτσα μεζεδάκι" είναι ένα αγαπημένο μαγαζί και οι διαδρομές που θα κάνεις σίγουρα θα είναι διαφορετικές, μιας και τακτικά ανανεώνεται.

Αν καταφέρεις να βρεις μια ήσυχη ώρα, χωρίς πολυκοσμία, καπνούρα, εξωτερική κίνηση, θα το λατρέψεις. Άφησε το βλέμμα σου να χαζέψει τις εσωτερικές του βιτρίνες, την απλή και καθαρή εικόνα του, που είναι το παν για ένα μαγαζί.... την ευγένεια του προσωπικού του και τους άνετους εξωτερικούς καναπέδες του, αλλά κυρίως, εστίασε στο μενού του.
Είναι σε 3 μόλις βασικές κατηγορίες, χωρίς να χάνεσαι στην μετάφραση, και περιλαμβάνει πιάτα για όλα τα γούστα, φτιαγμένα με μεράκι!

Δεν θα αναφερθώ σε όλες τις προηγούμενες επισκέψεις μου, είναι πολλές και με διαφορετική σύνθεση την κάθε φορά.... φιλικές, αγαπημένες, γενεθλίων, καλοκαίρια και χειμώνες.
Πρώτη Παρασκευή του Φεβρουαρίου.... ρίχνω την ιδέα, μιας και είχαμε παρκάρει επικίνδυνα κοντά.... ήταν ιδανική και η ώρα, ήσυχα χωρίς καπνό και βαβούρα... άτομα δύο.

Με κλειστά μάτια καταλήξαμε στα εξής:
Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, iceberg, πιπεριές πολύχρωμες, φρέσκο κρεμμυδάκι, ψητό φιλέτο κοτόπουλο, φλέικς παλαιωμένης γραβιέρας, κρουτόν σκόρδου και σως γιαούρτι-μαγιονέζα/ μουστάρδα, στα 6 ευρώ.
Χορταστική σαλάτα, με πρώτες ύλες και τιμή που θα έπρεπε να δεσπόζει σε παρόμοια πιάτα και άλλων εστιατορίων.

Σούπα λαχανικών βελουτέ με καπνιστή πανσέτα ψιλοκομμένη και τυρί philadelphia στα 5,50 ευρώ. Ζεστή, χορταστική, γευστική, σε πολύ καλή τιμή, στα συν ότι μας την χώρισαν σε δυο μπωλ.

Σνιτσελάκια κοτόπουλο με ψητό τυρί μαστέλο και σως μουστάρδας. Ένα φανταστικό πυργάκι με ικανοποιητική ποσότητα από τρυφερό, παναρισμένο κοτόπουλο, που έκρυβε στα ενδιάμεσά του τυράκι μαστέλο ψημένο, στα 7 ευρώ.

Ριζότο με μαύρη τρούφα και τριμμένη παρμεζάνα, στα 8 ευρώ. Ό, τι και να πω γι'αυτό το πιάτο.... Θυμάμαι το πόσο θεικά ανάβλυζε τα αρώματά του, πόσο χορταστικό ήταν, πόσο ζεστό ήρθε, τέλεια βουτυρωμένο και ολόσωστα χυλωμένο. Πόση μαγεία κρύβεται σε ένα ριζότο....

Συνοδεύσαμε με λευκό ημίγλυκο στα 2,50 ευρώ, ένα τεταρτάκι (μιας και όταν οδηγούμε, δεν πίνουμε! ) και μας έφεραν και ψωμάκι με ένα ωραίο ντιπάκι ελιάς στο 1 ευρώ και τα δύο άτομα, και ναι αυτό το μαγαζί σέβεται τον πελάτη ακόμη και στο κουβέρ.

Μας κέρασαν και κορμό σοκολάτας χειροποίητο και ο λογαριασμός με απόδειξη και POS στο τραπέζι, ήρθε στα 30 ευρώ.
Για μένα το Πιάτσα Μεζεδάκι είναι σιγουράκι εδώ και χρόνια. Αγαπημένο στέκι με ποιότητα και value for money, που μπορείς να το εμπιστευτείς και να μην σε εκθέσει ποτέ. Δεν έχει άλλους τρόπους να προωθηθεί, παρά μόνο την σταθερή του ποιότητα. Με ψήφο ή χωρίς ψήφο, απλά δοκιμάστε το!

13 Φεβ 2018

rose75