10 Φεβ 2018

Παρά τις ενθουσιώδεις κριτικές για το Sixtie's dinner δεν είχα καταφέρει να το επισκεφτώ μιας και κάνα δυο προσπάθειες να κλείσω τραπέζι δεν ευόδωσαν. Το Μπέμπα το είχα δει σε κάποια από τις βόλτες μου το καλοκαίρι στην περιοχή και φυσικά είχα διαβάσει τα διθυραμβικά σχόλια από πολλούς και έμπειρους χρήστες. Έτσι μια Παρασκευή νωρίς το βραδάκι, μετά από έξοδο σε θέατρο της περιοχής, είπαμε με την φίλη μου να το επισκεφτούμε χωρίς να έχουμε κλείσει.

Μπαίνοντας στον χώρο - είσοδο του κτιρίου, ουσιαστικά, που έχει μετατραπεί στο αίθριο χώρο του μαγαζιού είδαμε ότι τα τραπέζια όλα ήταν στρωμένα και μιας και ο έξω χώρος ήταν ιδιαίτερα ζεστός λόγω θέρμανσης και όχι άσχημος αισθητικά και ήταν και αυτός που είχε αρκετά τραπέζια με κόσμο να κάθεται να πίνει τον καφέ, το ποτό του αλλά και να απολαμβάνει το φαγητό του καθίσαμε εκεί. Πρέπει να πω ότι παρά το γεγονός ότι περιμέναμε αρκετή ώρα για να βρούμε που θα καθίσουμε κανείς από το προσωπικό ή την ιδιοκτήτρια δεν προσπάθησε να μας διευκολύνει. Εκτός, πάντως, από το εν λόγω περιστατικό, όλοι ήταν πολύ ευγενικοί μαζί μας. Μάλιστα, η ευγενέστατη σερβιτόρα μας πρότεινε να δει αν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι μέσα για να αλλάξουμε αλλά αν και όντως είναι ανώτερος ο εσωτερικός χώρος, είχαμε χαλαρώσει και ζεσταθεί τόσο καλά έξω που δεν θέλαμε. Άλλη φορά...

Η όρεξη μας ήταν για κρασάκι ώστε να τα πούμε και να συνοδεύσουμε με κανένα μεζεδάκι. Ο κατάλογος δεν περιέχει και πολλούς μεζέδες με κρέας - οι θαλασσινοί είναι περισσότεροι θεωρώ- και εκείνη την μέρα δεν υπήρχαν και αρκετοί οπότε οι επιλογές μας ήταν πιο περιορισμένες. Πήραμε: το λουκάνικο κιοφτέ, το οποίο εγώ θεωρούσα ότι ήταν κάποιο λουκάνικο το οποίο θα έχει γίνει κεφτές αλλά τελικά ήταν ένα λουκάνικο κανονικό μεν, πολύ νόστιμο δε (μου θύμισε το χωριάτικο λουκάνικο στο χωριό της μαμάς μου προ τριακονταετίας) και ήρθε συνοδεία σαλατούλας με ντομάτα πολύ νόστιμη και δροσερή. Πήραμε της διπλοτηγανιτές πατάτες με αυγά, οι οποίες ήταν νόστιμες αλλά νομίζω ότι πρέπει πάντα να έχουν κάποια συνοδεία μιας και μόνες τους θεωρώ ότι θα είναι λίγο μπουχτιστικές. Τέλος, μια μπριζολάκια γλυκοκαυτερά, τα οποία δικαίως είναι από τα best of του μαγαζιού μιας και ήταν πεντανόστιμα και συνοδεύονταν με διπλοτηγανιτές πατάτες και αυτά. Για καλοσώρισμα μαζί με το νόστιμο ψωμί (προφανώς ακούστηκαν τα παράπονα και αντικαταστάθηκε με καλής ποιότητας λευκό και μαύρο) ήρθε και ένα διπλό ντιπάκι φάβας με λιαστή ντομάτα, νόστιμο και αυτό. Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με ένα φρουτώδες λευκό κρασί που μας πρότεινε η σερβιτόρα και ήταν όντως πολύ καλής ποιότητας και γεύσης.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 ευρώ με το δελτίο παραγγελίας και κέρασμα ένα νοστιμότατο και αέρινο cheesecake, όχι όμως τόσο καλά παρουσιασμένο (ίσως ήταν πολύ φρέσκο και δεν μπορούσε να κοπεί σωστά).

Γενικά, η επίσκεψη στην Μπέμπα ήταν πολύ ευχάριστη και θα ακολουθήσει και άλλη για να ανακαλύψουμε και τα θαλασσινά που μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Εκτός από τον χώρο που για μένα είναι πολύ χαριτωμένος και χαλαρός και παίρνει άνετα το τεσσάρι, τα υπόλοιπα τα χώρισα λίγο γιατί θεωρώ ότι δεν αγγίζουν απόλυτα το τέσσερα αλλά προς θεού εννοείται ότι η Μπέμπα αξίζει πολλών επισκέψεων.

Υ. Γ. Ο κατάλογος για μένα ήταν λίγο άνισος: Θα ήθελα περισσότερα πιάτα με ενδιαφέροντα μεζεδάκια και όχι τόσες πολλές επιλογές στις πάστες αλλά μπορεί να είμαι και προκατειλημμένη μιας και δεν είμαι fun των μακαρονιών.

10 Φεβ 2018

nemo