11 Φεβ 2018

Στη Σπονδή με το Dineathens, νομίζω το πιο vfm δείπνο της διοργάνωσης (εξ ου και εξαφανίστηκαν οι διαθέσιμες ώρες/μέρες on-line σε χρόνο dt, βρήκα τραπέζι τηλεφωνικά στο e-table μετά από λίστα αναμονής), στα 60€/άτομο για μενού 6 πιάτων με επιπλέον έκπτωση 10% για κατόχους κάρτας Alphabank (είμαι).

Πήγαμε Σάββατο βράδυ στις 21:00. Το σπίτι που στεγάζει το εστιατόριο είναι όμορφο και ωραία φωτισμένο απ'έξω (αν και στριμωγμένο/πνιγμένο από τα γύρω κτήρια), αλλά ο δρόμος είναι στενός και φυσικά αδύνατον να παρκάρεις (ακόμα και για τη μηχανή βρήκαμε δύσκολα θέση). Οι παρκαδόροι λύνουν το θέμα για τα αυτοκίνητα (valet parking)!

Η αυλή είναι τελικά πιο μικρή και άχαρη απ'ό, τι φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά δε μας αφορούσε χειμωνιάτικα. Στο ισόγειο υπάρχει μικρή αίθουσα με μπαρ και πέτρινους τοίχους (στο υπόγειο που είναι επίσης πέτρινο και ευρύχωρο δεν κατεβήκαμε), αλλά το τραπέζι μας ήταν στον όροφο όπου μας οδήγησαν άμεσα! Κομψή διακριτική πολυτέλεια, εντυπωσιακός πολυέλαιος, άνετα τραπέζια, ΑΛΛΑ... Εμάς μας έβαλαν σε μια διπλανή σκοτεινή αίθουσα (μόλις δύο τραπέζια των δύο ατόμων, μικρά και κολλητά στον τοίχο) και μόνο από το άνοιγμα ο ένας από τους δυο έβλεπε προς την κανονική αίθουσα (ο άλλος τον τοίχο το μαυρόγκριζο)... Δε μου άρεσε η θέση (μού χάλασε τη μισή εμπειρία στη Σπονδή), ζητήστε να μη σας βάλουν εκεί αν γίνεται. Αυτά τα δύο τραπέζια βολεύουν μόνο όσους θέλουν να κρυφτούν (πριβέ και σκοτεινά).

Μάς κέρασαν από ένα ποτήρι λευκό κτήμα Άλφα (το fume), επιλέξαμε και ένα μπουκάλι 'Ηδυσμα Δρυός Ασύρτικο (40€, από μια λίστα ακριβή φυσικά, το φθηνότερο απ'όλα ήταν το λευκό Νασιάκου 35€), απλό μεταλλικό νερό (4€) και ήρθε άμεσα καλό ελαιόλαδο και ένα καλάθι με καταπληκτικά αρτοσκευάσματα (καρβελάκι κομμένο στα 4, κριτσίνια τυριού, τραγανές πίτες-μπαστούνια), πολύ χορταστικά! Δύο λουκουμαδάκια με τυρί κρέμα (άψογα, ίχνος λαδίλας) και αρχίσαμε το γευστικό ταξίδι:

1o ΠΙΑΤΟ Nιόκι, Παντζάρι, Κονσομέ Horseradish
2o ΠΙΑΤΟ Φουά Γκρα, Μπαχαρικό "Πέντε Αρώματα", Χουρμάς, Γκρέιπφρουτ, Κρούστα Εσπεριδοειδών
6o ΠΙΑΤΟ Παρφέ φουντούκι, Σοκολάτα, Χαμομήλι, Μέλι

Το φουά γκρα δεν το συμπαθούμε, αλλά τελικά το φάγαμε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία (όπως σχολιάσαμε στο γελαστό σερβιτόρο μας που ανταπάντησε ότι ούτε εκεινος το συμπαθεί). Όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια! Ειδικά τα χτένια με τη φρεσκάδα, τη γεύση θάλασσας και την τρυφερή σάρκα (παρά την τραγανή εξωτ. κρούστα είχαν μείνει μαλακά μέσα, τέλεια εκτέλεση! ) αλλά και το επίσης τρυφερό και πεντανόστιμο χοιρ. φιλέτο που ήρθε με γαρνιτούρα πατατούλες baby σε χωριστό πιάτο, μεγάλη μερίδα για τα δεδομένα τέτοιου εστιατορίου!

Η εξυπηρέτηση ήταν ήρεμη-φιλική και όχι δήθεν, το προσωπικό άριστα εκπαιδευμένο και μόνο φάουλ η απίστευτη καθυστέρηση στα χτένια! Αφού περιμέναμε ώρα πολλή (όλοι οι άλλοι σερβιρίζονταν κανονικά) διαμαρτυρήθηκα ησύχως και λίγο μετά ήρθαν τα πιατα. Μάς ζήτησαν συγγνώμη και τότε εξήγησαν ότι τα αρχικά πιάτα δεν ήταν στο σωστο επίπεδο και τα ξαναέφτιαξε ο σεφ. Έπρεπε τουλάχιστον να μας ενημερώσουν από την αρχή και να μη μας αφήσουν να περιμένουμε έτσι... Για το λάθος μάς κέρασαν ένα έξτρα επιδόρπιο, τον καφέ (εξαιρετικό, η κρέμα στο ποτήρι ήταν πικρή και με έντονη γεύση καφέ, αλλά το κανονικό μας επιδόρπιο με σοκολάτα ήταν to die for) και όπως σε όλους ένα σορμπέ ενδιάμεσα του γεύματος και δύο μακαρόν με το λογαριασμό στο τέλος.

Με όλα αυτά χορτάσαμε και με το παραπάνω! Ήπιαμε και φάγαμε πολύ για γκουρμέ εστιατόριο, απολαύσαμε την τέχνη της γαστρονομίας και στη γεύση και στην παρουσίαση των πιάτων και είχαμε χαμηλο λογαριασμο λόγω Dineathens (152€ τελικό για 2 άτομα). Άξιζε!

11 Φεβ 2018

ekatn