27 Φεβ 2018

Κάτι οι τελευταίες κριτικές, κάτι που οι δικοί μου (άγνωστο πως) κάνουν συχνές επισκέψεις... δεν ήθελα και πολύ για να δοκιμάσω και γω τον Πατούχα. Και οι εντυπώσεις μου, άκρως θετικές!

Οι δικοί μου λένε πως πρόκειται για το καλύτερο Κρητικό εστιατόριο στην Αθήνα, σε όσες επισκέψεις έχουν κάνει. Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι κάποιο άλλο καλύτερο.

Από χώρο;Είναι αξιοπρεπέστατος, με στοιχεία που θυμίζουν επίσκεψη σε καλό σπίτι. Όχι γιουσουρούμ και ότι βρούμε το πετάμε στον τοίχο, έτσι απλώς γιατί πρόκειται για... την Κρήτη! Βαριά, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα που δείχνουν πολύ καλής ποιότητας. Χώρος ζεστός και άκρως πολιτισμένος, προτείνεται για μεγάλες παρέες που θέλουν να καθίσουν να φάνε και να πιούνε... με τις ώρες! Όσο για τις τουαλέτες... Θα κατεβείτε τα σκαλιά, όμως να προσέχετε αν έχετε ύψος άνω του 1.75 μέτρα. Τα φωτιστικά θα σας δυσκολέψουν και ίσως έχετε ατυχήματα!

Η περιοχή που βρίσκεται ο Πατούχας προσφέρεται για εύκολο παρκάρισμα. Θα κατεβείτε τη Θησέως και θα στρίψετε προς τον Σκλαβενίτη. Στην πρώτη στροφή δεξιά, θα δείτε το Maracana Grill. Θα συνεχίσετε λίγο παραπάνω και θα τον βρείτε μπροστά σας.

Οι 2 επισκέψεις που έκανα, έτυχαν να είναι μεσημέρι καθημερινής, νωρίς νωρίς. Μας περιποιήθηκε μια κυρία, μάλλον της οικογένειας του ιδιοκτήτη. Γνωρίζουν απ'έξω κι ανακατωτά τι προσφέρουν, μην παραλείψετε να ρωτήσετε τα πιάτα ημέρας που ίσως δεν αναγράφονται στον κατάλογο. Έτσι την πατήσαμε εμείς με το κοντοσούβλι. Κεράσματα υπάρχουν, κυρίως κορμός σοκολάτας.

Ο κατάλογος είναι προσανατολισμένος στα κρεατικά, ενώ στις 6 τηγανιές, αναφέρονται μία με μπακαλιάρο και μία με θράψαλο κατεψυγμένο. Άποψη πάνω σε αυτά δεν έχω, σε ότι δοκίμασα όμως, οι εντυπώσεις ήταν σχεδόν άριστες! Όπως και οι ποσότητες!

- Μυζήθρα Κρήτης,3.5 ευρώ. Πρόκειται για μαλακο τυρί, ουδέτερης γεύσης. Αξιοσέβαστη ποσότητα, εμείς προσθέσαμε και χοντρό αλάτι.

- Κοντοσούβλι. Πιάτο που δεν αναγράφεται στον κατάλογο, εύγευστο μεν, θεωρώ πως ήταν προηγούμενης μέρας. Δεν έλιωνε και στο στόμα, φαντάζομαι πως αν είναι καυτό, θα αξίζει ακόμη περισσότερο. Στη σύνθεση υπάρχουν κομμάτια γλυκιάς τομάτας και πράσινη πιπεριά. Η μαγκιά όμως είναι το πράσο σε μορφή τσίπς. Ακόμη και ο ιδιοκτήτης που πέρασε από το τραπέζι μας ώστε να μας χαιρετίσει, δεν γνώριζε περί τίνος ακριβώς πρόκειται.

- Χορτοπιτάκια, στα 4.5 ευρώ. Πρόκειται για 5 καλά τεμάχια, γεμισμένα με άγρια χόρτα και μυρωδικά. Το φύλλο κέρδισε τις εντυπώσεις στο τραπέζι, τραγανό και χωρίς λαδίλα. θα το ήθελα λίγο λεπτότερο.

- Στάκα με αυγά, στα 6 ευρώ. Πιάτο που αντιπροσωπεύει την ορίτζιναλ έκδοση, ευτυχώς! Μπόλικη ποσότητα στη βάση, όχι υπερβολικά λιπαρό (ίσως χάνει λίγο στην απόλαυση! ), με 2 ωραία αυγουλάκια που χρειάζεται να τα σπάσεις, ώστε να τα απλώσεις. Αν και δεν είμαι φαν ώστε να το δοκιμάσω με την πατάτα, εδώ ίσως έδινα μια ευκαιρία σε περαιτέρω ενίσχυση.

- Κρητική μακαρονάδα με ζυγούρι,9.5 ευρώ. Βρασμένα σπαγγέτι σε ζωμό αρνιού, συνοδεύονται με τριμμένο ξηρό ανθότυρο. Αρκετά χωριάτικο πιάτο, που έγινε ανάρπαστο και στις 2 επισκέψεις μου. Θεωρώ πως οι δικοί μου το παραγγέλνουν συνεχώς. Δεν μένει ίχνος από κρέας. Η δική μου πρόταση θα ήταν, αν και δεν είναι του γούστου μου, να προσφέρεται με πιο χοντρό μακαρόνι.

- Τηγανιά απάκι με σταμναγκάθι στα 7.2 ευρώ. Σκόρδο, γλυκό κρεμμύδι, μπόλικοι και γευστικότατοι κύβοι από απάκι, το ίδιο και το τυρί. Καλοφτιαγμένο, καυτό πιάτο, ότι πρέπει για χειμώνα. Το σταμναγκάθι απλώνεται με τα υπόλοιπα υλικά. Ένα κλικ λιγότερης ποσότητας, ίσως αναδείκνυε περισσότερο τα υπόλοιπα υλικά. Το σημειώνω αυτό λόγω έντονης γεύσης. Γούστα είναι αυτά!

- Πατάτα οφτή, στα 5.2 ευρώ. Ανοιγμένη στη μέση, με κεφαλογραβιέρα και ένα αυγό μάτι. Αν και φαίνεται λιπαρή, είναι καυτή και εύγευστη, με κρόκο που πρέπει να σπάσει για να απλωθεί.

- Μυζηθροπιτάκια, στα 4.5 ευρώ. Πρόκειται για 5 πολύ νόστιμα τεμάχια, που πρέπει όμως να τα παραγγείλετε ως επιδόρπιο στο τέλος. Αρκετά γλυκά, με κανέλα. Ισορροπημένη γέμιση και ωραίο τραγανό φύλλο. Φυσικά, το μέλι δεν λείπει από πάνω τους.

- Κριθαρότο με απάκι, στα 8.2 ευρώ. Φυσικά, φρεσκομαγειρεμένο και σε γενναία μερίδα. Πληθωρικά υλικά, όπως τομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά, παλαιωμένη γραβιέρα Κρήτης και κρασί. Προσθέστε λίγο πιπέρι.

- Προτιμώ το ημίγλυκο κρασί τους, αρκετά καλό (όχι κορυφαίο! ),4 ευρώ το μισόλιτρο.
- Καραφάκι ρακί, στα 4.5 ευρώ.

* Κέρασμα στο τέλος, έρχεται κορμός σοκολάτας, τίποτα το ιδιαίτερο. Έχουν προσφέρει όμως και χαλβά σιμιγδαλένιο.

Υπό νορμάλ συνθήκες, ένα 20άρικο ίσως σταθεί αρκετό για μια ωραία έξοδο, σε μια πιο χαλαρή τοποθεσία. Θα ήθελα να κάνω επίσκεψη με ζωντανή μουσική.

Πάρτε την παρέα σας, μοιράστε τα πιάτα στη μέση. Χαλαρώστε. Δεν σας κυνηγάει κανείς. Οι πρώτες ύλες είναι πολύ καλές και δεν θα φάτε απομιμήσεις... ούτε φόλες... Ιδανική περίοδος είναι ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Ακόμη όμως και το μεσημέρι, έχει το κοινό του!

27 Φεβ 2018

VAGELIS