24 Φεβ 2018

Το Ειδικόν είναι μεγάλη μου αγάπη και αδυναμία αλλά δεν είναι ταβερνάκι για όλους. Πηγαίνω από παιδί και θα συνεχίσω να πηγαίνω όσο αντέχει ο κυρ Αποστόλης να το διατηρεί και να το συντηρεί. Αν θα το διαλέξεις για μια έξοδό σου όμως, θα σε βοηθήσω όσο μπορώ ώστε να ξέρεις... τι σε περιμένει!
Ένα παλιό μπακάλικο, που άνοιξε πριν 100 χρόνια και παραμένει φάρος μιας άλλης εποχής. Τόσο στη διακόσμηση όσο και στο φαγητό. Είναι αυθεντικό ρετρό, για όσους ενδιαφέρονται γι' αυτό. Παλιά ψυγεία, τα ξύλινα ράφια του μπακάλη, πλήθος φωτογραφιών στους τοίχους. Η αίσθηση της εποχής που εμείς δεν προλάβαμε. Γειτονιά και σπιτικοί μεζέδες. Ουκ ολίγες οι φορές που οι θαμώνες φέρνουν όργανα και γίνονται γλέντια χωρίς προηγούμενο.
Τα τραπεζάκια λιγοστά (περίπου 10, εκτός κι αν έχει κατακλύσει το χώρο καμιά μεγάλη παρέα). Πλέον τα τελευταία χρόνια -που μαθεύτηκε ευρέως- δέχεται κρατήσεις και αν σκοπεύεις να πας Παρασκευή, Σάββατο ή Κυριακή, μην το αμελήσεις. Επίσης μην ξεχνάς ότι τις καθημερινές κλείνει νωρίς, κατά τις 11μμ. Θα παρκάρεις απ' έξω.
Θα ξεκινήσω ανάποδα, από το κρασί ή μάλλον από τη ρετσίνα γιατί αυτό σερβίρει μόνο. Εκτός από αναψυκτικά και μπύρες φυσικά. Κρασί εμφιαλωμένο μη ζητήσεις, θα τους φανεί ανέκδοτο. Το μενού του κυρ Αποστόλη έχει μείνει απαράλλακτο στη μάχη με το χρόνο. Κατάλογος δεν υπάρχει και αν είσαι πρωτάρης θα σε διαφωτίσει ο σερβιτόρος Κι εγώ φυσικά.

Σαλάτα χωριάτικη με μπόλικο κρεμμύδι και ελίτσες, πατάτες τηγανητές χειροποίητες, λουκάνικο, συκώτι, κεφτέδες (στο τηγάνι και τα τρία τελευταία), φάβα, ομελέτα με σουτζούκι ή corned beef, τας-κεμπάπ και η περιώνυμη 'τούρτα' (ένα βουναλάκι πατάτες τηγανητές με τρία αυγά μάτια επάνω, πολύ πριν το βάλουν τα hip εστιατόρια στον κατάλογό τους). Να ζητήσεις ως ορεκτικό γραβιέρα, θα με θυμηθείς. Οι μερίδες είναι καλές και σας συνιστώ να μη χάσετε τις πατάτες (φυσικά! ), το συκώτι και τους κεφτέδες. Θυμάμαι κάθε φορά τη γιαγιά μου τη Μικρασιάτισσα. Αν είστε μεγάλη παρέα, να τα πάρετε όλα.

Σερβίρουν πολύ γρήγορα και με χαμόγελο εκτός κι αν είναι βράδυ 'εμπλοκής'. Σε τέτοια περίπτωση το μόνο που θα καθυστερήσει είναι οι πατάτες γιατί τις τηγανίζουν μερακλίδικα.
Για τη γραβιέρα, σαλάτα, κεφτέδες, πατάτες, συκώτι, φάβα και ρετσίνα, που καλύπτουν πλήρως ένα πεινασμένο ζευγάρι, θα πληρώσεις 30-33 ευρώ. Μπορεί να μην είναι το οικονομικότερο απ' όσα γνωρίζω σε αυτή την κατηγορία αλλά δεν έχω μετανιώσει ποτέ ούτε μια δραχμή ή... ευρώ πια. Τα μόνα δύο προβλήματα που αναγνωρίζω ευκρινώς και ευθαρσώς είναι η ρετσίνα και η τουαλέτα.

Μην περιμένεις ψαγμένη ή πειραγμένη κουζίνα, μην περιμένεις πολυτέλεια ή προσεγμένο διάκοσμο, μην περιμένεις επισημότητες, αν και έχει πολλούς 'γνωστούς' μόνιμους πελάτες. Νοστιμιά, γεύση και απλότητα. Πέραν του αληθινού παλιακού αυτού ταβερνείου, δεν ξέρω άλλο που με τραβά ξανά και ξανά για τόσα χρόνια.

Θα κλείσω, όπως άρχισα. Θα συνεχίσω να πηγαίνω όσο αντέχει ο κυρ Αποστόλης. Είναι η ψυχή του μαγαζιού. Ίσως συναντηθούμε εκεί κάποια βραδιά.

24 Φεβ 2018

Maroula M