16 Μάρ 2018

Ένα τίμιο ινδικό!

Πήγαμε σαββατόβραδο 17/2 δύο άτομα με κράτηση (χρειαζόταν, είχε πολύ κόσμο) και καθίσαμε στο χώρο μη καπνιζόντων στο ισόγειο, δίπλα στο μικρό μπαρ και την κουζίνα (απ'όπου έρχονταν μυρωδιές). Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, αλλά πήγαμε για το καλό ινδικό φαγητό! Που το πιστοποιούσε και η παρουσία πάμπολλων Ινδών/Πακιστανών πελατών!!

Η σερβιτόρα που μας πήρε παραγγελία μάς προειδοποίησε ότι παίρνουμε πολλά. Ζητήσαμε 2 χορτοφαγικά πιάτα (παλάκ πανίρ που ειναι σπανάκι με τυρί και νταλ τάρκα που ειναι κίτρινες φακές), 1 κοτόπουλο μαντράς και γαρίδες μασάλα, μαζί με νααν και ρύζι pulao (με σαφράν) φυσικά, δε γίνεται να φας ινδικό χωρίς ρύζι και χωρίς το δικό τους ψωμί-πίτα νααν... Μάς είπε (λίγο απότομα αλήθεια) "ξέρετε τι παίρνετε;" και όταν έγνεψα "ναι" είπε ότι αυτά είναι για 4 άτομα, δε θα μπορέσουμε να τα φάμε. Την ακούσαμε και κόψαμε τις φακές. Καλά κάναμε, γιατί στο τέλοςσκάσαμε στο φαγητό!

Η λίστα των ποτών έχει αναψυκτικά, λάσι (ινδικό ποτό με γάλα), μπύρες και λίγα εμφ. κρασιά. Πήραμε 1 μπουκάλι Σαββατιανό Μυλωνά (15€, καλή τιμή), δροσερό ελαφρύ κρασί για να σβήνει την κάψα από τα πιάτα! Μαζί κι ένα μπουκάλι νερό 1,5lit! Κέρασμα τα τραγανά papadams (ινδικά κράκερ) με 3 σαλτσούλες (μέντα-γιαουρτι, μάνγκο και μια κόκκινη καυτερή)!

Το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο, καυτερό και καυτό-τσιτσιριστό σε μεταλλικά σκεύη, οι ποσότητες μεγαλύτερες απ'ό, τι σε άλλα ινδικά που έχουμε επισκεφθεί και οι σάλτσες πλούσιες σε βούτυρο, λίγο βαριές. Το σπανάκι δουλεμένο τέλεια, κρεμώδες, με μεγάλα κομματια λευκό τυρί, οι γαρίδες μασάλα (8 μεγάλες καθαρισμένες) το λιγότερο καυτερό πιάτο αλλά τόσο νόστιμο και το κοτόπουλο μαντράς πολύ καυτερό όπως πρέπει (αυθεντικό) με μπόλικο ψαχνό. Το ρύζι τελεια παρασκευασμένο (μεγάλη μερίδα) και το νάαν μαλακό και τρυφερό, φρεσκοψημένο στο ταντούρι.

Με την έκπτωση 10% e-table (την οποία ξέχασαν αρχικά αλλά την έκαναν αμέσως μόλις το είπαμε) ο λογαριασμός ήρθε 45,45€ με κανονική απόδειξη εξαρχής και πληρωμή με κάρτα.

*Αυτή ίσως είναι η τελευταία μου κριτική εδώ (βλέπω μετά λύπης ότι πάλι κόπηκαν/λογοκρίθηκαν τα υπόλοιπα λεγόμενά μου, όπως και στην προηγ. κριτική μου... ) γιατί δεν ανέχομαι την άστοχη λογοκρισία!

**Η κριτική μου γράφτηκε αρχικά στις 19/2...
Παρακαλώ να μην τη δημοσιεύσετε αν είναι να κόψετε οτιδήποτε από τα γραφόμενά μου!

16 Μάρ 2018

ekatn