09 Μάρ 2018

Η επίσκεψη στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ πραγματοποιήθηκε μια βροχερή Παρασκευή του Ιανουαρίου, κατά τις 7.00. Το Παλαιό Φάληρο δεν είναι μέρος που πολυπροτιμώ για τις εξόδους μου, τον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ ωστόσο ήθελα εδώ και καιρό να τον επισκεφθώ. Αν και η ώρα της επίσκεψής μας δεν ήταν, αυτό που λέμε αιχμής, υπήρχε αρκετός κόσμος, μέχρι μάλιστα τις 9.00 που περίπου φύγαμε, ο ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟΣ είχε γεμίσει και δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα.

Ο χώρος δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξανασυναντήσει. Σε στυλ μπακάλικου-παντοπωλείου, με τα αντίστοιχα διακοσμητικά, λευκά άνετα τραπέζια, σε κοντινή ωστόσο απόσταση μεταξύ τους. Σε κάθε περίπτωση είναι περιποιημένος και καθαρός και χωρίς να σε κερδίζει με την πρωτοτυπία του, σίγουρα δεν θα σε απογοητεύει.

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την εξυπηρέτηση. Ευγενικό και γρήγορο το service, χαμογελαστό και φιλικό το πολυάριθμο προσωπικό, με ένα στυλ ελαφρώς διεκπεραιωτικό, αναμενόμενο ωστόσο για το ύφος του μαγαζιού και τη συνεχή ροή κόσμου. Εμφιαλωμένο νερό ήρθε αμέσως στο τραπέζι μας, από ότι είδα ωστόσο δεν χρεώθηκε, απόδειξη κόπηκε με την παραγγελία, ήρθε και για κέρασμα ένα σορμπέ λεμόνι στο τέλος.

Ο κατάλογος είναι διαθέσιμος ηλεκτρονικά στο διαδίκτυο, οπότε μπορείτε να ανατρέξετε. Υπάρχουν οι αναμενόμενες επιλογές που θα περίμενες, τα κεμπάπ προσφέρονται και σε τυλιχτά, σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μειώσει το κόστος της εξόδου του, υπάρχουν ωστόσο και μερίδες, αρκετά ορεκτικά και σαλάτες. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- 1 σαλάτα λάχανο-καρότο (4,1 €), νόστιμη με το λάδι και το λεμόνι της.
- πατάτες φρέσκιες τηγανιτές (3,3 €), τραγανές και νοστιμότατες, σε ικανοποιητικότατη μερίδα.
- 1 μελιτζανοσαλάτα καπνιστή (3,9 €), επίσης νόστιμη με το σκόρδο της και ωραίο κάπνισμα.
- παστουρμαδόπιτα στο φούρνο (6,8 €), νοστιμότατα με επαρκή ποσότητα σε όλα τα υλικά της. Ενδεχομένως το φύλλο να το προτιμούσα σε μικρότερη ποσότητα.
- ανάμεικτη ποικιλία με 1 σούβλα κεμπάπ, 1 σούβλα κασερλί κεμπάπ, 1 σούβλα κεμπάπ κοτόπουλο, 1 σις χοιρινό και 1 σις κοτόπουλο, πίτες, ψημένες πιπεριές και ντομάτες και κρεμμύδια (13,9 €). Λοιπόν τα κεμπάπ ήταν πολύ νόστιμα, μαλακά, με ωραία αρώματα και μπαχαρικά, πραγματικά μας άρεσαν πάρα πολύ. Τα κομμάτια σις χοιρινού και κοτόπουλου μας φάνηκαν κάπως πιο ουδέτερα σε γεύση, ίσως έλειπαν κάποια μπαχαρικά, σε κάθε περίπτωση όμως ήταν ζουμερά και καλοψημένα.
- 1 λίτρο κόκκινο κρασί χύμα (8,60 €), ελαφρύ και ευκολόπιοτο, μας άρεσε.
Συνολικά, το φαγητό μας ικανοποίησε απόλυτα, οπότε δεδομένου και του είδους του μαγαζιού, η βαθμολογία μου στην κατηγορία γεύση θα είναι η καλύτερη δυνατή. Τα κεμπάπ, που είναι και ο βασικός λόγος επίσκεψης στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ, ήταν πολύ νόστιμα και καθόλου βαριά, παρά τα μπαχαρικά, σημάδι επομένως ότι και το κρέας είναι καλής ποιότητας. Τα υπόλοιπα ορεκτικά, εάν εξαιρέσεις την παστουρμαδόπιτα που ήταν κάπως διαφορετικά εκτελεσμένη από αυτήν που συναντάς συνήθως αλλά πολύ νόστιμη, ήταν απλά πιάτα που συναντάς παντού, καλοεκτελεσμένα ωστόσο και προσεγμένα.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, θεωρώ ότι οι τιμές είναι κάπως πιο ανεβασμένες από αυτό που θα περίμενες, καθώς για τα παραπάνω (αρκετά χορταστικά πιάτα η αλήθεια είναι) συν το κρασί, ο λογαριασμός ήταν στα 40,60 €. Σίγουρα η ποιότητα είναι καλή, οι γεύσεις νόστιμες, οι τιμές ωστόσο θα μπορούσαν να είναι και λίγο χαμηλότερες.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟΣ ήταν γεμάτος, καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, οπότε και μόνο αυτό λέει πολλά από μόνο του. Ήδη μάλιστα έχει δημιουργήσει και τη δική του πιάτσα, ανοίγοντας άλλα μαγαζιά στο ίδιο τετράγωνο. Και για να πω την αλήθεια, με κέρδισε και με έβαλε στη διαδικασία να επισκεφθώ και τους υπόλοιπους χώρους εστίασης, θα τα πούμε ωστόσο αναλυτικότερα σε επόμενη κριτική.

Όπως και να΄ χει πάντως, στον ΚΥΡ ΑΡΙΣΤΟ θα ξαναπάω σίγουρα, για να ξαναδοκιμάσω τα κεμπάπ του...

09 Μάρ 2018

ALEX80