13 Μάρ 2018

Στις Σειρήνες πρωτοπήγα πριν 1+ χρόνο με την αδερφή μου και φιλική παρέα. Μου είχαν αρέσει πολύ. Γενικά η φάση θαλασσινά και ουζάκι με θέα θάλασσα (ακόμα κι αν λέγοντας θάλασσα εννοούμε το λιμάνι της Ραφήνας) με χαλαρώνει και με αναζωογονεί. Κι όταν τα θαλασσινά είναι καλομαγειρεμένα η ευφορία φτάνει σε επίπεδα ενθουσιασμού!

Το σκεφτόμουν από τότε εκείνο το μαγαζί και ήθελα να ξαναπάω, αλλά δεν μου καθόταν. Αποκορύφωμα η Κ. Δευτέρα πριν λίγες εβδομάδες, όταν επιχειρήσαμε με το έτερον ήμιση μετά από αμαξάδα να πάμε να φάμε εθιμοτυπικά θαλασσινά εδέσματα. Δεν έπεφτε καρφίτσα! Καταλήξαμε σε ένα από τα γειτονικά ουζερί και η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη. Έτσι, όταν χθες (Κυριακή μεσημεροαπόγευμα) μετά από αναποδιές στην ψαροταβερνική πιάτσα του Μαραθώνα είπαμε με την αδερφή μου και το φίλο της να επισκεφτούμε τις Σειρήνες, κάτι σκίρτησε μέσα μου! Και η αλήθεια είναι ότι το γεύμα μας ήταν επικό!

Όπως προανέφερα, το αγαπητό αυτό ψαροστέκι βρίσκεται στο λιμάνι της Ραφήνας, ανάμεσα σε άλλες ψαροταβέρνες, ουζερί και ιχθυοπωλεία. Η ταμπέλα με τη σειρήνα δεσπόζει και το αναγνωρίζεις εύκολα. Ο χώρος είναι απλός, κλασικός του είδους που εκπροσωπεί, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ταυτόχρονα αρκετά περιποιημένος. Η εγγύτητα με τη θάλασσα είναι ένα ακόμα συν.

Το σέρβις είναι πολύ καλό. Όλοι είναι ευγενείς, επεξηγηματικοί και σερβίρουν σε πολύ σωστούς χρόνους. Εντάξει, ίσως το 4 που βάζω να είναι και λίγο υπερβολικό, αλλά καθώς δεν υπάρχει 3.5 και το 3 μου φαίνεται λίγο επιλέγω αυτό!

Η"σεμνή" μας παραγγελία για τρία άτομα περιλάμβανε σαλάτα Σειρήνες, τυροκαυτερή, σκουμπρί καπνιστό, πατάτες τηγανητές, μπαρμπουνάκια τηγανητά και γεμιστό καλαμάρι Ηφαίστειο. Πριν αρχίσουν να καταφτάνουν τα φαγιά μας προσφέρθηκε μια γενναιόδωρη ποσότητα ποιοτικού καψαλιστού ψωμιού με λάδι, πάπρικα κλπ. Εξαιρετικό! Ακόμα πιο εξαιρετική ήταν όμως η συνέχεια!

Σαλάτα Σειρήνες: δεν είναι στην κατηγορία "σαλάτες" στο μενού, αλλά σε εκείνη με τις σπεσιαλιτέ τους. Την πήρε το μάτι μας να περιφέρεται και έτσι την εντοπίσαμε και την τιμήσαμε. Πρόκειται για μια τεραστίων διαστάσεων σαλάτα με ποικιλία ολόφρεσκων πρασινάδων και άλλων λαχανικών, γαριδούλες, κομματάκια χταποδιού και ένα υπερμεγέθες κομμάτι καπνιστού σολωμού! Το παραπάνω ποιήμα είναι περιχυμένο με μια πεντανόστιμη και διακριτική γλυκιά σως.

Σκουμπρί καπνιστό: και πάλι γενναιόδωρη μερίδα. Ένα μεγάλο κομμάτι ψαριού, το οποίο έκοψε με μαεστρία ο σερβιτόρος, συνοδευόμενο από ψιλοκομμένο κρεμμύδι και λεμόνι. Ήταν υπέροχο! Ζουμερό, όσο πρέπει καπνιστό, όχι υπερβολικά αλμυρό, εξαιρετικό.

Η τυροκαυτερή πεντανοστιμη, χειροποίητη και όσο καυτερή πρέπει! Οι πατάτες τηγανητές σπιτικές και καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα. Η μαεστρία στο τηγάνι φάνηκε και στα εξαιρετικά μπαρμπουνάκια, τα οποία ήταν νοστιμότατα.

Τελευταίο πιάτο μια εκ των σπεσιαλιτέ του μαγαζιού: το καλαμάρι Ηφαίστειο! Ένα ολόκληρο ζουμερό ψητό καλαμάρι γεμιστό με τυρί, πιπεριά, σκορδάκι, σχετικά καυτερό. Ένας πεντανόστιμος μεζές, ένα πιάτο για το οποίο (μεταξύ άλλων) αξίζει να επιστρέφει κανείς στις Σειρήνες.

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με δύο καραφάκια ούζο Καζανιστό Στουπάκη. Για επιδόρπιο μας κέρασαν ατομικά κομμάτια νόστιμο cheesecake.

Όλα μαζί μας πήγαν (μαζί με το tip) περίπου 25/άτομο (νομίζω το σύνολο ήταν γύρω στα 73). Τι; Πώς; Σηκωθήκατε ήδη και βάλατε μπρος για Ραφήνα; Λογικό! Από τα μαγαζιά που πραγματικά αξίζουν για τις γεύσεις, την ποιότητα, την εξυπηρέτηση, την ευρηματικότητα, το value for money!

13 Μάρ 2018

underwater