13 Μάρ 2018

Επίσκεψη 2 ατόμων Παρασκευή 26/1/2018

Η Tar… αποτελεί αρχαία Ελληνική ιστορία στην περιοχή των (τέρμα) Πατησίων. Για όσους γνωρίζουν βρίσκεται πάνω από το πάρκο Δρακόπουλου δηλαδή επί της Λ. Ηρακλείου, εκεί που αυτή καταλήγει στην κάθοδό της.

Μια δίπατη αρχοντική κατοικία με αυλή, που θεωρώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο φροντισμένη ακόμα και τον χειμώνα. Η φωτιζόμενη (ροζ) επιγραφή με την ονομασία θυμίζει pub δεκαετίας του '80.

Ο εσωτερικός ισόγειος χώρος επίσης αφημένος στο χρόνο και αρκετά μουντός καθώς ελλιπής σε φωτισμό. Το δάπεδο με το παλιό μωσαϊκό διαφόρων χρωμάτων και σχεδίων, η πολύ παλιά ξυλόσομπα μπαίνοντας αριστερά καθώς και ο μέσα χώρος, μαρτυρά πως κάποτε ήταν σίγουρα μια ωραία οικία. Το δε σημείο για τους μη καπνίζοντες… λίαν επιεικώς απαράδεκτο. Το μπαλκονάκι της οικίας, κλεισμένο με τζαμαρία με φοβερές απώλειες θέρμανσης που έτσι κι αλλιώς είναι και αυτή ελλιπής. Μια σόμπα αλογόνου τοποθετήθηκε δίπλα στο τραπέζι που μας υπέδειξε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση, την οποία πήρα στην κυριολεξία αγκαλιά. Όμως ούτε κι αυτή έφτανε.

Ούτε λόγος βέβαια για το άλλο 4άρι τραπέζι δίπλα από το οποίο όταν γέμισε ακούστηκαν τα ίδια ακριβώς παράπονα. Είναι το λιγότερο αστείο να βάζεις κάποιον να καθίσει εκεί. Είναι σα να τον έχεις τιμωρία στην απομόνωση. Και τι ειρωνεία όμως ε; Να τιμωρείς τον μη καπνιστή σε ένα εστιατόριο στο οποίο υποτίθεται ότι θα έπρεπε να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος και ακριβώς δίπλα, ακριβώς όμως, στο όριο εσωτερικού χώρου και μπαλκονιού να υπάρχουν ψηλά τραπέζια και σκαμπό με κόσμο που πίνει τη μπυρίτσα του καπνίζοντας αρειμανίως.

Εύκολα αντιληπτό ότι ζητήσαμε και εμείς να ανέβουμε στον επάνω χώρο μήπως τουλάχιστον βρούμε έναν πιο ωραίο διάκοσμο και ίσως λίγο λιγότερο κρύο. Για λιγότερο καπνό ούτε λόγος. Εντάξει επάνω ομολογώ ότι ο χώρος είναι πολύ πιο ωραίος, οπότε αφού υπήρχε τραπέζι καθίσαμε εκεί. Σε δύο διαφορετικά επίπεδα, το έντονα σκούρο ξύλινο στοιχείο, το τζάκι και η ξύλινη οροφή δίνουν μια ξεχωριστή πιο ρουστίκ ατμόσφαιρα. Παρόλα αυτά ούτε εκεί αισθανθήκαμε ζέστη καθώς το τζάκι από μόνο του δε μπορεί να αποδώσει σε όλο το χώρο, προφανώς ούτε και το μικρό air-condition που πήρε το μάτι μου σε μια γωνία που δεν ξέρω καν αν ήταν σε λειτουργία.

Στην εξυπηρέτηση η κοπέλα που ανέλαβε το τραπέζι μας ήταν ευγενική και πρόθυμη, χαρακτηριστικά τα οποία βλέπετε συχνά να επαναλαμβάνω στις κριτικές μου, όχι γιατί έχω στερέψει από λεξιλόγιο, αλλά γιατί είναι αυτά τα οποία αποζητώ κατά μέσο όρο από αυτή την κατηγορία και σε γενικές γραμμές με καλύπτουν. Ο (εξήντα plus) ιδιοκτήτης έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας ευχαριστήσει όταν πληροφορήθηκε από την κοπέλα για τα παράπονά μας, αλλά δυστυχώς δεν φτάνουν.

Δηλαδή το να με πληροφορείς ότι τα τζάμια είναι διπλά, όταν μ’ έχει κόψει το μαύρο κρύο δεν μου λέει κάτι, ούτε το εάν έχεις καλό εξαερισμό τη στιγμή που ο άλλος είναι σε απόσταση αναπνοής δίπλα μου και φουμάρει το τσιγαράκι του. Και στην τελική αν σέβεστε όλους τους πελάτες σας, τουλάχιστον διαχωρίστε τον χώρο σας σε δυο επίπεδα τη στιγμή που είναι δίπατος και υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Κάτω μη καπνιστές, επάνω καπνιστές ή το ανάποδο.

- Ψωμάκι χ 3€

Τρεις φέτες μαύρο και λευκό ψωμί και δύο μικρά πρέτσελ που συνοδεύτηκαν με ένα συμπαθητικό ντιπάκι αν και αρκετά σκορδάτο. Τα πρέτσελ έκλεψαν τις εντυπώσεις καθότι ζεστά και φρεσκοψημένα οπότε στην πορεία ζητήσαμε άλλα δύο τα οποία δεν χρεώθηκαν.

- Γερμανική πατατοσαλάτα χ 4,50€

Πατάτα βραστή, τριμμένο καρότο, λίγο μπέικον και ραπανάκι με χειροποίητη καπνιστή μαγιονέζα. Πάρα πολύ καλή παρότι δε γνωρίζω πως είναι η αυθεντική Γερμανική, όμως σίγουρα θα πρέπει να ενισχυθεί με λίγο παραπάνω μπέικον.

- Μανιτάρια γεμιστά με τυριά και αρωματικά χ 7€

Ήμασταν ανάμεσα σε αυτά και στα πλευρώτους γκρατιναρισμένα με προσούτο και τυρί. Έπρεπε να επιλέξουμε τα δεύτερα που ακούγονται και πιο πρωτότυπα. Παρόλα αυτά και τα γεμιστά δεν ήταν άσχημα. Καλή μερίδα σε πήλινο, σκεπασμένα με τυρί που είχε λιώσει. Μόνη αστοχία ότι είχαν βγάλει αρκετά υγρά και προσωπικά θα ήθελα περισσότερα μυρωδικά να τα καταλαβαίνω και στη γεύση γιατί το μοναδικό που αντιλήφθηκα είναι ο μαϊντανός από πάνω. Θυμάρι ή ρίγανη θα έδιναν περισσότερη ένταση.

- Γερμανικό λουκάνικο Currywurst με σάλτσα κάρυ και τηγανιτές πατάτες χ 6,50€

Ένα μεγαλούτσικο λουκάνικο, νόστιμο και σωστά ψημένο πάνω σε μια σκούρα σάλτσα που παρότι δεν φαινόταν ετοιματζίδικη, στην γεύση πλησίαζε πολύ σε κέτσαπ. Δεν μου έδωσε όμως την αίσθηση ότι η σάλτσα είχε μέσα κάρυ, πλην αυτού που ήταν πασπαλισμένο πάνω στο λουκάνικο. Το κάρυ γενικά το λατρεύω. Ήταν το μπαχαρικό που προσπάθησε να κάνει τη διαφορά στο πιάτο αυτό. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα ήταν άνω του μετρίου, χωρίς όμως να κερδίζει ιδιαίτερα τις εντυπώσεις. Πάντως ως συνοδευτικό μπύρας είναι συμπαθητικό. Μέχρι εκεί. Οι πατάτες είναι με τη φλούδα τους και μάλλον είναι έτοιμες χωρίς να παίρνω και όρκο.

- Ψαρονέφρι μπύρας χ 9,50€

Πολύ καλό και πληθωρικό κυρίως πιάτο, με τέσσερα μετρίου μεγέθους τρυφερά φιλέτα ψαρονεφρίου μέσα σε μπόλικη ωραία δεμένη σάλτσα φτιαγμένη με Μοναστηριακή μπύρα και κρέμα γάλακτος, που συνοδευόταν από σαλάτα λάχανου, καρότου, πιπεριάς κόκκινης και πράσινης σε κύβους, καλαμποκιού, αγγουριού πάνω σε φύλλο λόλας με μια ωραία βινεγκρέτ καθώς και από ψητή πατάτα μέσα σε αλουμινόχαρτο άψογα ψημένη με τη φλούδα της και από πάνω πολύ καλή sour cream. Θα το επέλεγα ξανά με ευχαρίστηση.

- Κοτόπουλο Μετσοβόνε χ 10,50€

Κοτόπουλο σχάρας, γκραντιναρισμένο με καπνιστό τυρί Μετσόβου σε σάλτσα κρασιού και ντοματίνια. Άλλο ένα νόστιμο, ζουμερό και πληθωρικό κυρίως πιάτο με ακριβώς τα ίδια όμως συνοδευτικά που είχε και το ψαρονέφρι. Λίγη φαντασία επιπλέον χρειάζεται. Παρόλα αυτά επειδή όπως προείπα μας άρεσαν και τα συνοδευτικά, είναι από τα πιάτα που δεν αφήσαμε κάτι στην άκρη.

Ήπιαμε μια μπύρα 500ml ΗΒ Dunkel x 5,50€ η οποία παρεμπιπτόντως μας άρεσε πάρα πολύ και μας κέρασαν δύο ποτηράκια με μους (νομίζω βατόμουρο;) και τριμμένο μπισκότο, συμπαθητικό και ευπρόσδεκτο κλείσιμο. Ο λογαριασμός ήρθε στα 46,50€ αλλά με την έκπτωση της κάρτας του Αθηνοράματος που μας εξασφάλισε 20% έκπτωση κατέβηκε στα 37,20€ ήτοι 18,60€/άτομο. Τιμή που θεωρώ τίμια για όλα αυτά που δοκιμάσαμε.

Συμπερασματικά η Tar αποτελεί μια κλασική μπυραρία της περιοχής που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επειγόντως μια νότα ανανέωσης-βελτίωσης σε όλα τα επίπεδα με πρώτο και καλύτερο αυτό του χώρου ο οποίος πληροί τις προϋποθέσεις ώστε να αναδειχθεί πολύ περισσότερο αρκεί να υπάρχει διάθεση. Δεν γνωρίζω αν ο ιδιοκτήτης έχει παιδιά που απασχολούνται στον συγκεκριμένο χώρο, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει οπωσδήποτε να αναμιχθεί νέο αίμα στα ηνία της επιχείρησης ώστε να φέρει νέες ιδέες, σκέψεις, τακτικές και κατ’ επέκταση τον αέρα της ανανέωσης που χρειάζεται.

Παρόλα αυτά οι γεύσεις σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι μας απογοήτευσαν, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν κι αυτές περιθώρια βελτίωσης. Ίσως επιστρέψω κάποια στιγμή όταν ανοίξει ο καιρός -απ' ότι θυμάμαι από την κριτική του έμπιστου και καλού φίλου Ιωγιάννη αξίζει σίγουρα να πάει κανείς καλοκαιρινή περίοδο- κι ελπίζω να δω μια φροντισμένη ρομαντική αυλή, όπως θα άρμοζε άλλωστε σε ένα τόσο ιδιαίτερο οίκημα. Μέχρι τότε θα ήθελα να διαβάσω ότι έχουν γίνει κι άλλες βελτιώσεις.

13 Μάρ 2018

PONTIKI