15 Μάρ 2018

Την ΑΓΟΡΑ είχα να την επισκεφθώ πάρα πολλά χρόνια, από τα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας που είχα πρωτοέρθει στην Αθήνα. Σύχναζα τότε στην περιοχή (Αμπελόκηποι), οπότε συχνά την είχα στα υπόψη μου για έξοδο. Έκτοτε, δεν με έφερε ποτέ ο δρόμος σε αυτήν, μεσολάβησαν απλώς 2-3 επισκέψεις στο έτερο κατάστημα ΑΓΟΡΑ SELECT, πίσω από το Hilton, αλλά και αυτές τουλάχιστον 4-5 χρόνια πριν.

Οπότε ένα Σάββατο θα βρισκόμασταν στην περιοχή και ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου να πάμε μετά, το μάτι μου έπεσε στην ΑΓΟΡΑ, οι πρόσφατες κριτικές στο site ήταν αρκετά ενθαρρυντικές, οπότε γιατί όχι. Έγινε λοιπόν ηλεκτρονική κράτηση για Σάββατο 7.30 (εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος, ωστόσο κατά τις 10.30 που φύγαμε δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα).

Η ΑΓΟΡΑ Restaurant Bar, λοιπόν, βρίσκεται έξω σχεδόν από το μετρό των Αμπελοκήπων, οπότε προτιμήστε το. Από τον τίτλο, αντιλαμβάνεται κανείς ότι λειτουργεί και ως café και bar, πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι την επιλέγουν για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος καπνιστών, με περιμετρικές τζαμαρίες και πολλές γλάστρες με πρασινάδες είναι όμορφος και περιποιημένος, εμείς ωστόσο προτιμήσαμε τον εσωτερικό.

Ο μέσα χώρος λοιπόν πολύ όμορφος, με το ξύλο να κυριαρχεί, ωραία διακόσμηση με πολλά κάδρα (κυρίως παλαιών διαφημίσεων), ενώ και η εικόνα του όμορφου bar συμπληρώνει ιδανικά το όλο σκηνικό. Μείον, ωστόσο, μία ντομάτα, γιατί ενώ θεωρητικά ο εσωτερικός χώρος είναι μη καπνιστών, κάτι τέτοιο στην ουσία δεν ισχύει, καθώς στο bar, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα στα τραπέζια φαγητού, το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικά.
Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, αλλά και χωρίς να ενθουσιάζει.

Τέλος πάντων, κάποιο παράπονο δεν είχα, στο τέλος μάλιστα, μαζί με το λογαριασμό, μας έφεραν 2 δροσερά ποτήρια με γρανίτα φράουλα (κανονικά μέγεθος όχι σφηνάκια), πολύ ωραία σερβιρισμένα με μία φέτα ανανά το καθένα πάνω του.

Πάμε τώρα στο μενού. Πλούσιο, με πάρα πολλές επιλογές, ικανές να καλύψουν κάθε γούστο και προτίμηση. Επίσης προσφέρονται και αρκετά πιάτα ημέρας. Ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους, με αναλυτική περιγραφή για κάθε πιάτο. Ηλεκτρονικά επίσης μπορείτε να δείτε και τα πιάτα ημέρας.

Εμείς 2 άτομα, λοιπόν, παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με 2 ψωμάκια και 2 κριτσίνια, πολύ νόστιμα, και 1 ντιπ ελιάς (αν θυμάμαι καλά). Η χρέωση στα 1.80 € ανά άτομο.
- πράσινη σαλάτα με φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, σπανάκι, αβοκάντο, μπέικον, blue cheese, καρύδια και βινεγκρέτ μελιού (10,50 €). Πολύ ωραία σαλάτα, με το blue cheese να ξεχωρίζει γευστικά, αλλά και τα υπόλοιπα υλικά να ταιριάζουν μεταξύ τους. μοναδική μικρή ένσταση το κοτόπουλο, που ήταν κάπως άνοστο. Τη σαλάτα πάντως την ευχαριστηθήκαμε.
- ποικιλία φρέσκων μανιταριών, με θυμάρι, σκόρδο και ελαιόλαδο (7,80 €). Αρωματικό και πολύ γευστικό πιάτο, μας άρεσε πάρα πολύ. Η δε ποσότητα επαρκέστατη. Προτείνεται!
- από τα πιάτα ημέρας, εγώ επέλεξα 1 κοτόπουλο ταντούρι, με μπόλικες τηγανητές πατάτες και γιαούρτι αρωματισμένο με διάφορα μυρωδικά (10,80 €). Τρυφερό και καλοψημένο το κοτόπουλο, μου άρεσε. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις στο βαθμό που το έκανε το άλλο κυρίως που επέλεξε η γυναίκα μου, ήταν ωστόσο γευστικό. Και να μην ξεχάσω, και τα συνοδευτικά δεν έκρυβαν δυσάρεστες εκπλήξεις.
- η σύζυγος πήρε μοσχαρίσια μπιφτέκια black angus, ψητά στη σχάρα, με σάλτσα γιαουρτιού, καπνιστή μαγιονέζα και πατάτες ψητές (10,90 €). Προσωπικά ενθουσιάστηκα, πολύ ζουμερό το μπιφτέκι και νοστιμότατο, ταίριαζε δε απόλυτα με την πολύ πετυχημένη μαγιονέζα (κυρίως), αλλά και με το γιαούρτι. Οι δύο ολόκληρες ψητές πατάτες ήθελαν κάποια ενίσχυση, ενδεχομένως από κάποια μπαχαρικά, καθώς κυριαρχούσε το λιωμένο βούτυρο. Καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα πάντως. Η γυναίκα μου ευτυχώς αντιλήφθηκε πόσο μου άρεσαν τα μπιφτέκια, οπότε δέχθηκε να μοιραστούμε από κοινού τα 2 κυρίως πιάτα.

- από ποτά, εγώ ήπια 2 μπύρες draft 500 ml. stella artois (5 € έκαστη). Θετική εντύπωση μου έκαναν και οι αρκετές επιλογές από κρασί σε ποτήρι και σε λογικές τιμές. Η σύζυγος ήπιε ένα αγιωργίτικο (4 €) που της άρεσε. Αρκετές επιλογές επίσης και σε μπουκάλι, δυστυχώς, δεν πρόσεξα τιμές, ενώ σερβίρονται και κάποια κοκτέιλ.
Συνολική αποτίμηση για τις γεύσεις, άριστη. Όλα τα πιάτα νόστιμα, άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο, οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μην αξιολογηθεί στον τομέα αυτό με «4».

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 57,60 €. Αν αφαιρέσεις τα ποτά, το κόστος για το φαγητό είναι στα 43,60 €, σχετικά καλά δηλαδή δεδομένου ότι και οι μερίδες είναι πλούσιες και αρκετά χορταστικές. Για να πω τη αλήθεια στα κυρίως ειδικά, οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά λογικές, ίσως στα ορεκτικά και ιδίως στις σαλάτες να ήταν ένα κλικ πιο τσιμπημένες.

15 Μάρ 2018

ALEX80