05 Απρ 2018

Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει κριτική για το Birra Birra, πραγματικά θα το είχα χαντακώσει όμως. Στον παλιό χώρο του, το μόνο που θυμόσουν ευχάριστα ήταν το μπαλκονάκι με θέα θάλασσα στην Πειραϊκή. Γινόταν ανάρπαστο. Το φαγητό όμως, ήταν τόσο κακό και προκάτ που με είχε αποτρέψει να κάνω και δεύτερη επίσκεψη.

Πέρσι, ημέρα Παρασκευή μετά από αγώνα Euroleague, έπεσε πρόταση για επίσκεψη στον νέο χώρο. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα! Βρίσκεται στη μαρίνα Ζέας με θέα στα κότερα. Η πρόσβαση εύκολη, το παρκάρισμα δράμα, ειδικά αν πάτε Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Δεν είναι τυχαίο που είχα κλείσει στους δικούς μου τραπέζι, ξόδεψαν 20 λεπτά σε όποιο πιθανό μέρος υπήρχε για να αφήσουν το αυτοκίνητο, και τελικά πήγαν στην Καλλιθέα για να φάνε στον Πατούχα (πάλι).

Η επιτυχία του Birra Birra είναι πλέον μεγάλη. Καταφέρνει και τα συνδυάζει όλα, κυρίως όμως αυτό που με κερδίζει είναι η ποιότητα του φαγητού. Για μπυραρία είναι σούπερ. Πρόκειται για σοβαρή επιχείρηση, ζωντανή. Τόσο ζωντανή που κάποιες φορές το παρακάνει με την ένταση της μουσικής (ξένης). Θεωρώ πως θα μπορούσαν να μειώσουν λίγο την ένταση μιας και μου δημιουργείται νευρικότητα. Συνορεύει με το Sky Bar και οι τουαλέτες είναι κοινές.

Κυριαρχεί το ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός, υπάρχουν καναπέδες αλλά και πιο ψηλά σταντ, ενώ υπάρχει και μπάρα. Προτιμήστε τα τραπέζια με θέα κότερο (σιγά μην βρείτε! ), αν και όπου και να καθίσετε, μια χαρά θα περάσετε. Κυριαρχούν οι ηλικίες 20-35, οπότε μια σχετική βαβούρα θα τη νιώσετε.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, χρησιμοποιούν κανονικά μηχανήματα pos, δεν θα χρειαστεί να περιμένετε αρκετά για να εξυπηρετηθείτε. Για τον όγκο πελατών που δημιουργείται, μια χαρά τα πάνε. Στο τέλος φέρνουν και γλυκο κερασματάκι, άλλες φορές επιτυχημένο... άλλες....

Το πιο δυνατό τους σημείο είναι στο φαγητό. Το προτείνω πλέον σε φίλους όταν με ρωτούν που να βγουν στον Πειραιά, χωρίς να έχουν βέβαια ξεκάθαρο προσανατολισμό ως προς το είδος κουζίνας που θέλουν να δοκιμάσουν.

Σε διάστημα 14 μηνών, έχω κάνει 5-6 επισκέψεις αλλά κάθε φορά καθυστερώ να γράψω την κριτική μου. Φοβάμαι μην τυχόν χάσω μετά το ενδιαφέρον μου ώστε να τους ξαναεπισκεφθώ. Ο κατάλογος στις μπύρες έχει αρκετές επιλογές, νομίζω 8 σε βαρέλι, από όλα τα είδη. Γύρω στα 5.5 ευρώ θα πληρώσετε για 500 μλ Beck's ή Franziskaner.

Στο φαγητό θα βρείτε ποικιλίες κρεατικών (22 ευρώ η μεσαία,34 η μεγάλη), Γερμανικών λουκάνικων (13 η μεσαία,20 η μεγάλη), κότσι χοιρινό (22 ευρώ,2 κιλών αναφέρουν), οσομπούκο μοσχαρίσιο (12 ευρώ), πένες, σνίτσελ, φιλέτο κοτόπουλο, burgers. Υπάρχουν 6 σαλάτες στα 8.5 ευρώ όλες, χορταστικότατες. Θα αναφερθώ σε πιάτα που έχω δοκιμάσει όμως.

- Πατάτες με τυρί τσένταρ και προσούτο, στα 5 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα από φρέσκες και νόστιμες πατάτες, "γεμάτη" κρέμα τυριού τσένταρ και προσούτο ελαφρώς ψημένο. Σε πολλά πιάτα υπάρχουν συνοδευτικά πατάτες τηγανιτές, ζητήστε αν είναι δυνατόν να σας προσφερθούν με αυτόν τον συνδυασμό. Δυνατό ορεκτικό.

- Πουγκί με Philadelphia, στα 6 ευρώ. Έρχεται ένα αχνιστό πήλινο σκεύος, κατευθείαν από τον φούρνο. Περιέχει χειροποίητο φύλλο σφολιάτας, γεμιστό με κρέμας Philadelphia, γραβιέρα και μυρωδικά. Αφήστε το λίγο να κρυώσει γιατί δεν γλιτώνετε το έγκαυμα. Αν και όχι τόσο μεγάλο στο μάτι, είναι χορταστικό και λιγάκι βαρύ. Λίγο αλμυρό για τα γούστα μου, ειδικά αν αναλογιστώ πως το βασικό υλικό είναι τυρί κρέμα. Προτείνεται πάντως.

- Ceasar's salad, στα 8.5 ευρώ. Συνδυασμός iceberg, ψητού μπέικον, κόκκινης λόλας, παρμεζάνας και κοτόπουλου στο grill. Δροσερή, με τη σως να απλώνεται και συνδέει όλα τα υλικά μαζί. Η μόνη εμφανής παρατήρηση μου, που ας πούμε με "δυσαρέστησε", ήταν τα χοντρά κομμάτια κοτόπουλου. Θα προτιμούσα να ήταν σε λεπτές λωρίδες.

- Σνίτσελ του κυνηγού στα 8.5 ευρώ. Χοιρινό πανέ, λουσμένο με σάλτσα τυριών και μανιτάρια πορτομπέλο, συν πούδρα παρμεζάνας. Χορταστικό, ελαφρώς βαρύ λόγω υλικών (κρέμας). Συνδυάζεται με πατάτες τηγανιτές, οπότε μιλάμε και εδώ για ένα χορταστικότατο πιάτο. Η εμφάνιση δεν είναι κάτι σπουδαίο, η γεύση όμως είναι άνω του μέσου όρου. Σε ποσότητα δεν είναι σαν του Arch Beer House (πρέπει ν'αξιωθώ θα γράψω και γι'αυτό) αλλά σίγουρα είναι μεγάλο!

- Ποικιλία κρεατικών (σε ταψάκι). Χοιρινά μπριζολάκια, χειροποίητα μοσχαρίσια μπιφτέκια, λουκάνικα στο grill και ρολό κοτόπουλου. Συνοδεύονται με sauces και πατάτες. Καλοψημένα και ζουμερά, χωρίς να είναι βαριά. Ακόμη και το λουκάνικο είναι καλής ποιότητας, αξίζει μια μικρή δοκιμή. Το ρολό κοτόπουλου με ξενίζει για να πω την αλήθεια. Ίσως γιατί φαίνεται αρκετά λιπαρό το εξωτερικό του περίβλημα. Όχι και το καλύτερο μου!

- Μοσχαρίσια (από μπούτι) ταλιάτα, στα 12 ευρώ. Ένα πιάτο... έργο τέχνης! Σούπερ value for money, χορταστικό και καλοψημένο. Βασικά, σε ρωτούν τον τρόπο που το επιθυμείς. Εκτός του ότι δεν τσιγκουνεύονται την ποσότητα κρέατος, προσφέρουν νόστιμες μελόξινες πατατούλες φούρνου και σαλάτα (σπανάκι-τοματίνι-πούδρα παρμεζάνας). Ακόμη το θυμάμαι και το λιγουρεύομαι!

Σίγουρα έχω δοκιμάσει άλλα 2-3 πιάτα και θα χρειαστεί και άλλη επίσκεψη για να θυμηθώ τα παλιά και να μάθω τα νέα. Είναι μια πολύ καλή επιλογή για όσους μένουν κοντά και αρέσκονται στο συγκεκριμένο στυλ εξόδου. Έχουμε φάει και την πόρτα μας, όμως πραγματικά χαίρομαι, μιας και πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση. Η κουζίνα λειτουργεί τουλάχιστον ως τη μία τη νύχτα (ίσως και 2). Υπάρχουν και ωραίες παρουσίες (όχι τόσο πιτσιρίκια όπως στο Arch που πάνε απλώς να πιάσουν ολόκληρο πάγκο για να μοιραστούν έναν σωλήνα μπύρας).

Στα 4 άτομα, μια ποικιλία κρεατικών (μεσαία), μια σαλάτα και ένα ορεκτικό είναι άκρως χορταστικά.

Προτείνεται; ΝΑΙ...

Εύχομαι μετά τη δημοσίευση της κριτικής μου, να μην χάσω το ενδιαφέρον μου για το Birra Birra. Οι επόμενες κριτικές πρέπει να γίνουν για μπυραρίες προς Περιστέρι μεριά. Το κακό είναι πως παραγγέλνουμε 2-3 πιάτα κάθε φορά (σύνήθως ποικιλίες) και πλακωνόμαστε στις μπύρες. Άντε μετά να γράψεις κριτική.... Μόνο οι σάλτσες θα μείνουν!

05 Απρ 2018

VAGELIS