13 Απρ 2018

Shisan sushi bar. Kι άλλο bar ; Ναι, και μπορεί να ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά αυτή τη φορά δεν το επεδίωξα, προέκυψε να βγει πρόωρο το παιδί, μιας και η καταχώρηση άλλων εστιατορίων που προηγούνται κάπου καθυστερεί, οπότε νάτο το γιαπωνεζάκι νωρίτερα.

Βάλε μου τεστ λέξεων - ξέρω άπειρες. Βάλε μου ορθογραφία, συνώνυμα, αντώνυμα, ομώνυμα, παρώνυμα - δεν έχεις καμία τύχη. Μη μου βάλεις όμως σε τεστ "τατάκι, σασίμι, νιγκίρι, μάκι, Τάκι, Σάκι, σάκε, ενταμάμε", με έκαψες. Δεν ξέρω τί σημαίνουν, αγνοώ πώς δείχνουν, αδύνατον να τα ξεχωρίσω, δεν ήθελα να τα πλησιάσω ούτε ως γεύσεις ούτε ως τίποτα.

Και ξαφνικά ένα πρωί άρχισα να το βλέπω ως πιθανότητα. Γιατί όχι δηλαδή ; Δεν πρέπει ο άνθρωπος να τα δοκιμάζει όλα σε αυτή τη ζωή ; Εντάξει, όχι όλα, τουλάχιστον κάποια όμως, να τεστάρει τα όριά του, να βγει λίγο από τα πλαίσια.
Δεν περίμενα και ότι θα κατάφερνα την παρέα μου τόσο εύκολα να το δουν σαν παιχνίδι. Τους υποσχέθηκα βέβαια να κινηθούμε σε light εξελληνισμένες επιλογές. Και κάπως έτσι, να 'μαστε στο πρώτο μας sushoταξίδι εντελώς αναίμακτα και πολύ διασκεδαστικά!

Το Shisan σημαίνει 13 στην ιαπωνική και άνοιξε πρώτα στο Χολαργό και μετά στο κέντρο της Αθήνας ( προσεχώς Αργυρούπολη ) από 2 φίλους γεννημένους την 13η όπως και εγώ ( σατανική σύμπτωση! ) που μάλλον ήθελαν να προσελκύσουν και τους πλέον διστακτικούς ( σαν κι εμάς υποθέτω ) στο να αποκτήσουν την πρώτη τους επαφή με το sushi χωρίς τραύματα, με ελκυστικά σε γεύση και τιμές σουσορολάκια, των προσφορών που έχουν καθημερινά συμπεριλαμβανομένων.
Έτσι επείσθημεν κι εμείς, να συναντηθούμε με ένα καλό μας φίλο που εργάζεται πλησίον της Λ. Μεσογείων και να τσιμπήσουμε κάτι εκεί, στις 21/3 το μεσημέρι.
Όπως αντιλαμβάνεστε η άποψή μου για το συγκεκριμένο σπορ θα είναι ολωσδιόλου υποκειμενική ή και εντελώς ερασιτεχνική, καθότι ήταν η πρώτη κανονική φορά που έπιασα τη ρακέτα εεε συγνώμη τα chopsticks, ναι, υπήρξε πρόοδος, δε λέω... έπιασα δύο ρολάκια αυτή τη φορά χωρίς να τα διαλύσω!!

Το μενού υπάρχει παντού around the web για όποιον ενδιαφέρεται να το μελετήσει, ωστόσο για τις προσφορές που τρέχουν καθημερινά, δείτε σε fb και insta ( combos, happy hour, μπουφέ κτλ ). Νομίζω κιόλας ότι με τα promo που έχει καθιερώσει το Shisan, χτυπάει στα ίσια άλλη πολύ γνωστή αλυσίδα οικονομικού sushi που έχει πλέον ανοίξει σε κάθε γειτονιά.

Αναφορικά με το χώρο, είναι απλός και υποφωτισμένος, αυτό που λέμε zen, χωρίς περίτεχνα πράγματα. Απλοικές καθαρές γραμμές, μονοχρωμίες, ιαπωνική αισθητική στα σερβίτσια, smoke free ατμόσφαιρα, αραιή διάταξη τραπεζιών.
Βέβαια δεν έχω επισκεφθεί άλλα του είδους για να συγκρίνω, αλλά ήταν ευχάριστα χαλαρωτικός και πολύ καθαρός, ακόμα και από μυρωδιές ( ανοιχτή κουζίνα + fried rolls, δεν είχαν δυσάρεστες οσμές στα ρούχα μας ευτυχώς ).

Η ασιατικής καταγωγής κοπέλα στο σέρβις, αποδείχτηκε πολύ εξυπηρετική, αν και συγκρατημένα γελαστή, ωστόσο αρκούντως ευέλικτη στο να μας βοηθήσει - ξεμπλοκάρει στην παραγγελία μας. Κάναμε μερικές τροποποιήσεις και μας υπέδειξε τον πλέον οικονομικό συνδυασμό των πιάτων που θέλαμε. Οι προτάσεις της δεν έβλαψαν καθόλου το πορτοφόλι μας, κάτι που το εκτιμήσαμε δεόντως.
Επίσης το εμφιαλωμένο νερό που προσγείωσε στο τραπέζι μας, με χαρακτηριστική άνεση πήρε την άγουσα, μετά από υπόδειξή μου ότι το νερό στην επαρχία του Χολαργού απ'όσο γνωρίζω πίνεται κανονικά!

Στο Shisan λοιπόν κάθε Τετάρτη θα εκμεταλλευτείς την προσφορά των 19 ευρώ / 2 άτομα, όπου επιλέγεις όποια 4 πιάτα θες από το μενού τους, συν 2 ποτά επιλογής σου. Η ευελιξία εδώ ήταν ότι παραγγείλαμε δύο τέτοια μενού 3 άνθρωποι, που αποδείχτηκαν αρκούντως χορταστικά αλλά και πολύ οικονομικά ( μας βγήκε 13 e/ το άτομο, με απόδειξη ). Αποφύγαμε τα ωμά ψάρια / θαλασσινά για ευνόητους λόγους, καθώς πιστεύω ότι πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστείς ψυχολογικά για την επόμενη φορά.

Έτσι εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:
- Crab salad με ανάμεικτες πρασινάδες, νομίζω είχε και λίγο τριμμένο καρότο. Άφθονη ποσότητα σουρίμι ( η απομίμηση του καβουριού ) και μια νόστιμη πολύ δροσερή shisan μαγιονεζοσώς έκαναν αυτή την ταπεινή σαλατούλα μια πολύ ευχάριστη και ανάλαφρη εισαγωγή που ταίριαξε ωραία και με τα Chicken dumplings που το έσκασαν από την Κίνα. Ήρθαν 4 - 5 πουγκάκια με ξεψαχνισμένο κοτόπουλο και μιξ λαχανικών, τραγανοτηγανισμένα και γευστικά, που απογειώνονταν βουτώντας τα στη σως που τα συνόδευε, νομίζω ήταν sweet chili και την μονοπώλησα κυριολεκτικά. Μας άρεσαν πολύ.

- Από τα τηγανιτά σούσι επιλέξαμε το Fried roll coral με γαρίδα, 6 τμχ. Από τις καλύτερες γεύσεις!
Το φύκι εξωτερικά παναρισμένο και ζεστό ζεστό, στο κέντρο το ρύζι και η γαριδούλα και επάνω 2 διαφορετικές σως, πραγματικά ήθελα να φάω πολύ περισσότερα από το συγκεκριμένο είδος.

- Όλα τα υπόλοιπα ανήκουν στην κατηγορία inside out Shisan rolls και είναι 8 τμχ από το κάθε είδος. California roll με σουρίμι καβουριού, αυγά χελιδονόψαρου και αβοκάντο συμπαθητικό. Hawaiian roll με αβοκάντο, καρότο, αγγούρι ψιλοαδιάφορο.
Volcano roll με τηγανιτή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και καυτερή σως δυνατό. Hangover roll με τηγανητή γαρίδα, αυγά χελιδονόψαρου και μαγιονέζα καλούτσικο. Banana roll με φύλλο σόγιας εξωτερικά, τηγανιτή γαρίδα, αβοκάντο, τυρί Φιλαδέλφεια, αυγά χελιδονόψαρου και τεριγιάκι σως εθιστικό.

Προσωπικά ξεχώρισα το Volcano, το Banana και φυσικά το Fried coral, χωρίς να είναι άσχημα και τα υπόλοιπα, απλά αυτά είχαν κάτι το ξεχωριστό σε ένταση. Από τις σόγια σως στο τραπέζι, χρησιμοποίησα αυτή με το λιγότερο αλάτι, ενώ μια παρατήρηση είναι ότι ήθελα το ρύζι λίγο πιο ζουμερό ( όπως ήταν ας πούμε στον mr Dim ).
Στα ποτά που είχαμε επιλογή 2 συν 2, εμείς κοιτάζαμε προς το sake και ο φίλος μας προς τις μπύρες. Έτσι αντί για 2 ποτήρια sake η κοπέλα αντιπρότεινε και μας έφερε ένα μπουκαλάκι των 200 ml (τιμή καταλόγου 8 e, οπότε μια χαρά ). Και δύο μπύρες Saporo ( ελαφριά ως γεύση, κανονική τιμή καταλόγου 5 e η μία. Υπάρχει και η Asahi που είναι λίγο πιο έντονη ).

Οι γενικές μας εντυπώσεις ; Θετική η εμπειρία της πρώτης φοράς, αν και φαντάζομαι δεν είναι το καλύτερο της πόλης, πιστεύω πως οι καλές τιμές του ανταποκρίνονται σε καλής ποιότητας πρώτη ύλη και γεύση. Προσωπικά εγώ, έδιωξα έναν αβάσιμο φόβο που είχα γι' αυτή την κουζίνα και μάλλον την επόμενη φορά θα πάω ένα βήμα παραπέρα. Χωρίς να είμαι ειδήμων, νομίζω ότι το προτείνω για το ανταγωνιστικό του vfm, και με βλέπω να ξαναπηγαίνω.
Η ερώτηση είναι, αν χορτάσαμε. Περιέργως πώς, χορτάσαμε. Δεν φάνηκε εκείνη τη στιγμή αλλά εγώ για κάτι αλμυρό ξαναπείνασα την επόμενη μέρα.

Γιατί το γλυκό είναι άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο. Σε παρακείμενο γαλακτοπωλείο που άνοιξε πριν λίγους μήνες, η μυρωδιά του βούτυρου σε σέρνει από τη μύτη και ήταν τελικά αδύνατο να αντισταθούμε.
Γιατί στο γιαπωνέζικο μπορεί να ήμασταν κύριοι, αλλά μετά κατεβάσαμε τις βιτρίνες με τα σιροπιαστά και τα παγωτά και τις κρέμες.

13 Απρ 2018

Ucook