13 Απρ 2018

Χρωστάω στο ‘’Γελαστό Κρεμμύδι’’. Χρωστάω από το διάστημα που ήταν στο Π. Φάληρο. Τότε που είχα γευτεί τους ωραίους μεζέδες του, αλλά δεν έγραψα κριτική γιατί το όλο περιβάλλον του χώρου απόπνεε έναν αρνητισμό που όπως είναι λογικό θα αποτυπωνόταν στην κριτική μου. Ώρα να πληρώσω τα χρωστούμενα στη νέα θέση, σε μια παρθένα για το είδος της κουζίνας του περιοχή, τα Βριλήσσια.
Η πλατεία των Βριλησσίων και γενικά όλη η περιοχή βρίθει από σουβλατζίδικα και ταβέρνες, οπότε ένας χώρος με μαμαδίστικη ελληνική κουζίνα ολίγον τι πειραγμένη, είναι ότι χρειάζεται.

Στο κάτω μέρος λοιπόν της πλατείας και με αρκετή δυσκολία στο παρκάρισμα βρίσκεται ο φρέσκος χώρος του ‘’Κρεμμυδιού’’. Σαν χώρος δεν εκπλήσσει με το στήσιμο. Θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Άξιο λόγου είναι η καθαριότητα του χώρου, η απόσταση μεταξύ των τραπεζιών, τα όμορφα φωτιστικά, σχοινένια, inox και μη, οι πινελιές από ζαρζαβατικά και μυρωδικά σε διάφορα σημεία, η υπερυψωμένη στο βάθος του χώρου κουζίνα με τα διακοσμητικά κρεμασμένα στον τοίχο μαχαιροπήρουνα και ο μπροστά χώρος τζαμαρία και οροφή που έχουν τη δυνατότητα να ανοίγουν όταν ζεστάνει ο καιρός.

Η εξυπηρέτηση άψογη σε όλα της. Τα φαγητά ήρθαν με σωστή σειρά και με χαμόγελο, ενημερωθήκαμε αναλυτικά για τις παρασκευές και τα υλικά του κάθε πιάτου που παραγγείλαμε, πέρασε εκτός της σερβιτόρας και ο chef να μας ρωτήσει πως ήταν το φαγητό, άκουσε τις παρατηρήσεις μας και όλα ωραία.

Ξεκινήσαμε με ζεστά πιτάκια αντί ψωμιού περασμένα από πάπρικα, λάδι και ρίγανη. Εκπληκτικά. Θα προτιμούσα να συνοδεύονται και από κάποια sauce ή μαλακό τυρί αλλά και έτσι ήταν ότι πρέπει για να συνοδέψουν το φαγητό.

Σαλάτα αμβροσία και νέκταρ. Πλούσια ποσότητα πρασινάδας στη βάση, κομμάτια μήλου, ρόδι, flakes αμύγδαλου, ρόκα και dressing με άρωμα μέλι πορτοκάλι. Δροσιστική και χορταστική. Όλες οι γεύσεις ακούγονται ομοιόμορφα. Αν θα άλλαζα κάτι, θα ήταν να κόψω πιο μικρές τις φέτες από το μήλο.

Πλεύρώτους τεράστια στη σχάρα, άριστα ψημένα λες και έτρωγες κρέας, με μπόλικο μαϊντανό και ρίγανη, λίγο μαρούλι καρότο, λάδι και ελαφριά sauce. Εδώ θα ήθελα λιγότερο λάδι αλλά παρ’ όλα αυτά ήταν φοβερό πιάτο.

Χαλούμι στη σχάρα. Ψήνεται μαζί με ντομάτα και σερβίρεται σε πλούσια μερίδα, αρωματίζεται με βαλσάμικο γεύσης σύκου και αφού προστεθεί μαϊντανός, λίγο λάδι και ρίγανη, στρογγυλοκάθεται στο τραπέζι σου. Μαεστρικό και αυτό το ψήσιμο.

Από τις προτάσεις του chef δοκιμάσαμε τα καπνιστά χοιρινά φιλετάκια με λάδι και τριμμένο πιπέρι. 3 μεγάλες λεπτές φέτες χοιρινού ψημένες και καπνισμένες από τον ίδιο τον chef για 10-12 ώρες, συνέθεσαν ένα απλό αλλά πολύ γευστικό πιάτο ειδικά για αυτούς που προτιμούν το καπνιστό κρέας.

Άφησα τελευταίο το best seller του μαγαζιού, τα σμυρνέικα σουτζουκάκια. Εδώ ο chef δείχνει τις επιρροές του από την πολίτισσα γιαγιά του. Γιαγιαδίστικο λοιπόν πιάτο, γεύση χαμένων πατρίδων, ανάλαφρο, πλούσια σάλτσα ντομάτας, κύμινο και σκόρδο όσο χρειάζεται στα σουτζουκάκια, συνοδευόταν από χεράτες χρυσαφένιες τηγανητές πατάτες με τριμμένο τυρί από πάνω.

Συνοδέψαμε με πολύ ωραία παγωμένη ρακή.

Στο τέλος μαζί με τα σχόλια και τις ευχές για την νέα αρχή, στον chef και συνιδιοκτήτη Θάνο, ήρθε στο τραπέζι κέρασμα αφράτη mousse σοκολάτας με καϊμάκι παγωτό και παγωτό φιστίκι για τον μικρό υιό.

Δώσαμε γύρω στα 15 ευρώ pp μαζί με τα ποτά, τρώγοντας πολύ καλή ελληνική κουζίνα.
Στο ‘’γελαστό κρεμμύδι’’ ξεκινώντας από το λογοπαίγνιο του ονόματος, δεν κλάψαμε, αντιθέτως γελάσαμε, περάσαμε χαλαρά, γευστικά και όμορφα τις ώρες που αφιερώσαμε να καθίσουμε στο χώρο του.

Η νέα προσπάθεια σε όλους τους τομείς, θεωρώ ότι θα στεφτεί με επιτυχία, βλέποντας το team του μαγαζιού να εργάζεται με χαμόγελο και υψηλά standards και να προσφέρει ωραίες μαμαδίστικες γεύσεις.

2018-04-14 02:35:41

Ενα ΤΕΡΆΣΤΙΟ Ευχαριστώ απο καρδιάς. Ήδη οι παρατηρήσεις εισακούστηκαν και διορθώθηκαν πχ στο ελαιόλαδο με τα μανιτάρια. Ευχαριστούμε πολυ για τις όμορφες ευχές σας και για την τελευταία φράση είμαστε δίπλα σου. Ειλικρινά αυτο με συγκίνησε ιδιαιτέρως. Η μαγειρική είναι συναισθήματα είναι ένωση ανθρώπων σε οποιοδήποτε γεγονός ή στιγμή της ζωής μας. Είναι απόλαυση είναι ελευθερία μα πανω απο ΌΛΑ είναι Μαμα και Ελληνική οικογένεια. Είναι στιγμές με αξίες στο χρονο που λέγεται Ζωή. Το Γελαστό Κρεμμύδι είναι το σπίτι μας και έτσι θελουμε να νιώθουν όλες και ολοι. Σαν μια μεγάλη παρέα στο σαλόνι του σπιτιου τους. Σημερα με κάνατε διαβάζοντας την κριτική σας να πλημμυρίσω απο χαρά. Στην κυριολεξία ταυτίστηκα με την ονομασία του μαγαζιού μας για να το ευθυμισουμε κιόλας μετα την συγκίνηση που μου προκαλέσατε. Σας Ευχαριστώ παρα πολυ. Μου δώσατε παθος για δημιουργια βελτιωση και δυναμη στο να συνεχισουμε και που βλεπουμε οτι ο κοπος μας και η αγάπη μας δεν πάει χαμένος αλλά ο κόσμος όπως εσείς μας τιμά με την παρουσία του. Είναι και το σλόγκαν μας εκτός απο το καλο φαγητό δεν χρειάζεται να είναι απρόσιτο το αμέσως μετα το Γελαστό Κρεμμύδι είστε Όλοι Εσείς. Σας ευχαριστούμε πολυ!!

2018-04-14 14:42:20

Οι κριτικές μου στο Ask4food αποτελούν για μένα ένα δημιουργικό χόμπι, για τους χρήστες ένα ουσιαστικό βοήθημα επιλογής χώρου εστίασης και για τους ιδιοκτήτες θέλω να πιστεύω, ένα εργαλείο βελτίωσης της δουλειάς τους.
Μπορεί να κουράζω ώρες - ώρες, αλλά η στείρα παράθεση των πιάτων δεν είναι το φόρτε μου.
Γράφω με συναίσθημα, όπως με έχουν μεγαλώσει και όπως έχω μάθει να ζω.
Άρα ότι έχω γράψει αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα που συνάντησα και βίωσα στο "Γελαστό Κρεμμύδι ".

13 Απρ 2018

jim