14 Απρ 2018

Σήμερα Μ. Πέμπτη μεσημέρι, αποφασίσαμε λόγω και κάποιας δουλειάς στο Χαλάνδρι να επισκεφτούμε το ουζερί του Μήτσου γνωστό για το καλό του τηγάνι και τους απλούς αλλά νόστιμους ψαρομεζέδες του.

Δυστυχώς για πολλοστή φορά εμείς γι' αλλού πηγαίναμε κι αλλού η ζωή μας πήγε. Εκτός του ότι για να παρκάρει κανείς στο Χαλάνδρι- ακόμη και σε πάρκινγκ- θα πρέπει να έχει προηγηθεί πυρηνικό ολοκαύτωμα και να έχουν όλοι πάει στα καταφύγια, το ουζερί του Μήτσου (εγώ χρόνια ολόκληρα το έλεγα "στου Θωμά") δημοπρατεί τα τραπεζάκια του στου Sotheby's αλλιώς δεν εξηγείται η λαοθάλασσα που περιμένει κάθε φορά απέξω για ένα τραπέζι.

Βέβαια θα πει κάποιος Μ. Πέμπτη ακόμη και τα παγκάκια γεμίζουν, εντάξει αλλά αυτό θα συνέβαινε ακόμη και ανήμερα το Πάσχα (αν ήταν ανοιχτό).

Ετσι λοιπόν είχα τη φαεινή ιδέα να επισκεφτούμε " τον Βολιώτη" στο Νέο Ηράκλειο. Η μόνη μου πληροφορία ήταν μία παλαιά κριτική του ask4food του 2016 αν θυμάμαι, η οποία όμως προερχόταν από κάποιο μέλος ο οποίος είχε σχέση με το Βόλο και είχε γράψει καλά λόγια. Βρήκα τη διεύθυνση και από Χαλάνδρι φτάσαμε αρκετά γρήγορα Ν. Ηράκλειο.
Το ουζερί ο Βολιώτης αποτελεί μία ευχάριστη εικόνα με το που φτάνει κανείς.

Το όλο του στήσιμο σε παραπέμπει στα καλοβαλμένα ουζερί της παραλίας του Βόλου, όχι τόσε σε αυτά της Ν. Ιωνίας ούτε σε αυτά στα Παλαιά, αλλά παρόλα αυτά έχει ένα λιτό και αυθεντικό θαλασσινό ντεκόρ που νομίζεις ότι κάπου από πίσω θα υπάρχει κανά μικρό λιμανάκι.

Αρκετά μεγάλος χώρος με άνετα τραπέζια, που μπορεί να εξυπηρετήσει πολλά άτομα χωρίς να στριμωχτεί κανείς. Το εντελώς αντίθετο δηλαδή από του ουζερί του Μήτσου. Οταν πήγαμε δεν ήταν ούτε άδειο αλά ούτε και φίσκα, βρήκαμε αμέσως το τραπέζι που θέλαμε και με το που καθήσαμε υπήρχε ήδη εμφιαλωμένο και κατεφθασε και το ψωμί. Είδα βέβαια αργότερα ότι κυκλοφορούσαν και κανάτες αν και δε θεωρώ κακό το ότι είχαν το εμφιαλωμένο εξαρχής.

Ο κατάλογος ήταν ήδη στο τραπέζι και φυσικά περιείχε μόνο θαλασσινά, ψαράκια μικρά, κάποια μεγάλα αναλόγως διαθεσιμότητας, σαλάτες κλασσικές, ορεκτικά κλασσικά, όστρακοειδή μία αξιοπρεπή ποικιλία, και φυσικά κάποιους μεζέδες βολιώτικους όπως οι χταποδοκεφτέδες ή οι καβουροδαγκάνες, οι πετροσωλήνες κλπ.

Καθότι δύο άτομα (γυναίκες) ζητήσαμε κατ' αρχήν δύο χύμα τσιπουράκια και εν συνεχεία παραγγείλαμε. Εδώ θα κάνω μία παρένθεση, διότι παρόλο που εγώ τρελαίνομαι για ουζερί τσιπουράδικα κλπ δεν πίνω ούτε σταγόνα γιατί δε μου αρέσουν επίσης το έτερο μέλος της παρέας είχε πρόσφατα εγχειριστεί και ήταν στα τελιεώματα μίας δίαιτας που απαγορεύει αλκοολούχα.

Παρόλα αυτά εγώ τσάκισα το εμφιαλωμένο και η εγχειρισμένη μητέρα μου ήπιε και τα 2 τσιπουράκια. Ολα αυτά τα λέω γιατί το μαγαζί σερβίρει ακριβώς όπως στο Βόλο τσίπουρο με διαφορετικό μεζέ κάθε φορά, που απότι κατάλαβα δεν αναγράφεται στον κατάλογο. Ετσι μας έφερε ένα πιάτο με μία πολύ δροσερή χταποδοσαλάτα και ένα πιάτο με πατατοσαλάτα που από πάνω είχε γαριδάκι τηγανητό. Εχω να πώ ότι ήταν τα καλύτερα από όλα όσα παραγγείλαμε. Κόστος 2Χ3,5. Σε αυτό το μαγαζί αξίζει κανείς να πάει παρέα min 4 ατόμων ή ατόμων που πίνουν ώστε να παίρνει τσίπουρο και μεζέ και να περιμένει κάθε φορά την έκπληξη. Δυστυχώς εμείς αρκεστήκαμε στα 2 τσιπουράκια και εν συνεχεία πήραμε μερίδες όπως 1 θράψαλο τηγανητό αρκετά καλό και φρεσκοτηγανισμένο αν και λίγο σκληρό χ 8 ευρώ, 1 μςερίδα τηγανητές πατάτες χ 3 ευρώ, 1 μύδια σαγανάκι με μουστάρδα χ8 ευρώ τεράστια μερίδα αλλά θα το ήθελα λίγο πιό πικάντικο, και μία γαρίδες τηγανητές Χ10 ευρώ οι οποίες ήταν απλά καλές αν και κατεψυγμένες (φαντάζομαι) και αρκετά μεγάλες. Τους έλειπε επίσης λίγο αλάτι.

Γενικά τρωγόντουσαν όλα ευχάριστα μόνο οι γαρίδες με χάλασαν λίγο γιατί νόμιζα ότι θα ήταν γαριδάκι σαν αυτό του τσιπουρομεζέ που ήταν εξαιρετικό. Για όλα αυτά πληρώσαμε 38,5 ευρώ ούτε φτηνά ούτε ακριβά και μέχρι να αποφάμε στο μαγαζί δεν έπεφτε ούτε καρφίτσα. Κέρασμα δεν νομίζω να σερβίρεται αν και σήμερα με τόση δουλειά θα ήταν αδύνατο να προλάβουν. Κλείνοντας νομίζω ότι είναι ένα αρκετά καλό μαγαζί που από ότι φάνηκε έχει την πιστή του πελατεία και όχι μόνο, γιατί ταυτόχρονα φεύγανε και πολλά delivery. Ομως αξίζει κανείς να ακολουθήσει το βολιώτικο σύστημα αν θέλει να ευχαριστηθεί και όχι να επιλέξει μερίδες (τις οποίες μας έβαλαν ευγενικά για το σπίτι) οι οποίες ενδύκνεινται για παρέες πάνω από 2 άτομα αφού είναι αρκετά μεγάλες.

Σε γενικές γραμμές θα ξαναπάω με παρέα που να πίνει ώστε να δοκιμάσω περισσότερα μεζεδάκια.

14 Απρ 2018

Lucca