18 Απρ 2018

Αρκετά μεγάλη η απουσία μου σε κριτικές, όχι όμως στο φαγητό! επανήλθα για να σας μάθω μια "τρύπα"... ένα κουτούκι-μεζεδοπωλείο που με είχε πάει ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου πέρισυ και επειδή δε το θυμόμουν, έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και τελικά το εντόπισα.

Σε μια παλιά μονοκατοικία, στο ισόγειο, ένα μαγαζάκι μικρό, γραφικό, με ξύλινα βαρέλια για διάκοσμο και αρκετά σκοτεινό, μαγειρεύει ένας κύριος, ο οποίος αν θυμάμαι καλά, ήταν καπετάνιος! στην τωρινή μου επίσκεψη, δεν ρώτησα λεπτομέρειες για να το επιβεβαιώσω. Αφού είχα εντυπωσιαστεί από τις θετικές και πάρα πολλές κριτικές σε διάφορα σάιτ delivery, πράγμα που με ξένισε ομολογώ (για το delivery)..., ξεσήκωσα το έτερον ήμισυ και πήγαμε πέμπτη απόγευμα κατά τις 7μμ.
Πρώτη κουβέντα του ανθρώπου αν θέλουμε φαγητό πακέτο! του είπαμε ότι θέλουμε τραπέζι, χάρηκε, διαλέξαμε ένα 6 πλο, αφού ήμασταν οι μόνοι πελάτες. Μας έφερε νεράκι κανάτα και τον κατάλογο. Λιτός.. πολύ λιτός... Μας ενημέρωσε για αυτά που υπάρχουν και δεν υπάρχουν και τελικά παραγγείλαμε:

-ποικιλία κρεατικών 2 ατόμων (12 ευρώ) όπου ήρθε μια πιατέλα ΝΑ! η μεγαλύτερη ποικιλία για 2 άτομα που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής. Εξαιρετικά 4 μπιφτεκάκια, εξαιρετικά λουκάνικα, πάρα πολύ καλοψημένα κοτόπουλο, μπριζολάκια και σπιτικές πατάτες τηγανητές.
-τζατζίκι (2.5 ευρώ) σε μπωλάκι μεγέθους παγωτού, γεμάτο. Παρότι μας τίναξε τα μυαλά το σκόρδο, ήταν υπερβολικά δυνατό, πήραμε και δεύτερο. Ισως τους ξέφυγε, την επόμενη φορά ελπίζω να είναι λιγότερο σκορδάτο.
-ψωμί ψημένο+λαδορίγανη από 3 φορές.

Επειδή θέλαμε να πιούμε κρασί, αλλά μας αρέσει μόνο το ημίγλυκο, του ζήτησα αν μπορούσε να μας φέρει μια γουλιά να δοκιμάσουμε.
Μας έφερε αμέσως και πολύ πρόθυμα... αλλά τι μας έφερε.....1/4 γεμάτο και δε το χρέωσε!
Παραγγείλαμε επομένως 1/2 κιλό ημίγλυκο, αφού ξετρελλαθήκαμε με το... δοκιμαστικό!
Ηταν νέκταρ..! δεν ανήκει στα ημίγλυκα αλλά στα αρκετά γλυκά! χωρίς τρελλό αλκοόλ, πίνεται πολύ ευχάριστα. Από τα καλύτερα ημίγλυκα-γλυκά κρασιά που έχω δοκιμάσει. Δεν έχω άποψη για τα άλλα κρασάκια του, περιμένω να διαβάσω δικές σας κριτικές! τιμή 1/2κιλο ημίγλυκου, στα 3 ευρώ!

Φάγαμε, σκάσαμε, ζητήσαμε λογαριασμό...25 ευρώ! χωρίς απόδειξη, αλλά πραγματικά δε μας πείραξε καθόλου... Μόνο τα κεράσματα που έκανε, και τη γευστική ικανοποίηση που πήραμε, μας έφτανε! ααα!! κέρασε ΚΑΙ μήλο με κανέλλα!

Ναι, σας συστήνω να το επισκεφτείτε προφανώς, γιαυτο και το πρόσθεσα στο ask4food! είναι μόνο 5' με τα πόδια από μετρό Νέος Κόσμος και ΣΚ (δε θυμάμαι αν είπε και για Παρασκευή), υπάρχει ζωντανή μουσική!
Να σημειώσω, κάτι που μας διευκρίνησε αμέσως ο άνθρωπος, ότι ο κατάλογος που βλέπαμε, είχε τιμές για τις μέρες με μουσική. Αυτές που πληρώσαμε ήταν χαμηλότερες κατά τι. πχ τζατζίκι είχε 3 ευρώ, κρασί 1κιλό ημίγλυκο είχε 8 ευρώ, χωριάτικη νομίζω 5.5 ευρώ και ποικιλία 14 ευρώ. Τιμές δλδ που άλλα μαγαζιά έχουν, χωρίς ζωντανή μουσική.

Θα ξαναπαμε σίγουρα, θέλω να δοκιμάσω κόκκορα κρασάτο και άλλα μαγειρευτά του! Εξαιρετική η εξυπηρέτηση προφανώς, σπιτικό και πολύ νόστιμο το φαγητό του, ήσυχο καθότι ήμασταν μόνοι όπως προ είπα, με γεμάτο μαγαζί, δε ξέρω τι εντύπωση θα είχα.

-σουτζουκάκια με πατάτες τηγανητές. Πολύ ελαφριά, όχι πολλά μπαχαρικά, νόστιμα.
-κόκκορα κρασάτο με μακαρόνια. Νόστιμος, μαλακός, αλλά δεν σου έφερνε το "κρασάτο" που περίμενες.
-αρνάκι στη γάστρα με πατάτες φούρνου.. ΛΟΥΚΟΥΜΙ! ψήσιμο κανένα 4ωρο σε χαμηλή θερμοκρασία...
-μπουρεκάκια, 4 τεμάχια ικανοποιητικών διαστάσεων, με γέμιση άσπρου τυριού, μυρωδικών και ζαμπόν. Διαφορετικά από τα συνηθη, νοστιμότατα.
τζατζικάκι, τυροκαυτερή, σαλάτα, ψωμάκια, και κρασί ημίγλυκο.

Μετά από αρκετή σκέψη και προβληματισμό, αποφασίσαμε να μην ξαναπιούμε κρασί.... Πολύ νόστιμο για να είναι κανονικό κρασί... Καλή η... συνταγή, αλλά μοιάζει υπερβολικά με βυσσινάδα που έχουν προσθέσει κρασί και ζάχαρη... Το είπαμε κιόλας, ότι μοιάζει με βυσσινάδα (δεν είναι υπερβολή η λέξη, όντως με βυσσινάδα μοιάζει στην αρχή) και σα να σκάλωσε ο κύριος εκεί, στο άκουσμα αυτό...
Επειδή είχαμε πάρει και για το σπίτι, άφησα σε ένα πιατάκι να στεγνώσει, λίγο κρασί. Το πρωί, κόλλαγε σα μαρμελάδα...
Οπότε θα περιοριστούμε σε κανένα εμφιαλωμένο αναψυκτικό την επόμενη φορά ή μπύρα.

18 Απρ 2018

panik77