24 Απρ 2018

Μιας και πήρα φόρα με τις κριτικές, ας κάνω μια μικρή αναφορά για το συγκεκριμένο ινδικό που έχω επισκευτεί πολλές φορές, αλλά μετά την τελευταία μας επίσκεψη, ήταν κυριολεκτικά "τελευταία"...
Δε θα φλυαρίσω, τα φαγητά τα ξέρετε πάνω κάτω, ωραία είναι, αν και παρατηρήσαμε ότι κάποια δεν ήταν τόσο νοστιμα όσο θυμόμασταν, όμως νομίζω ότι παρά-καβάλησαν το καλάμι και έχουν μικρύνει μερίδες και έχουν ακριβύνει ταυτόχρονα! κάτι που δε συνάδει με την εντύπωση που είχαμε (όλοι οι καλοφαγάδες πιστεύω), γενικά για το ΑΒC
Τι να πω...6 ευρώ μερίδα κοτόπουλο "κάτι" που ήταν ΟΥΤΕ ένα μπουτι ολόκληρο κομματάκια.. ? 5 κυβάκια όχι σκέτο κρεάς εε... σκεφτείτε και τα κόκκαλα που πετάξαμε.... Χωρίς συνοδευτικό φυσικά! ούτε πατάτα ούτε ρύζι!!
Πιάτο ρύζι με αρνί, σαφέστατα λιγότερο κρέας από παλαιότερα και λιγότερη ποσότητα στο σύνολο.
Δε θυμάμαι τι άλλα πήραμε, αλλά μόλις μας τα φέρνανε στο τραπέζι, κοιταζόμασταν μεταξύ μας λόγω μεγεθών μερίδων..
Ζητήσαμε πορτοκαλάδα μπουκάλι, ήταν ληγμένη κανά 2μηνο (δε μου ξεφεύγουν αυτά.. ) τους το δείξαμε, δεν είχαν ιδέα περί ημερομηνίας λήξης, αδειάσαν όοολλλα τα ληγμένα μπουκάλια από το ψυγείο αφού τα κοίταζαν ένα ένα, τα βάλαν σε μια μαύρη σακούλα και τα πήγαν από πίσω... Κανείς μας δε πίστεψε ότι θα τα πετούσαν.
Νομίζουν ότι επειδή είναι της μοδός τα ινδικά, ότι μπορούν να αγγίξουν τιμές μαγαζιών που βρίσκονται ακρόπολη και Ψυρρή! Δε μπορεί να χρεώνουν πιάτα τύπου "ταντουρι" 8-9 ευρώ... Τόσο κάνουν περίπου και στα "καλά" μαγαζιά.

Επειδή μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα όμως, χίλιες φορές να πάτε να φάτε στα άλλα, εκμεταλλευόμενοι και τις προσφορές του E-table, να φας φαγητά μαγειρεμένα εκείνη την ώρα και όχι του "σωρού" της βιτρίνας, να πληρώσεις τα ίδια λεφτά, να σκάσεις και να είσαι σε προφανώς καλύτερο περιβάλλον...

Τιμή για δύο άτομα στο abc, με αρκετά πιάτα, χωρίς να σκάς από το φαγητό πλέον, 28 ευρώ... Απόδειξη μόνο αν το ζητήσεις φυσικά.

Οχι δα... δε γίνεται να βάλω το περιβάλλον του abc και την Αχαρνών, στο ίδιο επίπεδο με Royal Indian chef ή Indian tandoori masala...

Αλλη μια ευκαιρία θα δώσουμε στο Indian Moon Restaurant που βρίσκεται στην απέναντι μεριά, ελπίζοντας να έχει αρκετά φαγητά, κάτι που μας δυσαρέστησε μερικές φορές που θελήσαμε να φάμε εκεί, δεν είχε, οπότε φύγαμε.

24 Απρ 2018

panik77