08 Ιουν 2018

Η Στοά του Κούβελου ήταν ένα μαγαζί που ήθελα να επισκεφθώ καιρό μιας και έχω περάσει πολλές φορές από έξω και μου άρεσε πολύ ως χώρος. Μόνο που οι, μάλλον, χλιαρές κριτικές στο Ask4food από έμπιστους χρήστες με απέτρεπαν από το να είναι πρώτη επιλογή μου.

Μια Παρασκευή του Μάη, όμως, με κολλητή φίλη βρεθήκαμε Πειραιά και μετά από ένα καλλιτεχνικό δρώμενο αποφασίσαμε ότι ήταν η κατάλληλη μέρα για να επισκεφθούμε την Στοά, η οποία ήταν σε απόσταση βολής από το μέρος που βρισκόμασταν. Ο χώρος ήταν όσο όμορφος φαίνεται απέξω, όπως ακριβώς τον έχουν περιγράψει οι υπόλοιποι καλοφαγάδες... Μια στοά ολόκληρη είναι ο Κούβελος, όμορφα απλωμένος και καλοφτιαγμένος... Ο χώρος σε κερδίζει με την πρώτη ματιά σίγουρα... Το παλιό συναντά το σύγχρονο με ένα ιδανικό δέσιμο.

Η ώρα που πήγαμε, χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, ήταν λίγο μετά τις 9 το βράδυ και το μαγαζί για την μέρα και την ώρα είχε αρκετό κόσμο. Ρωτήσαμε για τραπέζι και πολύ ευγενικά μας είπαν να περιμένουμε, ενώ στην συνέχεια μας είπαν αν θέλουμε να κάτσουμε σε ένα από τα τραπέζια του διαδρόμου δεξιά πολύ κοντά στη δεξιά αίθουσα, ενώ αν και δύο άτομα μας ένωσαν δύο τραπέζια για να είμαστε άνετα... Κίνηση που εκτιμήθηκε... Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά αλλά χωρίς το κάτι παραπάνω, για αυτό και το 3 στην εξυπηρέτηση.

Στο τραπέζι προσγειώθηκαν τα μαχαιροπίρουνα, οι κατάλογοι και εμφιαλωμένο νερό, το οποίο εκείνη την μέρα δεν είχαμε διάθεση να επιστρέψουμε αλλά είδαμε στον λογαριασμό ότι δεν χρεώθηκε... Στην συνέχεια ήρθε ο σερβιτόρος για την παραγγελία, η οποία περιλάμβανε: Από τα τυλιχτά πιτάκια αυτά με το μελωμένο μοσχάρι, την λιωμένη γραβιέρα και την ψητή ντομάτα στα (ήρθαν δύο τυλιχτά και ήταν γευστικά και καλή ποσότητα για την τιμή τους), φωλιά τηγανιτής πατάτας Roesti με αυγό μάτι, τυριά και απάκι στα 4,70 (ήταν νόστιμο με την πατάτα να έχει τριφτεί και να έχει σχηματίσει μια φωλιά που πάνω κάθονταν αυγά και απάκι αλλά κάπως αδιάφορο, δεν θα το ξαναέπαιρνα), φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, πέστο λιαστής ντομάτας και τηγανιτή κάπαρη στα 4,50 ευρώ (πολύ νόστιμη και καλοδουλεμένη η φάβα, το πέστο λιαστής ντομάτας της πήγαινε απίστευτα αλλά ήταν κάπως λίγο σε ποσότητα, όχι η φάβα αλλά το πέστο), ενώ από τα κυρίως πήραμε ένα γύρο μαύρου χοίρου με πίτα, τζατζίκι και πατάτες στα 9 ευρώ (ήταν πολύ ιδιαίτερη γεύση, δεν θύμιζε σε τίποτα κλασικό γύρο, ήταν πολύ νόστιμος και σε αυτό συμφώνησε και η φίλη που δεν είναι fun αυτών των γεύσεων). Γενικά ο μαύρος χοίρος και το μαύρο κοτόπουλο παίζει πολύ στο μενού της Στοάς του Κούβελου.

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με 1/2 λίτρο ροζέ ημίγλυκο κρασί στα 4,90 ευρώ (ευκολόπιοτο ήταν αλλά πλέον όλα θα τα συγκρίνω με το υπέροχο ροζέ ημίγλυκο της Γράπας στην Καλλιθέα και προφανώς θα χάνουν στα σημεία), ενώ μας έφεραν ένα μικρό καρβελάκι πεντανόστιμο ψωμί το οποίο χρεώθηκε 1 ευρώ το άτομο (ο κατάλογος έλεγε και για ντιπ μαζί, σε εμάς μάλλον ξεχάστηκε). Τα πιάτα ήταν αρκετά για δύο άτομα, που αν και πεινούσαμε δεν τα τελειώσαμε. Με τον λογαριασμό κεράστηκε ένα λικέρ που θύμιζε τεντούρα αλλά, μάλλον, δεν ήταν.

Γενικά, η γενική αίσθηση στην Στοά Κούβελου ήταν ωραία, είδα και στημένο πάλκο οπότε κάποιες μέρες έχει και ζωντανή μουσική... Δεν μου έμεινε κάποιο πιάτο του στο μυαλό ιδιαίτερα (εκτός ίσως από τον γύρο μαύρου χοίρου) αλλά ο κατάλογος του είναι μεγάλος και θέλει περαιτέρω εξερεύνηση. Σίγουρα είναι ένα μέρος που επιστρέφεις άνετα όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το μέρος...

08 Ιουν 2018

nemo