12 Ιουν 2018

Σε κοντινή απόσταση από την Arch, βρίσκεται η Green Rose. Όχι τόσο μεγάλη χωροταξικά, όχι τόσο γνωστή και όχι τόσο πολυσύχναστη (με ερωτηματικό εδώ). Όχι ότι είναι κακό. Εξαρτάται τι ψάχνεις...

Διανύει ήδη τον 7ο-8ο χρόνο λειτουργίας της, δηλώνει το πρώτο Irish-Pub Restaurant στο Περιστέρι. Μπορεί να ικανοποιήσει κάθε χαρακτήρα και προσωπικότητα και μπορεί να εξυπηρετήσει κάθε είδος εξόδου. Τις καθημερινές τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, έχει τύχει όμως Σαββατόβραδο να μην πέφτει καρφίτσα. Δεν θέλω να αντιγράψω πληροφορίες από τη σελίδα τους, εδώ άλλωστε μιλάμε για προσωπικές μας εμπειρίες, δεν είμαστε επαγγελματίες. Οπότε, ας πάρουμε τα δεδομένα για να βγάλουμε μια άκρη.

Έχω κάνει 3-4 επισκέψεις με διαφορετικές παρέες. Υπήρξε μια αυξομείωση στην ποιότητα του φαγητού. Έχουμε και λέμε:

- Πρέτσελ. Έρχονται σε μίνι κρεμάστρα. Ζεστά, μια χαρά για να ξεκινήσεις την μπύρα σου.

- Μοτσαρέλα στικς, στα 4.8 ευρώ. Δεν έχουν λείψει ποτέ από την παραγγελία! Μπορεί να μοιάζουν (και να είναι) ετοιματζίδικα, όμως είναι τόσο νόστιμα που γίνεται μάχη ποιός θα φάει τα περισσότερα. Συνοδεύονται από μια γλυκιά έτοιμη σως. Πάντως και σκέτα είναι νοστιμότατα. Τραγανά έξω, λιωμένα από μέσα. Αρκετά τεμάχια,8 στον αριθμό.

- Πιτάκια με χαλούμι και τσορίθο, στα 5 ευρώ περίπου. Εύκολο πιάτο που το φτιάχνεις και μόνος σου. Μίνι πιτάκια κομμένα σε 6 μισοφέγγαρα, τύπου σουβλακιού, με κέτσαπ (?) στη βάση και τα υλικά απλωμένα από πάνω. Τρώγονται εύκολα, όχι αξιομνημόνευτα πάντως. Για συνοδευτικά της μπύρας είναι καλά.

- Σνίτσελ, στα 9 ευρώ περίπου. Συνοδεύεται από 2 σως, τύπου μουστάρδα και μαγιονέζα αλλά και πατάτες τηγανιτές. Επαρκής ποσότητα, όχι και τόσο μεγάλο σαν του Arch, αλλά είναι ΟΚ. Ποιοτικά, ένα κλικ πιο κάτω. Καλή επιλογή μεν, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ίσως μια πιο ιδιαίτερη σάλτσα στο πλάι.

- Ποικιλία κρεατικών, νομίζω μικρή, μεσαία ή μεγάλη. Θα σας γελάσω με τις τιμές, νομίζω η μεσαία κυμαίνεται στα 23-25 ευρώ και καλύπτει 3 άτομα. Στη χειμωνιάτικη επίσκεψη μου, μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις. Περιλαμβάνει μπιφτέκια, φιλέτο κοτόπουλου, μαριναρισμένα μπριζολάκια, κεμπάπ και λουκάνικο. Συνοδεύεται με 3 σως και λίγη πατατοσαλάτα. Το κοτόπουλο ζουμερό, το κεμπάπ δε νομίζω πως έχει θέση σε μπυραρία. Στην τελευταία μου επίσκεψη, άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, παραπάνω λιπαρή και με πολλές πατάτες που σε φουσκώνουν. Θα πρότεινα να βάλουν κάποιο άλλο συνοδευτικό, η Arch για παράδειγμα βάζει onion rings για να σπάει τη μονοτονία.

- Αρνίσιο κότσι, πιάτο ημέρας στα 12.5 ευρώ. Ζουμερό, εύγευστο και συνολικά άφησε καλές εντυπώσεις. Θεωρώ την ποσότητα οριακά επαρκή, με πολλές μελωμένες baby πατατούλες που ξεχείλιζαν στο πιάτο ώστε να σε χορτάσουν.

- Πανσετάκια, στα 9.4 ευρώ. Μαγειρεμένες με γλυκιά σάλτσα (τύπου μελιού) και πολύ πρωτότυπη σαλάτα και πατάτα τηγανιτή που έρχονται αναμεμειγμένα, φτιαγμένα σε τσέρκι. Νόστιμο πιάτο, ζουμερό και χορταστικό. Παρατηρήσαμε πως υπήρξε λίγο παραπάνω λιπάκι από όσο θέλαμε, έναντι του ψαχνού.

Μας έχουν κεράσει νόστιμο κορμό σοκολάτας με φράουλες ή σφηνάκια από λικέρ.

Όσον αφορά τις μπύρες, υπάρχουν αρκετές επιλογές και κάνουν διάφορα events είτε αφορά τη μπύρα είτε τη μουσική. Ενημερώνουν συχνά το Facebook και το Instagram τους, οπότε μπορείτε εύκολα να παρακολουθείτε.

Οι τιμές στις μπύρες, όπως σε κάθε μπυραρία, είναι λιγάκι τσιμπημένες και μια μικρή μείωση θα ήταν καλοδεχούμενη, ειδικά για τα ζεστά θερινά βράδια που μια δεύτερη θα την χρειαστείς!

Ο χώρος είναι αρκετά ευχάριστος, αν και η μουσική παίζει σε υψηλή ένταση. Άνετα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα,2 μεγάλοι ξύλινοι πάγκοι δεξιά της εισόδου και stands στα αριστερά. Η επιγραφή της Guinness είναι φάτσα κάρτα και υπάρχει και μπάρα για περίπου 10 άτομα. Μπόλικο ξύλο, αρκετό πράσινο χρώμα και rock μουσική.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα. Ανέφερα τις παρατηρήσεις μου στην ευγενέστατη κοπέλα, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την ποικιλία κρεατικών. Αφιέρωσε αρκετό χρόνο να ακούσει ότι της είπαμε, πραγματικά μας έδωσε την εντύπωση πως νοιάζεται για την επιχείρηση που εργάζεται, χωρίς δικαιολογίες και χωρίς να κατεβάσει μούτρα. Πραγματικά συγχαρητήρια.

Και ένα ακόμη bonus στην συγκεκριμένη, μιας και μας ανέφερε πως έχει εργαστεί και στον "ανταγωνιστή" αλλά έδειξε τον ίδιο σεβασμό και στις 2 επιχειρήσεις. Μας ανέφερε κάποιες λεπτομέρειες της λειτουργίας τους (σε ότι έχει να κάνει με προμηθευτές, συντήρηση κλπ) ώστε να μας δώσει να καταλάβουμε τη συμβαίνει στην επιχείρηση. Γενικότερα το ψάχνουν, κάνουν τα πειράματα τους και δεν επαναπαύονται. Άλλαξαν προσφάτα και μάγειρα, κάτι μας ανέφερε για ένα νοστιμότατο συκώτι που προετοιμάζει να βάλει στον κατάλογο.

Η κάρτα του μενού θα αλλάξει μέσα στον επόμενο μήνα, οπότε μια επίσκεψη ακόμη θα την κάνουμε!

H Green Rose προτείνεται. Έχει περιθώρια βελτίωσης και εξέλιξης, το προσπαθεί και εύχομαι να τα καταφέρει να μείνει στον αφρό (της μπύρας) για αρκετά ακόμη χρόνια. Το Περιστέρι είναι από τις αγαπημένες μου περιοχές, για διάφορους λόγους. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, μοιάζει αρκετά ανθρώπινη πόλη, ασφαλής και με πολλές προτάσεις εξόδου. Και μιας και μίλησα για πολλές προτάσεις, πλέον έχουμε τρίγωνο...

Arch Beer House, Green Rose και στην άλλη γωνία, πάνω στη Θηβών... La Casa Azul (gastro barra latinoamericana)...

12 Ιουν 2018

VAGELIS