18 Ιουν 2018

Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός λένε... Ξεχνάς, αναθεωρείς, σχεδιάζεις με διαφορετικά κριτήρια... Ίσως να δώσεις και ευκαιρίες εκεί που δεν το περίμενες... Σε ανθρώπους, σε project που έκρυψες στο συρτάρι ή σε προτάσεις που τις είχες απορρίψει...

Για τους παλαιότερους χρήστες, όταν το σάιτ βρισκόταν στα ντουζένια του (το 2015), τότε που οι κριτικές έπεφταν η μία πίσω από την άλλη... Διαβάσαμε για το Hops. Δεν θέλω να δυσφημίσω την επιχείρηση αλλά τότε, είχαμε απογοητευτεί όλοι μας. Ας μιλήσω όμως για τον εαυτό μου. Τον Γεράρδο τον είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα, φαινόταν ευχάριστος τύπος και είχε διάθεση να αναδειχθεί στον χώρο της εστίασης. Οπότε, οι απαντήσεις της επιχείρησης του σε μια "διαμάχη" με κάποιον χρήστη, με έκαναν να πω ότι δεν θέλω να δοκιμάσω καν.

Πέρασαν τα χρόνια, και αφού είδα το Hops να διατηρείται στον χώρο που πρωτοξεκίνησε, λέω να κάνω την επίσκεψη.2 φορές, με διαφορετικές παρέες. Στην πρώτη επίσκεψη δεν βγάλαμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί ο καθένας αρκέστηκε σε ένα μπέργκερ. Δεν ξετρελαθήκαμε για να πω την αλήθεια και κάθε φορά που ζητούσα στην παρέα να κάνουμε νέα επίσκεψη... ήταν αρνητικοί.

Βρίσκω λοιπόν, το ανυποψίαστο θύμα. Τον φίλο μου τον Μιχάλη από τον στρατό. Μπορεί να κανονίζουμε από τον Απρίλη να βγούμε, αυτός θα τα καταφέρει τον Ιούνιο. Με ρωτάει που θα πάμε και με απόλυτη βεβαιότητα του λέω πως θα πάμε σε ένα καλό μαγαζί. Φυσικά και δεν μπορούσε να αρνηθεί. Επίσκεψη Τρίτη 12/6/2018, ώρα 22.15:

Ας ξεκινήσω με τον χώρο. Το μαγαζί στεγάζεται εκεί που βρισκόταν η Βύνη. Μπυραρία και αυτή σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει. Στα θετικά συγκαταλέγονται τα εξής: Πρόκειται για πέρασμα, με αρκετούς τουρίστες. Πολλές επιχειρήσεις, η μία δίπλα στην άλλη. Πόλλες επιλογές, αρκετοί τουρίστες. Ασφαλής περιοχή. Το παρκάρισμα από την άλλη, μόνο εύκολο δεν είναι. Καλά, για τις ώρες αιχμής δεν το συζητώ. Σκέτη τρέλα.

Υπάρχουν κάποια τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο στον πεζόδρομο. Χαλαρά και ήρεμα. Ο εσωτερικός χώρος έχει στα αριστερά μαύρο τοίχο γραμμένο με κιμωλία που παρέχει διάφορες πληροφορίες για το μαγαζί.
Υπάρχει μπάρα για να καθίσεις αν θέλεις (δεν ξέρω τι συμβαίνει το σ/κ από επισκεψιμότητα). Τραπέζια καινούργια και πεντακάθαρα, καρέκλες ΟΚ για να καθίσεις 2 ώρες. Ξύλινα. Η τουαλέτα βρίσκεται στον πάνω χώρο, θα ανεβείτε σκάλες.

Στην εξυπηρέτηση βάζω καλό βαθμό γιατί παρά τα λαθάκια, το παλικάρι είχε όλη την καλή διάθεση να μας κάνει να αισθανθούμε άνετα. Ευγενικός και γνώστης του καταλόγου, τον ψάξαμε λίγο όταν χρειάστηκε να πληρώσουμε και δεν μας έφερε τις μπύρες με τα ορεκτικά όπως ζητήσαμε. Και τι έγινε.... Όλα καλά. Στο τέλος μας έκανε πακέτο λίγο φαγητό που περίσσεψε.

Ο κατάλογος του φαγητού είναι εκτενής, σίγουρα θα βρεθεί κάτι που θα σας ικανοποιήσει. Στα ορεκτικά, ξεχωρίζει η τάρτα μετσοβόνε (5.4 ευρώ) και τα μπουρεκάκια φέτας (4.8 ευρώ), οι σαλάτες είναι 6 σε αριθμό, ενώ παρά τον τίτλο της επιχείρησης θα βρείτε αρκετά κρεατικά. Από καπνιστή χοιρινή μπριζόλα (9 ευρώ) και rib eye (17.5) ευρώ, μέχρι Τ-Bone (24 ευρώ) και Black Angus Picania (25.5 ευρώ).

Θα βαρεθείτε να διαβάσετε για μπέργκερ (27! ), με επιλογή ανάμεσα σε 3 ψωμάκια. Πληθώρα υλικών με παιχνιδιάρικους συνδυασμούς, βλέπε Maniatiko στα 8.8 ευρώ ή το Wine Connection με σάλτσα κόκκινου κρασιού με μανιτάρια στα 12.2 ευρώ.

Επίσης, στις μπύρες θα βρείτε πολύ μεγάλη ποικιλία, αρκετές ελληνικές φιγουράρουν, χωρίς οι τιμές να ξεφεύγουν από τον μέσο όρο.

- Μπουρεκάκια φέτας με βερύκοκο και μαυροσούσαμο στα 4.8 ευρώ. Καυτά, με τραγανή και χρυσαφένια κρούστα. Η φέτα όχι πολύ αλμυρή ώστε να χρειαστεί η γλύκα του φρούτου να την καλύψει. Κακώς θεώρησα πως θα υπήρξε καποιου είδους τσάτνευ βερύκοκο, τελικά υπήρξε ένα αραιό μελοσούσαμο αλλά και ζουμερότατο βερύκοκο ανοιγμένο σε 2 κομμάτια. Ικανοποιητικό ορεκτικό.

- Chicken Wings στα 6.2 ευρώ.8 φτερούγες με καπνιστή σάλτσα bbq. Καλή ποιότητα κρέατος, χωρίς να είναι βουτηγμένο σε μπαχαρικά. Μας παρουσιάστηκε όμως με πολύ νόστιμη σάλτσα που όση περίσσεψε (ευτυχώς! ) την έφαγα με το πιρούνι. Οπτικά δεν φαίνεται τόσο χορταστικό ορεκτικό, τελικά είναι ΟΚ για 2 άτομα. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

- Ceasar salad στα 7.9 ευρώ. Μαρούλι, τραγανό μπέικον, κρουτόν, σπιτική σως ceasar και κοτόπουλο σχάρας. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, καλής ποιότητας και ικανοποιητικής ποσότητας για 2 άτομα. Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το μαρούλι και τα κρουτόν που τα ήθελα πιο τραγανά. Όχι ότι δυσαρεστηθήκαμε, απλώς θα την είχαμε ευχαριστηθεί περισσότερο.

- Σπαλομπριζόλα 900 γραμμαρίων,30 ημερών ωρίμανσης με τιμή 22.5 ευρώ. Τη ζητήσαμε medium, όντως έτσι ήρθε. Γευστικότατη, ζουμερή πολύ. Συνοδεύτηκε με νόστιμες πατάτες τηγανιτές. Πραγματικά χορταίνει 2 άτομα, δικαιώθηκε η επιλογή μας. Η μαρινάδα που επιλέξαμε ήταν η Texas Smokey, ενώ και σπιτική συνοδευτική σάλτσα sweet bbq ήταν εξαιρετική. Ένας καλός λόγος για να ξανακάνουμε επίσκεψη. Το highlight της βραδιάς.

- The Wine Connection Burger, στα 12.2 ευρώ. Ψωμάκι μπριος, μπιφτέκι 180 γραμμαρίων, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, τομάτα, μαρούλι και σάλτσα κόκκινου κρασιού. Το πιάτο το δοκίμασα στην πρώτη μου επίσκεψη. Ευφάνταστο μπέργκερ, καλή εκτέλεση και ζουμερό μπιφτέκι. Στο όλο σύνολο ενώ χορταίνεις … κάτι λείπει ώστε να απογειωθεί. Καλή ποιότητα υλικών σίγουρα, κάποια στιγμή ίσως έδινα την ευκαιρία και σε κάποιο άλλο του καταλόγου. Μαζί με τις τηγανιτές πατάτες, θα χορτάσεις.

- Πύργος παγωτού για 2, αν θυμάμαι καλά στα 8 ευρώ. Παγωτό βανίλια με σπασμένα μπισκότα, λιωμένη σοκολάτα και καραμέλα. Σαν ιδέα φανταστείτε ένα Aris Deal Closer σε μικρογραφία αλλά όχι ιδιαίτερα πετυχημένο. Αρκετά λιγωτικό, το παγωτό δεν ξεχώριζε. Νομίζω όμως πως το πιο αδύνατο συστατικό ήταν το μπισκότο του. Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσουν με μπισκότα στυλ Oreo. Όσο και αν προσπάθησα να φάω μόνος μου, δυστυχώς έμεινε αρκετό. Χρειάζεται βελτίωση.

Συμπερασματικά έχω να αναφέρω πως: Στην πρώτη μας επίσκεψη, η βαθμολογία του φαγητού θα ήταν χαμηλότερη. Με την σπαλομπριζόλα όμως και όλα τα υπόλοιπα κρεατικά που πιθανολογώ πως θα είναι στο ίδιο επίπεδο, το Hops έχει προοπτικές ώστε να καθιερωθεί. Και... ενώ έχει ποιότητα σε υλικά αλλά και διάθεση ώστε να εξελίσσεται, νομίζω πως δεν το βοηθάει ο χώρος του. Σε αυτόν τον τομέα δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα πρότεινα να απευθυνθούν σε νεανικό κοινό, μιας και βρίσκονται σε τουριστικό πέρασμα.

Σκοπός σου είναι να έχεις repeaters... Όχι περαστικούς... Και ίσως όχι και τουρίστες …

Ο φίλος μου από τον στρατό πάντως,2 μέρες μετά μου ζητούσε να του στείλω τις φωτογραφίες των πιάτων.

18 Ιουν 2018

VAGELIS