18 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ κλείνουμε για δύο άτομα. ειχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν και δεν είχα βρει τραπέζι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή βαθμολογία είπα ότι δεν πρέπει να το αφήσω.
Μας υποδέχεται ένα παλικάρι και μας συνοδεύει στο τραπέζι μας στον εξωτερικό χωρο για καπνιστές.
Όμορφος χώρος και εντός και εκτός ειδικά η πισω αυλή που κάτσαμε ήταν απλή αλλά ότι έπρεπε για να απολαύσεις το γεύμα. Αξιζει να σημειωθεί ότι το μαγαζί βλεποντας το από έξω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μπαίνοντας κανείς μέσα αλλάζει άποψη.

Πάμε στο φαγητο. Αρχικα μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι. αφου ειμασταν θετικές ήρθε ψωμί σε συνοδεία με χοντρό αλάτι και ελιές. Προσωπικα προτιμώ κάποιο είδος ντιπ παρά αυτό αλλά ήταν οκ.

Ώρα της παραγγελίας. Επιλεξαμε διαφορα στη μεση παρά η καθεμιά το πιάτο της. παιρνουμε λοιπόν:

•πρασινη σαλάτα τύπου ceasar. πολυ καλή μερίδα και πολύ γευστική.
•κανταιφι γεμιστό με τυρί(δεν θυμάμαι το ειδος) ουσιαστικά ήρθαν 4 μίνι ρολό από κανταΐφι με πολύ νόστιμη γέμιση τυριού. τραγανα από έξω και πασπαλισμενα με μέλι σε ελαφρύς δόση όπως μου αρέσει. παρα πολύ καλά.
•πουγκια κολοκυθιου με ντιπ γιαουρτιού απλά τέλεια!
•το παραδοσιακό πεινιρλι με αυγό, κιμά και λιωμένο τυρί ωστόσο δεν με τρέλανε. λιγο πιο "βαρύ" για τα γούστα μου και η ζύμη του πεινιρλι λίγο άγευστη, και αδιάφορη.
•πατατοφλουδες με τη sour cream, τομάτα και κρεμμυδάκι. δεν είμαι φαν της τηγανιτης πατάτας αλλά δεν με τρέλαναν ομολογώ αλλά δεν ήταν και κακές.
•κοτοπουλο mojito ήταν μια ενδιαφέρουσα έκδοση τηγανιας. πιο ελαφρυα από τη συνηθισμένη. αρκετά καλό πιάτο.

Ήπιαμε ημίγλυκο κρασί Νεμέας το οποίο ήταν δροσερό και πολύ εύγευστο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, τα παιδιά ευγενικά και ένα μεγάλο συν ήταν το κέρασμα στο τέλος όπως σχολιάζω σε κάθε μαγαζί που επισκέπτομαι.

Μας κέρασαν το μηλοφι που υπάρχει και στον κατάλογο το οποίο είχε πολύ σαντιγύ κάτι που δε μου αρέσει και γενικώς προτιμώ το αυθεντικο banoffe.

Παρόλα αυτά η κίνηση μετράει άρα παραμένει θετικό στοιχείο.
Για όλα τα παραπάνω 42,5€ για 2 άτομα. πολυ τίμιο ποσό για αυτά που φάγαμε και σκάσαμε(! )

Το προτείνω για κάποιον να πάει και σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις από τον κατάλογο τους.

18 Ιουν 2018

Gourgouritsa