27 Ιουν 2018

Πρόκειται για την πιο έντιμη και ίσως και την καλύτερη ψαροταβέρνα στο είδος της. Είχα ξαναπάει αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά λόγω πολλών ταξιδιών και αναζητήσεων πιο εξεζητημένων εστιατορίων είχα αρκετό καιρό να την επισκεφθώ. Έχω ξαναγράψει θετικά σχόλια πριν 3-4 χρόνια και τώρα που ξαναπήγα με φίλους δύο-τρία συνεχόμενα Σάββατα, έχω ακόμη πιο θετική εικόνα.

Θα αρχίσω με το μόνο αρνητικό στοιχείο που είναι η πολυκοσμία, το στρίγμωμα και η μεγάλη φασαρία που γίνεται τα Σαββατοκύριακα. Δεν είναι το μέρος που θα πας να απολαύσεις την θέα της θάλασσας και την ομορφιά του περιβάλλοντος. Είναι το μέρος που θα φας εξαιρετικά και θα πληρώσεις πολύ λογικά. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι πελάτες το βλέπουν σαν έναν χώρο όπου θα απολαύσουν ωραία και νόστιμα ψαρομεζεδάκια. Εγώ το βλέπω σαν μιά ψαροταβέρνα που έχει πάντα ολόφρεσκο και ντόπιο ψάρι σε πολύ χαμηλές τιμές και εξαιρετικά θαλασσινά.

Αναλυτικότερα:
Παρέα τεσσάρων ατόμων παραγγείλαμε γαύρο μαρινάτο (τεράστια μερίδα 4 ευρώ), λαβράκι καρπάτσιο (τεράστια μερίδα 8.50), χωριάτικη, χταπόδι πολύ καλό (9 ευρώ νομίζω),
πετροσωλήνες σαγανάκι (πολύ καλό), καλαμάρι,1 κιλό απίστευτη γάμπαρη ολόφρεσκια (45 ευρώ το κιλό) και μιά καταπληκτική στείρα, ολόφρεσκια και τέλεια ψημένη (50 ευρώ το κιλό). Ήπιαμε τρία κιλά κρασί και πληρώσαμε 150 ευρώ αφού σκάσαμε στο φαγητό!

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το αντιμετωπίζω σαν μία πολύ σοβαρή επιχείρηση του είδους γιατί αγαπώ το καλό φαγητό και σε αυτό το μαγαζί τρώω πάντα πολύ καλα, Είμαι ο πελάτης που ξοδεύει αρκετά χρήματα στο φαγητό και φυσικά δεν ξεσπιτώνομαι γιά να χαραμίζω το βράδυ μου για γαύρο και κατεψυγμένο καλαμαράκι.

Ο επιχειρηματίας αυτού του εστιατορίου πέραν του γεγονότος ότι είναι ένας συμπαθέστατος νέος άνθρωπος είναι πολύ έξυπνος και ξέρει πολύ καλά το θέμα, Αγοράζει εξαιρετικά και ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά, τα παρασκευάζει σωστά και τα χρεώνει σε πολύ χαμηλές τιμές. Αντιλαμβάνεται ότι η σωστή αντιμετώπιση προς τον πελάτη θα τον ανταμείψει σε βάθος χρόνου και πραγματικά του αξίζει κάθε επιτυχία.

Σε άλλη μου επίσκεψη με την σύζυγο μου παραγγείλαμε ένα κιλό καραβίδες που ήταν ζωντανές και μιά στείρα εξαιρετική. Πιστεύετε ότι υπάρχουν πολλλές ψαροταβέρνες που θα βρεις φρέσκια καραβίδα και μάλιστα σε εποχή υψηλής ζήτησης; Σας διαβεβαιώ πως οχι. Θα φας τις κατεψυγμένες καραβίδες που είναι λιώμα.

Το πρόσωπικό του εστιατορίου είναι πάρα πολύ καλό και έμπειρο. Πέραν από τον Κώστα τον μαιτρ που είναι παληά καραβάνα και έχει μεγάλη εμπειρία στο είδος καθώς και ο πολύ καλός σερβιτόρος που μας εξυπηρετεί συνήθως, υπάρχει και η μασκώτ του μαγαζιού, ο γραφικότητες Τζίμμης. Φοβερή φυσιογνωμία!

Επειδή έχουν ανοίξει πολλα μοντέρνα ψαρομάγαζα και μας πασσάρουν ψάρια Σενεγάλης και Ομάν και πολλά κατεψυγμένα, το Ψαροκόκκαλο είναι μιά μικρή όαση σε μιά αδιάφορη γειτονιά που δεν παραπέμπει σε Ψαροφαγία.

Θεωρώ πραγματικά ότι είναι το εντιμότερο ψαρομάγαζο της Αθήνας και ελπίζω να κρατηθεί έτσι και μην πάρουν τα μυαλά τους αέρα όπως έγινε με το Ψάριστον!

27 Ιουν 2018

J.R.