12 Ιούλ 2018

Τη Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε μια πρωινή-μεσημεριανή βόλτα στη Γλυφάδα. Μετά τον καφέ και το σχετικό περπάτημα, ήταν η ώρα του φαγητού.

Χωρίς να έχουμε κάτι συγκεκριμένο στα υπόψη, μετά από μια γρήγορη αναζήτηση καταλήξαμε στο Amigos, το οποίο είχα ήδη τιμήσει στο δεύτερο μαγαζί του στη Νέα Σμύρνη, με αρκετά καλές εντυπώσεις. Δυστυχώς στην περίπτωση της Γλυφάδας, τα πράγματα δεν κύλησαν τόσο καλά.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Το Amigos της Γλυφάδας βρίσκεται στην Πλατεία Νυμφών και είναι πραγματικά πολύ όμορφο και περιποιημένο. Στο ίδιο στυλ με το αντίστοιχο της Νέας Σμύρνης αλλά αρκετά μεγαλύτερο. Στην ουσία χωρίζεται σε τρεις χώρους, τον μπροστινό κήπο, στον οποίο βρίσκεται και το μπαρ και ορισμένοι πάγκοι με σκαμπό, πέρα των κανονικών τραπεζιών, στην εσωτερική σάλα και στον πίσω κήπο. Η μέρα ήταν αρκετά ζεστή οπότε προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο, ο οποίος κλιματιζόταν. Άνετος, με τραπέζια διαφόρων μεγεθών, κατάλληλα διακοσμημένος ώστε να παραπέμπει στο Μεξικό, αλλά χωρίς να δείχνει παραφορτωμένος και με ταιριαστή μουσική.

Πεντακάθαρες οι τουαλέτες, ενώ και το κάπνισμα εσωτερικά απαγορευόταν αυστηρά. Άριστα λοιπόν, ως προς το χώρο/ατμόσφαιρα. Υπό κανονικές συνθήκες, θα ήθελα ένα βράδυ να επισκεφθώ και τον κήπο του Amigos, που φάνηκε πολύ ωραίος, το φαγητό ωστόσο είχε αρκετά θέματα οπότε δεν ξέρω εάν αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία.

Ως προς την εξυπηρέτηση, επίσης σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονα. Ευγενικό το προσωπικό και χαμογελαστό, απόδειξη κόπηκε κανονικά, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο δροσερά σφηνάκια σορμπέ λεμόνι. Ένας βαθμός μείον για την αδικαιολόγητη «ξινίλα» της υπευθύνου που μας υποδέχθηκε και την επιμονή της να καθίσουμε σε κάποια από τα λιγότερα προνομιούχα και απομονωμένα τραπέζια, μολονότι ο εσωτερικός χώρος ήταν σχεδόν άδειος όταν καθίσαμε.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Για αρχή ήρθε εμφιαλωμένο νερό (2,30 €), χωρίς να ερωτηθούμε εάν προτιμούμε βρύσης, όπως γίνεται στο κατάστημα της Ν. Σμύρνης. Στη συνέχεια, κατόπιν ερώτησης, μας προσφέρθηκαν nachos με salsa ranchera. Στην απόδειξη μετά διαπίστωσα ότι δεν είχαν χρεωθεί, το πιο πιθανό ωστόσο θεωρώ ότι τους ξέφυγε. Νόστιμα ήταν πάντως. Η παραγγελία μας περιελάμβανε:

- amigos salad (9,80). Σε επαρκή ποσότητα, αλλά αρκετά. αδιάφορη γευστικά. Περιείχε διάφορα λαχανικά, κομμένη τορτίγια, ελιές και ντοματάκια (??), ίσως και ένα-δύο υλικά ακόμη, σίγουρα πάντως δεν μου έμεινε κάτι ιδιαίτερο από τη σαλάτα αυτή.
- το κυρίως μου ήταν burritos με chili con carne (11,50 €). Σχετικά εύγευστο, μέτρια καυτερό (ό, τι πρέπει για εμένα) αλλά ως εκεί.
- η γυναίκα μου παρήγγειλε enchiladas με κοτόπουλο (11,50 €), όπου τα πράγματα ήταν αισθητά χειρότερα. Το κοτόπουλο τελείως άγευστο, σχεδόν βραστό, παντελώς αδιάφορο πιάτο.
- η πολύ νόστιμη και δροσερή παγωμένη μαργαρίτα λεμόνι (στα 22,50 € η μεγάλη κανάτα) διόρθωσε κάπως την κατάσταση.

Συνολικά, όπως αντιλαμβάνεστε γευστικά το Amigos της Γλυφάδας κινήθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα. Εντάξει και το αντίστοιχο της Νέας Σμύρνης δεν είχε κάτι τόσο ξεχωριστό γευστικά, αλλά τουλάχιστον σου έδινε την εντύπωση ότι τα πιάτα είναι πιο προσεγμένα και καλομαγειρεμένα.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 58 €, οπότε δεδομένου ότι το φαγητό δεν μας ικανοποίησε και εδώ η αξιολόγησή μου θα είναι στο «2»
Κλείνοντας, όσο και αν ο χώρος και η ατμόσφαιρα μας κέρδισαν, οι γεύσεις μας απογοήτευσαν σε μεγάλο βαθμό, οπότε δεν με βλέπω να του δίνω δεύτερη ευκαιρία...

12 Ιούλ 2018

ALEX80