Πυρολίκι... αρνητικές κριτικές κυριαρχούν στο a4f.. βρε παιδιά μήπως εν τω μεταξύ άλλαξε ο μάγειρας?

Η τελευταία κριτική-και αρνητική- δημοσιευμένη είναι από Δεκέμβριο 2017, ίσως μέχρι τον Ιούλιο 2018 έγινε η ανατροπή στην κουζίνα, δεν έχω άλλη εξήγηση...

Η αλήθεια είναι ότι στο Πυρολίκι πήγα εντελώς τυχαία, χωρίς καμία προηγούμενη έρευνα ή μελέτη απλώς περνούσαμε απέξω, είδαμε την αυλή και μας ενέπνευσε.

Μόλις έπιασα στα χέρια μου τον κατάλογο και είδα ότι είμαι στο Πυρολίκι, κάτι μου θύμιζε αλλά δεν μπορούσα να ανασύρω από τα βάθη της μνήμης εάν τα γραφόμενα ήταν καλά ή κακά (τελικά ευτυχώς που ήρθα τυχαία και απροετοίμαστα γιατί διαφορετικά θα το είχα απορρίψει διαβάζοντας τις κριτικές).

Κυριακή απογευματάκι με τα απειλητικά σύννεφα να πληθαίνουν στον ουρανό, ψάχνουμε με τον καλό μου στα πέριξ του αγαπημένου μας Κεραμικού κάπου να τσιμπήσουμε, κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει, να ξεφύγουμε απο τα ¨σίγουρα”.

Και τριγυρνώντας στα στενά για να πάμε σε αυτό που αρχικά είχα στο μυαλό μου, περάσαμε 2 φορές μπροστά από μια αυλή που μας κίνησε το ενδιαφέρον, έτσι τη 2η φορά απλώς παρκάραμε απέξω (moto) και μπήκαμε μέσα (σημειώνω πάντως ότι το parking έχει σχετικό βαθμό ευκολίας στην περιοχή).

Η αυλή, μας πάει αρκετά χρόνια πίσω, τότε που τα σπίτια στην Αθήνα είχαν την όμορφη αυλή τους, οχυρωμένη με ψηλούς τοίχους που στις ρίζες τους φύτρωναν λουλούδια.
Η συγκεκριμένη αυλή δεν είναι τόσο περιποιημένη όσο θα έπρεπε για να γίνει ακαταμάχητη, το ίδιο άβολα και απεριποίητα είναι τα τραπεζοκαθίσματα που είναι αραδιασμένα στο αφρόντιστο πάτωμα, με 2-3 σειρές φωτάκια να κρέμονται πάνω από τα κεφάλια μας.

Υπήρχαν 2-3 παρέες μικρής ηλικίας όλοι τους, σκέφτηκα ίσως αυτά τα παιδιά να μην έχουν ακόμη απαιτήσεις, βλέπονταςα και την “παρακμή” στο χώρο άρχισα να αμφιβάλλω για την επιλογή μας.

Ο χώρος μέσα -και πάνω στον 1ο οροφο- λιτός, δίνει την εντύπωση ότι δεν ασχολήθηκε κανείς με τη διακόσμηση-λες και αυτό δεν έχει σημασία. Τους αρκούν οι τοίχοι και τα τραπέζια/καρέκλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση -άλλωστε είμασταν ελάχιστοι πελάτες- και ευγενική.
Η κάρτα σε οινοπνευματώδη περιορισμένη, αλλά καλύπτει όλα τα γούστα από κρασιά, μπύρες, τσίπουρα, ρακή κλπ.

Κουκουβάγια, κοινώς ντάκο.

1η έκπληξη! Ήρθε ένας (μάλλον σιταρένιος) ντάκος τραγανός και συνάμα ζουμερός στην κορυφή του -στο σημείο που η τριμμένη γλυκιά ντομάτα απλώνεται για αγκαλιάζει το παξιμάδι παρέα με τυρί και κάπαρη. Υπέροχος!

Ντολμαδάκια με γιαούρτι πασπαλισμένα με γλυκιά πάπρικα- 2η έκπληξη!
Τόσο μικροσκοπικά τυλιγμένα ντολμαδάκια που αναρωτιέσαι ποια δάχτυλα έχουν τέτοιο ταλέντο. Τα λόγια είναι περιττά, παρακαλώ περάστε να τα δοκιμάσετε.

Κοτοτηγανιά που φτάνει σε βαθύ πιάτο και κολάζει και Άγιο. Λωρίδες κοτόπουλου ελαφρά σωταρισμένου, παρέα με πιπεριές, λίγο κρεμμύδι και σάλτσα μουστάρδας. Ο μάγειρας τα σπάει!

Τελευταίο πιάτο το μοσχάρι Μεταξά το οποίο σερβίρεται παρέα με άγριο ρύζι (ή πουρέ- αναλόγως τι επιθυμεί ο πελάτης). Εμείς επιλέξαμε το άγριο ρύζι που δένει -κατά τη γνώμη μας- καλύτερα με τα μανιτάρια που κάνουν παρέα στο τρυφερό μοσχαρίσιο κρέας.
Έκπληξη και έκρηξη γεύσεων, απολαυστικό πιάτο, ο μάγειρας είχε κέφια (?)

Λησμόνησα να αναφέρω το καταπληκτικό ζυμωτό ψωμί που σερβίρουν και είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου