Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Πριν ανέβω στο κατάστρωμα του πλοίου που θα με πάει -επιτέλους!! - σε αγαπημένο κυκλαδίτικο νησί, αναρτώ μια από τις πιο “νόστιμες” κριτικές μου.

Η Σούζυ τρώει και ψεύδεται, παχαίνει και δεν μπαίνει στο φόρεμά της... και πως να μην το κάνει άλλωστε, αφού οι γεύσεις που βγάζει η κουζίνα κολάζουν και Άγιο...

Απο το χειμώνα φλερτάρω με την ιδέα να συναντηθώ και να γνωριστώ με τη Σούζυ, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή και την κατάλληλη παρέα (γιατί κάτι μου έλεγε ότι τη Σούζυ δεν τη γνωρίζω σε όποιον κι όποιον) με τούτα και με εκείνα έφτασε μεσοκαλόκαιρο.

Μέσα Ιουλίου λοιπόν, Σάββατο βράδυ με τον καύσωνα να καίει τη νύχτα στην πόλη, φθάνουμε με moto έξω από την όμορφη εξώπορτα της Σούζυ.
Κορυδαλλός, κέντρο, σε ένα στενό που δε βάζει ο νους σου ότι μπορεί να στηθεί τέτοιο εστιατόριο, ανάμεσα σε πολυκατοικίες στέκεται η Σούζυ, μια παλιά μονοκατοικία που έχει ανακαινησθεί εκ βάθρων.
Ο βαθμός δυσκολίας στο parking είναι πολύ μεγάλος -και έχεις να αντιμετωπίσεις και τις παραξενιές του κάθε κάτοικου που βγαίνει από το σπίτι του και σε παρακαλεί είτε να μην παρκάρεις εκεί γιατί θα φορτώσει πράγματα νυχτιάτικα στο αυτοκίνητό του (!! ) είτε να μην κάνεις θόρυβο όταν φύγεις από το μαγαζί γιατί ο θόρυβος θα τους ξυπνήσει.... Γειτονιά με επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές!

Αφήνω πίσω μου τη γειτονιά μόλις ανοίγω την εξώπορτα της Σούζυ- μπροστά μου απλώνεται ένας φαρδύς διάδρομος που οδηγεί στο τέλος του χώρου, μια αυλή σε 2 επίπεδα, πλαισιωμένη από φυτά.
Δεξιά και αριστερά του διαδρόμου βλέπω τα δωμάτια που θα με φιλοξενήσουν τις κρύες βραδιές του χειμώνα, στρωμένα με αυτό το καταπληκτικό παλαιϊκό πλακάκι και πάνω τους ακουμπάνε τα όμορφα στρωμένα τραπέζια -που έχουν και μια σχετική απόσταση μεταξύ τους...
Η Σούζυ μας υποδέχεται με χαμόγελο και μας οδηγεί στο τραπέζι μας.
Η κάρτα για τα ποτά μαζεμένη και περιεκτική, το ίδιο και το menu, από μία σελίδα το καθένα τους (και δε χρειάζεται παραπάνω).

Νερό βρύσης παγωμένο φτάνει στο τραπέζι μας και μας ρωτούν εάν θέλουμε ψωμί (μπράβο τους) και απαντούμε θετικά.
Παραγγέλνουμε βιολογικό λευκό κρασί Λημνου το οποίο έρχεται σε δροσερή θερμοκρασία όση απαιτεί η θερμή βραδιά. Το κρασί είναι πραγματικά πολύ καλό και μας το σερβίρουν με μικροσκοπικές ελίτσες, έτσι για το ξεκίνημα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Σούζυ, δροσερή πράσινη σαλάτα με μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια και κουκουνάρι η πρώτη ύλη εξαιρετική, ομοίως και το απόλυτα δεμένο αποτέλεσμα. Επιτέλους μια σαλάτα που όλα αυτά που περιγράφονται στο menu τα αντιλαμβάνεσαι και στο στόμα σου!

Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί, ξινόμηλο, καραμελωμένο πετιμέζι και πουρέ

Κάθε πιάτο που ερχόταν στο τραπέζι μας ξεπερνούσε σε γεύση το προηγούμενο... σε κάθε νέα μπουκιά, οι ήχοι που βγάζαμε ήταν μουγκριτά ευχαρίστησης..
Είναι προφανές ότι οι προμήθεια πρώτων υλών και η δημιουργία στην κουζίνα είναι σε πλήρη ενορχήστρωση.. Το ίδιο και τα παιδιά στο service.

Νομίζω πως το party που έκαναν οι γευστικοί μου κάλυκες εκείνο το βράδυ στην αυλή της Σουζυ δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια....
Για αυτό και δε θα αναλύσω ούτε θα περιγράψω περισσότερο.... μια δοκιμή θα σας πείσει...

Είναι από αυτά τα μαγαζιά που μπαίνεις στον πειρασμό να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου, σαν πολύτιμο διαμάντι, από την άλλη όμως του αξίζει να το διαδώσεις γιατί προσφέρει αυτό το παραπάνω σε περιβάλλον, γεύση και εξυπηρέτηση και σε απόλυτα φυσιολογικές τιμές!

Μη λησμονήσω να σας πω για τα εξαίσια γλυκά τους, δοκιμάσαμε λεμονόπιτα και cheese cake, τα οποία ήταν και τα δύο απίθανα!

Ο λογαριασμός (με 2 kgr κρασί, μία μπύρα συν όλα τα παραπάνω) στα euro 82,00 δηλαδή περίπου euro 20,00/άτομο. Κέρασμα δροσερό λικέρ μαστίχα για να κλείσει μια υπέροχη βραδιά.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Δευτέρα 21 Οκτωβρίου