09 Αυγ 2018

Οι παροιμίες λένε σχεδόν πάντα την αλήθεια, θεωρούνται άλλωστε αποστάγματα λαϊκής σοφίας. Στην περίπτωσή μας το "καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει", βγαίνει αληθινό.
Ο καπνός είναι τα σχόλια που είχα διαβάσει για τον "Ασβεστόλακο" και η φωτιά είναι προφανές ότι είναι αυτή που ψήνει τα φαγητά στο διαχρονικό, αμαρουσιώτικο κουτούκι και τα κάνει πεντανόστιμα!

Ένα καλοκαιρινό βραδάκι του Ιουλίου, βρέθηκα στη σκιερή αυλή του, με την παρέα μου. Τρία άτομα σύνολο.

Κέντρο του Μαρουσιού, αλλά πεζόδρομος, ησυχία και δροσιά, σε μία πόλη που αρχίζει να αδειάζει.

Παραγγείλαμε:

- μία σαλάτα με λαχανικά και ψητή φέτα σε κρούστα. Πρωτότυπη η ιδέα με τη φέτα. Υπέροχη!

- αλοιφές, δηλαδή μελιτζανοσαλάτα, χούμους, τυροκαυτερή, σε πλατό με πιτούλες. Εξαιρετικές όλες, καλύτερες από σπιτικές! Η μελιτζανοσαλάτα με απίθανη καπνιστή γεύση. Πολύ χορταστικό πιάτο.

- κριθαρότο με λαχανικά και λάδι τρούφας. Προσωπικά, λατρεύω το κριθαράκι, γιατί δίνει σπυρωτά πιάτα. Οι γεύσεις εδώ δένουν αρμονικά μεταξύ τους και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!

-κότσι αρνίσιο. Πολύ νόστιμο, μελωμένο από το πολύωρο ψήσιμο.
- χοιρινό κοντοσούβλι. Μας άρεσε εξίσου. Πολύ σωστά ψημένο, χωρίς να είναι στεγνό.
- cheese cake

Και τα δύο γλυκά ήταν ολόφρεσκα και τα απολαύσαμε μέχρι το τελευταίο ψίχουλο του μπισκότου τους.

Μας κέρασαν μισό κιλό κρασί, προς τιμή του κυρίου της παρέας, ο οποίος τη δεκαετία του εξήντα θυμήθηκε ότι πήγαινε στο παλιό, υπόγειο κουτούκι.

Τι μου άρεσε:

Όλα. Το ότι είναι μία ταβέρνα με ιστορία, ότι έχει πασπαλίσει τις κλασικές συνταγές με μία μοντέρνα νότα, το προσεγμένο σερβίρισμα σε ωραία πλατό, η τοποθεσία, η εμφανής πέτρα, που δίνει μία ζεστασιά στο χώρο, και τέλος το νόστιμο φαγητό και οι λογικές τιμές.
Ευτυχώς, μένω σχετικά κοντά και μπορώ να πηγαίνω συχνά, αλλά και σε όσους μένουν μακριά θα πρότεινα μία επίσκεψη στον Ασβεστόλακο.

09 Αυγ 2018

evispir