03 Σεπ 2018

Είτε ως BLUE είτε ως BIG MOUTH (strikes again), το τριώροφο της πρώην Μεσολογγίου όπου φάγαμε τα ροκ νιάτα μας, και νυν Γυφτοπούλου όπου τρώνε τα νιάτα τους τα εκκολαπτόμενα ροκ τυπάκια, συνεχίζει να αποτελεί δυνατό πόλο έλξης στο Χαλάνδρι, όπως τότε που δίναμε εμείς το παρόν στις αείμνηστες ροκ βραδιές των ραδιοφωνικών παραγωγών της εποχής μας και στα πάρτυ της σχολής μας.

Αυτή, πάνω κάτω, ήταν και η σκέψη των 5 φίλων που έστησαν το μαγαζί, χωρίς να προσβάλλουν το παρελθόν και τη δυναμική του χώρου, με ένα γερό refresh / restart, απλόχωρο, χρωματιστό, και πολύ ροκ στην καρδιά. Εξάλλου και το αποτύπωμα BLUE ανεβαίνοντας τη σκάλα για ένα από τα ωραιότερα roof του Χαλανδρίου, υπάρχει εκεί για να θυμίζει.

Το BIG MOUTH ήταν μια από τις καλοκαιρινές απαντήσεις όταν ετέθη το ερώτημα "κοντά, δροσιά, ποτά, μουσικάρες, τσιμπολόγημα, ανοιχτό δεκαπενταύγουστο;" Εκεί.
Στον πεζόδρομο με τους πάγκους οι πιο αργοπορημένοι, στην αυλή με τους χαλαρούς μαξιλαράτους καναπέδες οι πιο τυχεροί, στο roof με θέα τα αστέρια οι πολύ τυχεροί.

Ήπιαμε και ωραίους καφέδες συνοδεία λαχταριστών pancakes, έρχονται σε σετ των 5 τεμαχίων ή των 10, γι αυτούς που τους αρέσει να γκρεμίζουν ηδονικά το οικοδόμημα, εσείς απλά κάντε στον εαυτό σας τη χάρη και παραγγείλτε τα με έξτρα παγωτό.
Έχουμε επίσης φτάσει - νηστικοί όλη μέρα και λυσσασμένοι - για τα μεγάλα και λαχταριστά τους burgers που σερβίρονται με απίθανες πατάτες ψημμένες στο φούρνο με μπαχαρικά, κι έχουμε βρει την κουζίνα τους κλειστή λόγω λειτουργικών προβλημάτων τη συγκεκριμένη ημέρα ακούγοντας μια ειλικρινέστατη συγνώμη με κερασμένα σφηνάκια τεκίλας.

Και τέλος, σε Σαββατιάτικη έξοδο από αυτές που αγαπώ για καλοκαίρι, έχουμε πάει νωρίς για άραγμα με chill out μουσική. Και έχουμε συνεχίσει με τις λαχταριστές του πίτσες, την απίθανη Μαργαρίτα με μοτσαρέλα και βασιλικό (8e) και την πιο σπιρτόζα Peperoni (9e), συνοδεύοντας το κρασί μας (φιάλη Μοσχοφίλερο, Κτήμα Γαία Monograph στα 16e).
Και έχουμε χαλαρώσει μέχρι αργά με πιο δυνατές μουσικάρες και Otto's Athens Vermouth, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

Σκοπίμως δεν αναφέρω όλες τις τιμές, καθώς είναι όλος ο κατάλογος αναλυτικά διαθέσιμος στη σελίδα τους στο φβ.
Αξίζει όμως να σταθώ στα εξής: το brunch τους που σερβίρεται μέχρι τις 17:00 έχει ωραιότατες επιλογές και πολύ οικονομικές, τα pancakes και κάποια ακόμη γλυκά σερβίρονται μέχρι αργά το βράδυ, έχουν μικρή ποικιλία σε ξένες μπύρες (και Stella draft) αλλά πολύ δυνατή κάβα σε bourbon, malt, gin, vodka, tequila, ρούμι και τα σχετικά, με ετικέτες που βλέπω για πρώτη φορά. Σε μπουκάλι κρασί 1-2 επιλογές προσιτά τιμολογημένες.

Η εξυπηρέτηση πολύ πρόθυμη και με προσέγγιση φιλική, ενώ κάποιες μικρές ολιγωρίες διορθώθηκαν άμεσα και δεν με προβλημάτισαν ώστε να χαλάσω το 4άρι.

Θα ξαναπάω; Σίγουρα. Στο άμεσο μέλλον θα ξαναβρεθώ εκεί ένα χαλαρό πρωινό για το brunch του. Ένα ήσυχο μεσημέρι για το burger και μια χρωματιστή σαλάτα super food που με καλεί. Ένα σούρουπο φθινοπωρινό με φούτερ στο roof για ένα από τα πολύ ψαγμένα κοκτέιλς του και λίγο ακόμη καλοκαίρι. Και ένα βράδυ ακόμα, για να ξαναπιώ αυτό το ωραίο κρασί με 2 ακόμη πίτσες από τις υπόλοιπες του καταλόγου τους.

03 Σεπ 2018

Ucook