04 Σεπ 2018

Θα ξεκινήσω την πρώτη μου κριτική στην σελίδα με μια σχετικά χαλαρή περίπτωση μαγαζιού, το Mr. Pug's Canteen.

Η επίσκεψη μου έγινε στις 30/06/18, ένα χαλαρό απόγευμα Σαββάτου όπου βρισκόμουν στην περιοχή για επαγγελματικούς λόγου. Δεδομένου ότι δεν είχα καταφέρνει να ικανοποιήσω έως εκείνη την στιγμή την πείνα μου, θεωρείσαι μια πολύ καλή ευκαιρία να δοκιμάσω το μαγαζί που είχα βάλει στο μάτι καιρό.

Χώρος 2/4

Ο χώρος του μαγαζιού στην ουσία είναι το κομμάτι του πεζόδρομου που του αντιστοιχεί. Υπάρχουν στημένα ψηλά τραπέζια με αντίστοιχα ψηλές καρέκλες (πιο βολικές απ'όσο νόμισα με την πρώτη ματιά) καθώς και ένα αρκετά στενό πάσο μπροστά από την κουζίνα που σου επιτρέπει να έχεις μια μικρή εικόνα της λειτουργία της. Ο χώρος είναι ανάλογος του μαγαζιού και εξυπηρετεί τον σκοπό του πλήρως, δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό σε αυτό. Επειδή όμως ο εσωτερικός χώρος δεν έχει καμία ουσιαστική δυνατότητα να κάτσει κόσμος λόγω του περιορισμένου μεγέθους του, σε καιρικές συνθήκες λιγότερο ιδανικές (όπως αέρας, βροχή, κρύο κλπ) διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο θα μπορούσα να απολαύσω εξίσου το γεύμα μου.

Εξυπηρέτηση 3/4

Η εξυπηρέτηση ήταν αναμενόμενη, ευγενική και χαλαρή, περίπου όπως θα ήταν σε κάθε μαγαζί που δίνει φαγητό στο χέρι. Ειλικρινά καλή, χωρίς και κάτι το εξαιρετικό.

Φαγητό 3/4

Επειδή γενικότερα έχω μεγαλύτερη εξοικείωση με τις κρεατοφαγικες επιλογές, στην πρώτη μου παραγγελία στο μαγαζί αποφάσισα να κινηθώ προς τέτοιες κατευθύνσεις. Εκμεταλλευόμενος την μεγάλη όρεξη αποφάσισα να δοκιμάσω τρεις διαφορετικές επιλογές bao buns, ώστε να σχηματίσω όσο καλύτερη εικόνα θα μπορούσα με την επίσκεψή μου. Αυτά που δοκίμασα ήταν:

- Ψητή ασιατική πάπια, γλυκιά σάλτσα και φυτρες σόγιας 3/4:

Πολύ νόστιμο πιάτο, η πάπια νόστιμη και τραγανή χωρίς να έχει γίνει στεγνή. Ειδικά η πρώτη μπουκιά ήταν πραγματική έκπληξη στο στώμα, και από γεύσεις αλλά και από υφές. Η μόνη μου ένσταση είναι πως η γλυκιά σάλτσα είναι λίγο πιο έντονη (γλυκιά) απ'όσο θα ήθελα, με αποτέλεσμα όσο συνέχιζα να τρώω άρχιζε να επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά και να κουράζει λίγο. Αν δεν υπήρχε ο το θέμα μου αυτό με την γλυκιά σάλτσα, το πιάτο θα έπαιρνε δίκαια 4/4

- Χοιρινό γλυκοπικαντικα μαριναρισμενο, πίκλα κρεμμύδι 4/4:

Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο πιάτο αποδίδει πλήρως αυτό που υπόσχεται. Είναι η πιο basic επιλογή του καταλόγου (και η πιο οικονομική, να κρατάμε και αυτόν τον παράγοντα στο νου), όμως οι γεύσεις κάθε άλλο από basic. Το χοιρινό πολύ νόστιμο, με λιπαρότητα τόση ώστε να απολαμβάνεις το κρέας χωρίς να σε κουράζει ή να νιώθεις ενοχικά. Το γλυκό στοιχείο υπαρκτό, σε πολύ πιο ελεγχόμενη ένταση. Ένα πολύ δυνατό πιάτο στην πιο ταπεινή θέση του καταλόγου, εξασφαλίζει μια θέση στην επόμενη επίσκεψη.

- Πικάντικο ψιλοκομμένο μοσχάρι, λάχανο, τσίλι, τηγανητό σκόρδο 3/4

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου δυνατό παίκτη στα καυτερά, έχω όμως μια βασική εμπειρία και αντοχή. Η μοναδική επιλογή καλύτερου στον κατάλογο πάει κατευθείαν στις τρεις πιπεριές, ενώ και όταν το παραγγέλνεις σε προειδοποιεί το προσωπικό. Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν πάνω από τις δυνάμεις μου, από ένα σημείο και μετά είχε μουδιάσει το στόμα σε βαθμό σχεδόν να μην γεύομαι πια. Το μεγάλο όμως κρίμα είναι ότι είναι πεντανόστιμο! Η πρώτη μπουκιά πραγματικά με ενθουσίασε και μετά, πάρα το μαρτύριο, συνέχιζε να μου φαίνεται νόστιμο. Ο λόγος που βάζω 3/4 και όχι 4/4 έχει να κάνει με το ότι βρίσκω άστοχο να μην υπάρχει κάποια επιλογή καυτερού για μη πρωταθλητές του σπορ. Υπάρχουν διάφορες επιλογές που δεν έχουν καθόλου αυτό το στοιχείο, και μια και μοναδική που το έχει σε ακραία ένταση. Ενδεχομένως να μην είναι αστοχία του πιάτου αλλά του καταλόγου, πάντως οι γεύσεις του είναι ξεκάθαρα οι καλύτερες από τα τρία πιάτα που έφαγα.

Value for money 4/4

Επειδή είμαι άνθρωπος με μεγάλη όρεξη, νομίζω πως τα δύο bao buns είναι λίγα για να χορτάσεις. Τρία αλμυρά σημαίνει από 8 έως 12 ευρώ το άτομο. Είναι ένα ποσό που το δίνεις γενικά για να φας κάτι ωραίο και ξεχωριστό, και έχοντας αυτό στο μυαλό και παραβλέποντας τον χώρο (που είναι όπως περιέγραψα) του βάζω το 4/4. Δεν μπορεί να μπει σε ίδια κατηγορία με fast food επιλογές, θα ήταν άδικο και θα ήταν και εκτός συναγωνισμού.

Συνολικά 3/4
Είναι σίγουρα μια καλή επιλογή για κάτι λίγο διαφορετικό. Διατηρεί το χαλαρό κλίμα του να πας με παρέα να φας κάτι "στο χέρι", προσθέτοντας όμως στοιχεία που σε κάνουν να νιώθεις πως από μόνη της η επιλογή του μαγαζιού αποτελεί έξοδος (χωρίς όμως να φεύγει από την κατηγορία, κάτι και που το ίδιο το μαγαζί δεν επιθυμεί).

Σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη αν βρίσκεται κάποιος στην περιοχή, αξίζει και παράκαμψη από τον δρόμο σου για να πας. Να ξεκινήσεις από κάποια απομακρυσμένη σε σχέση με το Χαλάνδρι περιοχή μόνο για να πας στο μαγαζί, δεν νομίζω.

04 Σεπ 2018

Greek-German