07 Σεπ 2018

Πήγαμε χθες βράδυ 1/9/18 στον Ασβεστόλακο δύο άτομα. Είχαμε ενημερωθεί διαβάζοντας τις κριτικές από το ak4food, από άτομα που μένουν στην περιοχή και το έχουν επισκεφθεί αλλά και βλέποντας το site μαγαζιού. Όλες οι απόψεις ήταν θετικές οπότε αποφασίσαμε να κάνουμε αυτό το ταξίδι (μένουμε κέντρο Αθήνα και για μας το Μαρούσι ως έξοδος δεν θεωρείται δίπλα). Το βρήκαμε εύκολα και καθίσαμε σε ένα τραπέζι στον πεζόδρομο (είχαμε κράτηση αλλά και άλλες παρέες που δεν είχαν, είδαμε ότι εξυπηρετήθηκαν εύκολα). Δεν περιμέναμε πολύ για να μας πάρει παραγγελία ο μοναδικός σερβιτόρος του μαγαζιού παρότι είχε τόσα τραπέζια να εξυπηρετήσει.

Πήραμε μια σαλάτα χωριάτικη υπέρ-αρκετή για δύο άτομα. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ότι είχε αρκετό ζουμί για να βουτήξω και τις μπουκίτσες μου αλλά και να παπαριάσουν τα παξιμαδάκια που είχε μέσα η σαλάτα. Ωραίο ήταν επίσης ότι η φέτα ήταν παναρισμένη-ελαφρώς τηγανισμένη και ότι είχαν αφαιρεθεί τα κουκούτσια από τις ελιές. Εγώ που δίνω μεγάλη σημασία στη σαλάτα σε ένα μαγαζί (σε σημείο να μου χαλάει η διάθεση και να εκνευρίζομαι αν δεν μου αρέσει η σαλάτα) έμεινα απολύτως ευχαριστημένη με το περιεχόμενό της.
Το ορεκτικό που πήραμε γραβιέρα σαγανάκι ήταν καλό, τρία μεγάλα κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με τρία διαφορετικά παναρίσματα το καθένα και συνοδεία σάλτσας που την έλεγες ή σάλτσα φράουλας ή σάλτσα κράνμπερυ, δεν κατέληξα τι από τα δύο.
Για κυρίως πήραμε μοσχάρι σιδηρόδρομο με πουρέ πατάτας και χουνκιάρ μπεγεντί. Στην αρχή ο έτερος της παρέας ήθελε κοντοσούβλι χοιρινό τυλιγμένο σε αρνίσια μπόλια και ψημένο στη σχάρα και άλλαξε γνώμη όταν ο σερβιτόρος του είπε ότι η μπόλια επηρεάζει και αλλάζει τη γεύση.

Μόλις ήρθαν τα πιάτα το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν "τόσο λίγο"; Μάλλον όμως έφταιγε η παρουσίαση να πώ, το πιάτο να πω, η ποσότητα ήταν αρκετή για να χορτάσει και ο σύζυγός μου που από την αρχή είπε "δεν μου φτάνει, θα πάρω κι άλλο πιάτο".
Με μισό κιλό λευκό κρασί χύμα, 1 coca-cola και δύο γλυκά στο τέλος (banofee και cheese-cake τα οποία τα παραγγείλαμε γιατί δεν μας προσφέρθηκε τίποτα ως επιδόρπιο και τα οποία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο) πληρώσαμε 55 ευρώ.

Το μαγαζί δεν το λες φτηνό αλλά ούτε ιδιαίτερα ακριβό.

Στα σύν; ήσυχη περιοχή, πολύ καλό σέρβις (μπράβο στον σερβιτόρο, φιλικός όσο έπρεπε, και με τις επεξηγήσεις του πάνω στα πιάτα, και με την συμβουλή του "αυτά τα πιάτα σας φτάνουνε μην πάρετε άλλα", το ότι όταν ζητήσαμε κι άλλο νερό μας έφερε εμφιαλωμένο και δεν μας το χρέωσε γιατί δεν είχε άλλο κρύο νερό βρύσης στο ψυγείο, δεν μας άφησε να περιμένουμε πολύ για να αρχίσουν τα πιάτα να έρχονται και με το καλό του timing ούτε να περιμένεις πολύ για το επόμενο πιάτο αλλά ούτε να τα φέρνει όλα μαζί και να μην έχεις που να τα βάλεις), νόστιμο φαγητό.

Στα πλήν: δύσκολο πάρκιν στην περιοχή (δεν φταίει για αυτό το μαγαζί βέβαια που είναι σε πεζόδρομο αλλά άλλο είναι να έχει πάρκιν το ίδιο το μαγαζί και άλλο να κάνεις μισή ώρα κύκλους να παρκάρεις καταριώντας τον Δήμαρχο), άλλα πιάτα είδαμε στο site και άλλα πιάτα είχε ο κατάλογος (πολύ λιγότερα από εκείνα του site αλλά και διαφορετικά π. χ σήμερα που μπήκα να φρεσκάρω τη μνήμη μου δεν βλέπω πουθενά στο site τον μοσχαρίσιο σιδηρόδρομο που φάγαμε χτες) και ότι δεν μας προσέφεραν ένα φρούτο ή ένα γλυκάκι στο τέλος.

Δεν μπορώ να πω ότι θα το κάνω στέκι αλλά θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και θα το σύστηνα και σε άλλους.

07 Σεπ 2018

glasouv